GÜNCEL

Ünlü astrolog Başak Bağlı, Mars Retrosu ile ilgili merak edilenleri anlattı

Merhaba sevgili Quality dergisi okuyucuları,

Bu ay sizler için etkisini oldukça yoğun yaşadığımız Mars Retrosu’nu masaya yatıracağım.

Mars retrosu 29 Ekim günü ikizler burcunun 25. derecesinde durağan pozisyona gelip, 31 Ekim itibariyle retro hareketine başladı. 11 Ocak’ta retro hareketini bitirecek ve 13 Ocak gece yarısı durağan pozisyondan çıkıp normal seyrine devam edecek. Yaklaşık 2.5 ay süren bu retroyu anlayabilmek için önce Mars gezegenini sonra ikizler burcunu anlamak gerek. Mars koç ve akrep burcunu yönetir, oğlak burcunda yücelir. Bir burçta 1,5 ay kalır, zodyağı ortalama 2 yılda tamamlar, her 2 yılda bir yaklaşık 80 gün retro yapar. Mars mitolojide Ares’tir. Astrolojinin küçük kötücül gezegenidir. Kötücül denmesinin sebebi aşırı sıcak ve kuru oluşu ve aynı zamanda tüm mitolojik hikayelerde sürekli savaşan, anlaşmazlık yaratan, fetheden, tecavüz eden bir arketipi temsil etmesindendir. Mars elinde kılıç-kalkanla ya da mızrakla resmedilir, kendimizi savunma ve harekete geçmemizi sağlar. Afrodit’le yaşadığı büyük yasak aşkla Olimpos’ta yeri önemlidir. Ayrıca Olimpos’un dışına çıkıp yaşayabilen bir tanrıdır. İç gezegenlerden olan Venüs ve Merkür güneşten uzaklaşamazken Mars güneşten istediği kadar uzaklaşıp istediği açıyı yapabilir, bu sebeple tek başına ve otoriteye ihtiyaç duymadan insiyatif alıp hareket edebildiğimiz alanı da anlatır. Gözü pek olma, cesaret, rekabet, korkusuzluk, hayatta kalabilme, mücadele gücümüz ve yaşam savaşını kazanma ile ilişkilidir. Mars hareket gücü, spor, kas ve kan yapımızı, enerjimizi, kesikleri, yanıkları, cerrahi müdahaleleri ve cinselliği ifade eder. Kavgalar, savaşlar, cesaret, rekabet, öfke, şiddet, hırs ve risk bazı marsiyen özelliklerdendir.

Mars retrosu için genel olarak harekete geçmekte zorlanma ve üzerinizde hissettiğiniz miskinlik enerjisi diyebilirim. Mücadele ve hırs olarak motivasyon kaybedip yeni konulara başlayamama, erteleme veya başlayıp aynı kararlılıkla devamını getirememe durumları görülebilir. Her zaman harcadığınız enerjinin ve eforun kat kat fazlasını harcamanız gerekebilir. Mars cinsellik ile ilgili demiştim, bu dönemde cinsel anlamda isteksizlikler görülebilir. Mars agresyonla çok ilgili olduğu için bu dönem oldukça gergin, sinirli, çabuk kızan bir yapıda olabilirsiniz. Sağlık olarak spor kazalarına ekstra dikkat etmekte fayda olabilir, retro zamanları çok aciliyeti yoksa ameliyatlar önerilmez.

Mars ikizler olarak baktığımızda her türlü iletişim, ifade, eğitim, trafik, yolculuklar temalarıyla ilgili bazı zorluklar getirebilir. Öğrenme zorlukları, sınavlarda ve eğitimlerde zorluklar görülebilir. Ticari konularda, yapılan sözleşmelerde, dijital mecralarda, sosyal medyada, seyahat esnasındaki problemler (rötar, bavul kaybı gibi) için dikkatli olmak gerekebilir. Her bilgiyi teyit etmek gerekebilir çünkü bilgi dolandırıcılığı ortaya çıkacaktır ve tabi ikizler burcu söz konusu olunca gölge tarafı dedikodular ve bilgi kirliliği de kaçınılmaz olur. İkizler yöneticisi Merkür olduğu için Merkür retrosunun bir oktav yükseği ve gerilimlisi gibi Hissedebilirsiniz. Sosyal medya sorunları, elektronik aletlerde yaşanan problemler, dolandırıcılıklar, hırsızlıklar, iletişim problemleri görülebilir.

Vücudun bağışıklığı düşeceği için sağlık olarak eller, kollar, spor kazaları, sinir sistemi sorunları, solunumla bulaşan hastalıklara dikkat etmekte fayda olacaktır. Retrolar yeni başlangıçlardan ziyade hali hazırdaki projeleri tamamlama zamanıdır. Mars retrosu ikizler burcunda olacağı için fikirler, sözleşmeler, kararlar konularında aksiyon almak yerine gözden geçirme, konuların üstünden geçme zamanı olarak kullanmak yararımıza olacaktır. 21 Ağustos 2022’de başlattığınız konuların, işlerin, projelerin tamamlanması için güzel bir fırsat olabilir.

Ülkemizin 12.evine düşen mars retrosu hastaneleri, hapishaneleri, kapalı alanları, gizli düşmanlıkları gündeme getirebilir. Gizli saklı konuların gün yüzüne çıkması söz konusu olabilir. Ülkemizin Ay’ına yakın bir transit olacağı için halkın sağlığı, annelik, beslenme, güvenlik temaları da yine gündemde olabilir.

Hepimizin ve bütünün hayrına olması dileklerimle

İlgili Mesajlar

1 of 1.127