DAVETManşet

Yazı ressamı Emrah Yücel, ‘Bir Okunmayan Mesajınız Var’ isimli sergisi ile DG Art Project’te sanatseverlerle buluştu

Yazının salt harflerden ibaret olmadığını, anlam ve form ilişkisinin tıpkı resimde olduğu gibi yazı sanatında da var olduğunu dile getiren Emrah Yücel’in ilahi kaynaktan gelen mesajlardan yola çıkarak oluşturduğu ‘Bir Okunmayan Mesajınız Var’ isimli sergisi 21 Mart- 5 Nisan tarihleri arasında DG Art Project’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Arzu Gündoğdu, Emrah Yücel, Zeynep Öztürk, Esra Öztürk, Deniz Köken

Sanatını coğrafyasının renkleriyle işleyen, bu topraklardaki insanların ortak değerlerine dikkat çeken Yazı Ressamı Emrah Yücel, kendisini ve sanatını anlatırken “Bilmenin tercih edilmediği ama ısrarla bilindiğinin iddia edildiği bir zamanda, dünyaya nam salmış metinleri ve inandığım kitabı bıkmadan usanmadan yazıyorum. Yazı salt harflerden ibaret olmayan unutulabilen bir şey. Ben yazıyı resmin içine katarak güçlendiriyor ve izleyiciyi manipüle ediyorum. Bunu yaparken de yazılmaya değer bulduğum uzun metinleri, Kur’an-ı Kerim’den ayetleri ya da tüm Semavi dinlerdeki ortak hikâyeleri insanlara aktarmaya çalışıyorum. Bir bilmecenin içinde renklerin ahengi harflere, kelimelere, cümlelere karışsın istiyorum.” diyor.

Erkan Özkan, Dursun Gündoğdu, İsmail Özkan
Fatih, Zeynep-Osman, Esra Öztürk

Emrah Yücel’in eserlerinde imge ve grafik ile oluşturulan dinamik görsel etkiler; yalnızca cisimselleşmeyen, birbirine yapışan, birbirinin içindenmiş gibi doğan bir bütünlüğü ifade eder. Sanatçı ortak bir düzen anlayışının sonucunda kendine has bir estetik oluşturmuştur. Bu estetik, görselde merkezi perspektifi belirleyen, dinamizmi yaratan, yüzeye ise tüm dengeyi getiren unsurlar olarak karşımıza çıkar.

Buse Karagöbek, Hakan Elmaz, Av. Tolga Aydın

Sanatçı kullandığı fontları, font düzenlerini ve bunların okunabilirliğini bir matematiksel düzende vermektedir. Bu düzen içinde anlatılan metinle renklerin uyumunu da bir araya getirmekte böylece metni sadece okunur olmaktan çıkarmaktadır. Çünkü genelde okunan bir metin zamanla unutulur. Ama yazı bir resim ögesi içine yerleştiğinde, resmin bir parçası olur ve güçlenir. Bu da izleyicinin gözünde daha güçlü, unutulması daha zor bir fotoğraf olarak kalır. Sanatçının resminde ilginç olan; şekilsi figüratif düzenin hem parçada hem de bütünde anlam içeren ve bir puzzle parçası gibi kurulan estetiği doğurmasıdır.

Can-Kate Uysan
Nida Büyükbayrakdar-Petek Dinçöz

İlgili Mesajlar

1 of 1.094