SAĞLIK

Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Medikal Direktör Dr. Burak Tuncer kadınlarda saç dökülmesi ve tedavileri hakkında önemli bilgiler verdi

Saç dökülmesinin altında birden fazla sebep yatar. Bunlardan bazıları genetik altyapı, stres, hormonal değişimler, vitamin ve mineral eksiklikleri, geçirilmiş cerrahi işlemler, covid, menopoz veya doğum öncesi ve sonrasıdır.

Tedavi öncesi, saç dökülmesi yaşayanların geçmiş hikayelerinin dikkatli bir şekilde dinlenerek anamnezin özenle alınması çok önemli. Eş zamanlı olarak yapılacak kan tahlilleri ile vitamin, mineral düzeyleri, hormonal seviyeleri kontrol edilir. Saç dökülmesinin altında yatan sebepler tespit edildikten sonra bu sebeplerin çözümlerine yönelik tedaviler uygulanır.

Kök hücre ve saç lazeri ayrı ya da beraber uygulanabilir
Kök hücre ve saç lazeri, saç dökülmesi tedavilerinde en başarılı yöntemlerdendir. Kök hücre tedavisinde kişiden alınan spesifik hücreler birtakım işlemlerden geçirilerek sayıları artırılır. Özelleştirilmiş bu kök hücreler kişiye tekrar verilerek hastanın incelmiş saçları kalınlaştırılması, yeterince beslenemediği için saç derisi altında uyuyan saç foliküllerinin uyanması sağlanabilir. Bunun yanı sıra saç lazeri uygulamasıyla saç köklerini besleyen kılcal damarlar aktif hale getirilir. Daha iyi beslenen saç kökleri daha canlı ve gür bir görüntüye kavuşturulur. İncelmiş, yıpranmış, çok fazla işlem görmüş ve aynı zamanda kimyasala çok fazla maruz kalmış saçlarda kök hücre tedavisi ve saç lazeri tedavisi tek tek ya da beraber uygulanabilir. Böylece saç köklerinin, saçlı derinin daha canlı, sağlıklı hale gelmesini sağlayarak daha güzel bir görüntü oluşturulabilir. Bu tedavilere ek olarak saç köklerini besleyen kökler aktif edilerek saç köklerinin vitamin mineral desteği ile daha iyi beslenmesi sağlanabilir. Böylece saçlar canlı, güçlü görüntüsüne kavuşturulur.

Saç ve kaş ekimi alanında uzman doktorlar tarafından yetkili kliniklerde yapılmalı
Kadınlar, saçlarında olduğu gibi yine kaşlarında da oldukça hassas. Birçok sebebe bağlı kaş kaybı yaşayan kadın hastalarımıza kliniklerimizde çözümler sunabiliyoruz. Kaş ekimi, FUE saç ekim mantığı ile gerçekleştirilir. Kaş ekiminde ense bölgesinden alınan kökler kullanılır. Bu kökler, nakil yapılacak bölgeye belirli bir açı ve yönde yerleştirilerek saçlarda olduğu gibi kaşlarda da doğal bir görünüm elde edilir. Kaşlar yaklaşık olarak 10-15 derecelik bir açı ile çıkar.

Kaş, iç bölgesinde yukarıya doğru, ortaya geldikçe yere paralel ve kaşın dış kısmında ise hafifçe aşağıya yönelmiş bir şekle sahiptir. Bu nedenle kaş ekimi sırasında kanal açmaya oldukça özen gösterilir. Kaş ekimi yaptıracak hastaların sonuçtan memnun kalması adına bu konuya oldukça dikkat etmesini öneriyoruz. Ve tabii ki tüm saç ya da kaş ekim işlemlerinin cerrahi bir operasyon olduğunu hatırlatarak alanında uzman doktorlar tarafından yetkili kliniklerde yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

İlgili Mesajlar

1 of 132