GÜNCEL

Küresel piyasalarda Fed Başkanı’nın şahin konuşması sonrası negatif seyir

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamalarındaki tonun öngörülenden daha ‘şahin’ olması nedeniyle bugün negatif bir seyir izliyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı açıklamalarda, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını belirterek, gerekmesi halinde para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye düşürülmesi sürecinde daha katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu aktaran Powell, üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin oldukça güçlü olduğunu ancak büyümenin gelecek çeyreklerde yavaşlamasını beklediklerini kaydetti.

Powell, daha güçlü büyümenin iş gücü piyasasında dengenin yeniden sağlanmasına ve enflasyonun düşürülmesine yönelik ilerlemeye zarar verebileceği ve bunun da para politikası tepkisi gerektirebileceği riskine karşı dikkatli olduklarını aktardı.

BITCOIN, PETROL, ALTIN FİYATLARI
Kripto para birimi Bitcoin, dün 37 bin 972 dolarla son 18 ayın zirvesini test ederken, yeni günde 36 bin 660 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,6 değer kazancıyla 80,3 dolardan, altının onsu ise yatay seyirle 1.957 dolardan alıcı buluyor.

ABD VE AVRUPA BORSALARI

New York borsasında dün Dow Jones endeksi yüzde 0,65, S&P 500 endeksi yüzde 0,81 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı.

Avrupa borsalarında dün yükseliş eğilimi öne çıkarken, bugün İngiltere’de açıklanacak verilerin ekonomideki gidişata ilişkin önemli sinyaller vermesi bekleniyor.
Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,81, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,74, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,13 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,73 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise düşüşle başladı.

İlgili Mesajlar

1 of 1.127