MEKAN

Arça Restaurant & Grill ile Haliç manzarasında yemek keyfi

Benzersiz bir Haliç manzarası eşliğinde dostlarla buluşulan klasik bir meze sofrası, ardından lezzetli ızgara et ve kebaplar ve geleneksel tatlılar ile tamamlanan “tam kıvamında” bir akşam yemeği. Arça Restaurant & Grill sevilen lezzetleri en güzel halinde hazırlarken, modern ve zarif bir ambiyansında mezelerden ızgaralara, müzikten servise her şeyi özlenen standartlarda sunuyor.

İstanbul’un tarihi kalbi olan Haliç’te, benzersiz bir manzaranın eşlik ettiği yepyeni bir restoran, Arça Restaurant & Grill. Şef Cenap Öztekin Varol yönetimindeki mutfaktan çıkanlar arasında ilk göze çarpanlar çilingir sofralarından tanıdığımız eşsiz tatlar; kuru cacıktan köz patlıcan salatasına, humustan içli köfteye bilinen lezzetlerin en sevilen halleri, Arça’da tam da olması gerektiği gibi servis ediliyor.

Arça adını, ardıç ağacının geçmiş dönemlerdeki simgesel anlamından alıyor; eskiden bu yana olumsuzlukları uzaklaştırıp güzellikleri getirdiğine inanılan ardıç ağacının bu özelliği, bugün Arça’da dost meclislerinde, aile sohbetlerinde hayat buluyor. Dinlendirilmiş etlerin ve en sevilen kebapların mezelerle beraber ön planda olduğu Arça, ilk adımdan itibaren modern ve aydınlık dekorasyonu ile ferah sofraların yeni adresi. Arça Restaurant & Grill, açık mutfak ve ızgarasıyla, aşçılarını misafirleriyle tanıştırmaya da hazır.

Kariyerine The Marmara Otel’de başlayan, Four Seasons Bosphorus’ta Sous Şef ve Grand Hyatt İstanbul, Shangri-La Bosphorus gibi markalarda Executive Sous Şef olarak görev alan Varol, Yemekhane Group’un başında, aralarında Türk mutfağının önemli temsilcilerinden Hünkar’ın da bulunduğu farklı restoranların tümünden sorumlu olarak çalıştı. 2021 yılında Movenpick Hotel İstanbul Golden Horn ailesine Executive Şef olarak katılan Şef Cenap Öztekin Varol, şimdi ise 25 yıllık deneyimini Arça’nın mutfağına taşıyor.

İlgili Mesajlar

1 of 136