GÜNCELManşet

Meriç Keskin ve Ertunç Birinci, Mavi’yi özgürlüğüne uğurladı

Merit International Otelleri bünyesinde faaliyet gösteren Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi tamamlanan Mavi, geçtiğimiz Cumartesi günü doğal yaşam alanına uğurlandı. Mavi, Mart ayında merkezi ziyaret edip yapılan çalışmalardan oldukça etkilenen ve hayvanlara olan özel ilgisi ile tanınan sosyal medya fenomeni Meriç Keskin ve kurtarıcısı olan Lapta-Alsancak-Karşıyaka Balıkçılar Birliği Başkanı Ertunç Birinci tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Merit Royal & Crystal Cove Otellerinin ortak kumsalında gerçekleştirilen keyifli etkinliğe doğa ve hayvan severler, Merit Otellerinin misafirleri ve yöneticileri ile her daim işbirliği içerisinde olunan balıkçılar katıldı. Meritta maskotları etkinliğe ayrı bir renk kattı.

Ertunç Birinci, Meriç Keskin

Ertunç Birinci tarafından Lapta’da bulunan 25-30 yaşlarındaki Caretta caretta türü dişi, iribaş deniz kaplumbağası, boğulma sebebi ile Nisan ayında merkeze getirildi. Yarı baygın bir halde olan Mavi’nin akciğerlerindeki su boşaltılarak uzun süre solunum ve oksijen desteği sağlandı. Akciğerlerinde oluşan enfeksiyonun giderilebilmesi için yapılan tedavinin ardından Mavi, eski sağlığına kavuştu.

Kara: “Bu anlamlı haftada ergin bir kaplumbağayı sağlığına kavuşturup doğasına geri kazandırmak bizleri ayrıca mutlu etmiştir”
Yeni nesilleri üretebilecek olması sebebi ile ergenliğe ulaşmış bir deniz kaplumbağasının sağlıklı olmasının popülasyonları için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Merit International Otelleri Sosyal Sorumluluk Projesi Müdürü Silem Sargın Kara, “Bu sebepledir ki her fırsatta, ergin bireylerin tedavi edilmesinin, bin yavruya bakmakla eş değer olduğunu dile getirmekteyiz. Özellikle çiftleşme dönemi ve yuva sezonunun başlangıç zamanında onları doğal ortamlarına geri kazandırmak, nesillerinin devamlılığına büyük bir katkı sağlamaktadır” dedi. Soyu tükenmekte olan kaplumbağaların yaşam koşullarını iyileştirmek ve bu konuda duyarlılık yaratmak amacıyla 2000 yılından bu yana, 23 Mayıs’ın Dünya Kaplumbağa Günü olarak kutlandığını ifade eden Kara, “Bu anlamlı haftada ergin bir kaplumbağayı sağlığına kavuşturup doğasına geri kazandırmak bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Bu tesadüfü, verdiğimiz emeklerin tatlı bir karşılığı olarak nitelendirmekteyiz” dedi.

İlgili Mesajlar

1 of 2.082