Tüm Haberler

Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin programı açıklandı

“Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin yerel basın toplantısı, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, festival koordinatörü Derya Ön, basın sözcüleri Ayşegül Uygun ve T. Murat Tamer, Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Şube Müdürü Yavuz Yılmaz, NUUP Halkla İlişkiler Müdürü Kemal Göktaş, SETUR Netsel Marmaris Marina’nın Ticaret Merkezi ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Gökçen Çatalkaya, LORYMA RESORT Otel Müdürü Uğur Dağkıran’ın katılımlarıyla 23 Mayıs Salı günü Tepe Restaurant’ta gerçekleşti.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, MAKSAD yöneticilerine ve sponsorlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Festivalin Marmaris’te kalıcı olmasını, sürdürülebilir bir şekilde istikrarı yakalayan bir etkinlik olmasını arzu ediyoruz. Marmaris Belediyesi olarak kültür sanatta, bilimde, sporda ve her alanda üzerimize düşeni yapmaya çalıştık, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Oktay, festivalin ana temasıyla ilgili olaraksa “Festivalin bu yılki temasını oluşturan Amos’ta devam eden kazılara ve araştırmalara belediye olarak destek verdik. Burayı gün yüzüne çıkararak ilerleyen yıllarda çok daha büyük, güzel etkinlikleri Amos’ta hep birlikte düzenlemeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantıda, Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve 2-26 Haziran tarihleri arasında bu yıl ikinci kez sanatseverleri ağırlamaya hazırlanan festivalin detaylı programı açıklandı.

Amos Antik Kenti’nden ilham alarak “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, 2 Haziran Cuma günü Armutalan Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek açılış töreninin ardından, şef Eray İnal yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak vereceği açılış konseriyle başlayacak.

Pek çok yıldız sanatçının ve ekibin konuk olacağı festival, aynı zamanda sergiler, söyleşiler, koro ve sokak konserleri gibi ücretli ve ücretsiz birçok farklı etkinlikle renklenecek.

MARMARİS’İ SANATLA YEŞERTECEĞİZ” sloganıyla çıktığımız yolda, festivalin genel anlamda kimliğini ve festival programımızı da bu çerçevede oluşturmaya çabaladık. Bu doğrultuda, her yıl Marmaris yöresindeki 14 antik yerleşim yerinden birini öne çıkaracağımız festivalin tema ve konusunu, seçilen yerleşim yerinin ve hikâyelerinin belirleyecek olmasını ilke edindik.
Bu yıl odağımıza Amos Antik Kenti’ni aldık. Tarım için çok elverişli olmayan bir coğrafyada, günümüzde hâlâ geçerli ve çevreye duyarlı yöntemleri kullanarak elde ettikleri zengin ürünler sayesinde sanatsal bir talebin yükseldiği kültürel bir gelişimi de sağlayan kentten ilham alan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yılki teması, “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” olarak belirlendi.
02-26 Haziran tarihleri arasında klasik batı müziği, caz ve blues konserlerinin yanı sıra koro ve sokak konserlerinden, söyleşi, sergi ve atölye çalışması gibi ücretli ve ücretsiz birçok etkinlikten oluşan geniş bir programa ev sahipliği yapacak Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ile, Marmarislilerin ve Marmaris’i ziyaret edenlerin sanat ve kültürle dolu günler geçirmelerini sağlarken, tanınmış sanatçıları Marmarisli sanatseverlerle buluşturmayı ve yerel değerlerimizi de uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyoruz.
Festival, 2 Haziran Cuma günü Armutalan Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek açılış töreni ardından, şef Eray İnal yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak vereceği açılış konseriyle başlayacak.
Seramik sanatçısı Pınar Baklan’ın Marmaris için 3 Haziran’da yapmaya başlayacağı ve Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne temamızla örtüşen seramik heykel çalışmasının gerçekleşme süreci halkımız tarafından 10 gün boyunca izlenebilecek.
Ağustos 1994’ten bu yana üç bini aşkın bar performansı gerçekleştiren, 2000 yılında yayınlanan ilk albümü “Chicago Istanbul Mainline” sonrasında sayısız festivalde sahne alan MOE JOE, 29. yılında Marmaris’e konuk oluyor. 3 Haziran akşamı Netsel Marina’da, Marmaris Blues rüzgarını hissedecek.
4 Haziran Pazar akşamı, Orhaniye Martı Marinadaki tarihi kilise harabelerinin otantik atmosferinde genç besteci ve piyanist Burçe Karaca’nın MAKSAD Festival Orkestrası ile vereceği konser, Bozburun Yarımadasının zengin kültürel mirası ile sanatın buluşacağı anlardan biri olacak.
2006 yılında Begüm Gökmen tarafından kurulan ve faaliyetlerini bugüne dek kesintisizce sürdürmeyi başaran, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi Golden Horn Brass, 5 Haziran Pazartesi akşamı, Marmarislilere keyifli bir konser yaşatacak.
Marmarisliler, 7 kadın ressamın Frida ile kurdukları görsel diyaloğa ilişkin eserlerini Atilla Güllü’nün küratörlüğünde, İçmeler MAKSAD Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek “Frida ile Diyaloglar” sergisini 6 Haziran’dan itibaren festival süresince ziyaret edebileceklerdir.
Toplumsal barış ve kardeşlik mesajını birbirinden güzel ezgilerle dünyanın tüm coğrafyalarına taşımak isteğinin heyecanını duyan Antakya Medeniyetler Korosu, 8 Haziran Perşembe akşamı seslendirdiği ezgilerle kulaklara, verdiği mesajlarla kalplere hitap edecek. 7 üyesini kaybettiği 6 Şubat depreminden etkilenen bölgenin kültür-sanat alanında önemli bir temsilcisi olan koro, festivale onur konuğu olarak davet edildi.
Müziğine yansıttığı enerjisiyle caz sahnesinin genç ve başarılı seslerinden Selen Beytekin ve orkestrası, 10 Haziran Cumartesi akşamı verecekleri konserle Marmaris semalarını neşeli, canlı, ritmik melodilerle dolduracak.
14 Haziran Çarşamba akşamı gerçekleşecek Türk Valsleri konseri Cihat Aşkın’ı, MAKSAD Festival Orkestrası’nı ve Hatay Akademi Orkestrası üyelerini aynı sahnede buluşturacak. Oğuzhan Balcı tarafından yaylı sazlar ve Türk müziği çalgılarına yer vererek yapılan düzenlemelerin seslendirileceği konserde, Aşkın hem orkestra şefliği hem de keman solistliğini üstlenirken, unutulmaz valsleri Klasik Türk Müziği’nin yetenekli sesi Yaprak Sayar‘dan dinleyeceğiz.
1985’te Berlin Filarmoni Orkestrası’nın oda müziği topluluğu olarak kurulan; 30 başarılı yılın ardından 2015’te nesil değişikliği yaşasa da aynı sanatsal ruhla yoluna devam eden Berlin Filarmoni Piyano Dörtlüsü, 19 Haziran Pazartesi akşamı klasik, romantik ve modern dörtlülerin yanı sıra yeni ve keşfedilmemiş eserlerin de yer aldığı bir repertuar seslendirecek.
21 Haziran akşamı ise Marmaris bir ilki daha yaşayacak, İş Sanat Çarşamba Sahnesi, Marmaris’te sürpriz bir konukla müzikseverlerle geniş çaplı bir buluşma gerçekleştirecek.
Sevgi Yolu, 22 Haziran Perşembe akşamı, çok sayıda caz, blues, klasik ve tango grubunun renkli performansı ile Festival Sokağına dönüşecek ve Marmarislilere unutulmayacak bir gece yaşatacak. Benzer bir performans ertesi gün Atatürk Meydanında gerçekleşecek, grupların solo konserlerini takiben gerçekleştirecekleri Jam Session ile Marmaris uzun bir aradan sonra bir ilk yaşayacak.
Sanat hayatlarına Stutgart’ta devam eden uluslararası bir kadroya sahip GeoTRAIN Jazz grubu, 24 Haziran Cumartesi verecekleri konserde farklı ülke ve kültürlerin müziklerini harmanladıkları World Jazz türünde rafine, şaşırtıcı, modern ve eğlenceli eserlerini müzikseverlerle paylaşacaklar.
Festival kapsamında Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen ve başlama saati 21.00 olan biletli konserlerin biletleri Biletix ve yerel satış noktalarından temin edilebilir.

Festival süresince başta edebiyatçılarla olmak üzerinde sanat, arkeoloji ve felsefe alanlarında önemli konuklarımız olacak.
7 Haziran’a Kazı Başkanı Doç.Dr. Mehmet Gürbüzer’e, AMOS Antik Kenti hakkında merak edilen her şeyi sorabileceğimiz bir sunum-söyleşi gerçekleşecek.
12 Haziran’da ise İçmeler MAKSAD Sanat Galerisi’nde Atilla Güllü tarafından verilecek “Meksika Sanatı ve Frida” hakkında bir söyleşi sanatseverleri bekleyecek.
Edebiyat severler, 18 Haziran’da Kemal Varol, 20’sinde Irmak Zileli söyleşileri sizler için gerçekleşecek.
Felsefe meraklılarını da unutmadık. Metin V. Bayrak, İçmeler MAKSAD Kültür ve Sanat Evi’nde, 15’inde bir söyleşi, 16’sında ise iki ayrı seansla Felsefe Atölyesi gerçekleştirecektir.
Hakan Akdoğan’ın 24 Haziran’da İçmeler MAKSAD Sanat Galerisi’nde deneyimleyeceği Edebiyat Atölyesi de ilgilenenleri bekliyor olacak.
25 Haziran’da Sezgin Kaymaz ve Hakan Akdoğan’ın AKM’de gerçekleştirecekleri söyleşi ve imza günlerinde okuyucularıyla buluşacak.
Marmaris Kültür ve Sanat Derneği’nin, Marmaris Belediyesi iş birliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkılarıyla düzenlediği festivalin bu yıl ana sponsoru Türkiye İş Bankası, platin sponsorları kategorisinde Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), ETİ Gıda San. ve Tic. A.Ş. ve NUUP yer alıyor.
Netsel Marmaris Marina, Yacht Marin, Marmaris Ticaret Odası, YDA Dalaman Havalimanı, Mey|Diageo, Koral Travel, LORYMA Resort Hotel ve Baysal Marmaris’in, festivaldeki farklı etkinliklere destek sağlayarak etkinlik sponsorluğunu üstlendiği festivalin ayrıca çok sayıda kişisel, kurumsal, yerel ve ulusal destekçisi bulunuyor.
Tüm sponsorlarımıza ve festivalin gerçekleşebilmesi için bizden hiçbir desteğini esirgemeyen Marmaris Belediyesi’ne ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.
Önümüzdeki süreçte, etkinlik bazındaki ayrıntıları paylaşarak kamuoyuna duyurulması konusunda desteklerinizin devam etmesini diliyor ve hepinize bugün buraya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.
Marmaris Kültür ve Sanat Derneği sözcüleri Ayşegül Uygun ve Tevfik Murat Tamer

İlgili Mesajlar

1 of 6