GÜNCEL

El Ele Eğitim ve Kültür Derneği çocuklar ve kadınlar için bir yıldır Hatay’da

İstanbul’un en yoğun göç alan bölgelerinden Esenyurt ilçesinde yaşayan ailelerle, kadınlara ve çocuklara yönelik eğitim desteği veren El Ele Eğitim ve Kültür Derneği, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrasında bölgede kurduğu rehabilitasyon merkezinde çocuklara ve kadınlara destek vermeyi sürdürüyor.

El Ele Eğitim ve Kültür Derneği, geçtiğimiz 6 Şubat’ta yaşanan ve ülkemizi yasa boğan deprem sonrasında, “Destek Ol Projesi” ile bölgede kurduğu rehabilitasyon merkezinde faaliyet göstermeye başladı.

Acil afet destek modeli kapsamında oluşturulan rehabilitasyon merkezinde “Destek Ol” teknoloji eğitim programları için gönüllülerle, deprem bölgesindeki aileler ve çocuklar bir araya geliyor. Deprem sonrası yönetim temel alınarak, yaşanan travma, stres bozukluğu, depremin çocuklar, gençler ve aileler üzerindeki etkisini rehabilite etmek amacıyla çalışmalar yapılıyor.

Hatay’da yer alan bir konteyner kentte (Umut Kent) 2023 Nisan ayından bugüne yerleşik olarak çocuklar ve kadınlarla çalışılıyor, yaşanılan travmanın etkilerini bir nebze olsun azaltmaya, iyileştirmeye çalışıyorlar. Konteyner kentte yaşayan 80 çocuk ile psiko-sosyal destek çalışmaları; sosyal iyileştirme etkinlikleri, uğraş terapisi yöntemini merkeze alarak teknoloji atölyeleri, derneğin iktisadi işletmesi OPINIO’nun ürettiği OPİ Bilim ve Teknoloji Kitleri’nin uygulanması ile gerçekleştirdi. 4-6 yaş arası 50 çocukla da okul öncesi oyun odası programı tamamlandı.

Bununla beraber, 40 kadın ile psiko-sosyal destek çalışmaları yürütüldü. 80 kadın ile hareket etmenin iyileştirici gücünden yararlanarak spor faaliyetleri gerçekleştirdi. Özellikle spor faaliyetlerinin depremin yarattığı travmanın etkisini azaltmakta çok faydalı olduğunu gözlemleyen dernek yetkilileri, bölgede spor faaliyetlerini düzenli hale getirmek ve daha çok kişiye ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

İlgili Mesajlar

1 of 1.156