DAVETManşet

Orhan Umut, ‘Gece Görüşü’ sergisi ile DG Art Project’te sanatseverlerle buluştu

Orhan Umut, ‘Gece Görüşü’ Sergisiyle DG Art Project’te

 

Orhan Umut, küratörlüğünü Zeynep Öztürk’ün üstlendiği “Gece Görüşü” isimli sergisi ile sanatseverlerle buluştu.

Arzu Gündoğdu, Tahsin Küçük, Orhan-Birgün Umut, Zeynep Öztürk, Dursun Gündoğdu

Orhan Umut’un resimlerinde yalnızlığın ve bırakılmışlığın rengine bürünmüş insanlar vardır. Bu insanlar, her türden yabancılaşmanın ve insanilikten uzaklaşmanın dünyasında her nasılsa yaşama sevinçlerini korumakta ve umutlarını yeşil tutmaktadırlar. Bundandır ki kendilerine ait münhasır alandan çıkmış ve kolektif bir üretim alanı olan sokağa taşmışlardır. Bu hâlleriyle güven veren, yatıştıran ve bizimle olan figürlerdir. Ana teması “Gece Görüşü” olan bu sergide, bazı şeylerin üstesinden gelemeyeceklerinin farkında olan kahramanlar, bir hayal unsuru olan gündüzü ve aydınlığı konuşmaya devam ederler. Onların bir arada olmaları, ef ve püf kumpanyasıyla özelleştirilmiş hayata karşı bir reddediş ve mekân anlayışına katkıdır.

Zeynep, Fatih-Esra Öztürk
Arzu Gündoğdu, Mehmet Ali Erbil, Dursun Gündoğdu
Arzu Gündoğdu, Gökhan Elçin

Orhan Umut’un eserlerinde somut gözlemlerle kavramsal düşüncelerin buluştuğu bir dünya karşınıza çıkıyor. Kültürel çeşitliliğin, yalnızlığın ve bırakılmışlığın renklerle bütünleştiği eserler; izleyicileri derin bir düşünceye ve duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

Dursun Gündoğdu, Zeynep Öztürk, Orhan Umut
Fatih Öztürk, Dursun Gündoğdu

Birçok kurum, kuruluş, müze ve özel koleksiyonda eserleri bulunan Orhan Umut’un, küratörlüğünü Zeynep Öztürk’ün üstlendiği “Gece Görüşü” isimli sergisi 11 Mayıs 2024 tarihine kadar DG Art Project’te ziyaret edilebilir.

Dursun Gündoğdu, Selvi-Bülent Serttaş, Orhan-Birgün Umut
Emsal Doğan
Yahşi-Maria Baras

Orhan Umut Hakkında
1972 yılında Diyarbakır’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesinde aldığı eğitim sonrasında öğretmenliğe başladı. Diyarbakır ve İstanbul’da kendisine ait olan atölyelerinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Dursun Gündoğdu, Gökhan Elçin
Zeynep Hilal, Tolga Aydın

İlgili Mesajlar

1 of 1.204