GÜNCELManşet

Kiğılı, Türkiye’nin tek mogul kayakçısı Deniz Paçacı’ya sponsor oldu

Erkek giyimin öncü moda perakende markası Kiğılı, olimpik bir kayak branşı olan Mogul Kayağı’nda Türkiye’nin tek sporcusu olan Deniz Paçacı’yı destekleme kararı aldı. Önümüzdeki sezon Dünya Şampiyonalarında yarışabilmek için puan toplamaya devam eden Deniz Paçacı, Kiğılı’nın da destekleriyle 2026 Kış Olimpiyatları için vize almaya çalışacak.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem, kış sporlarının Türkiye’de daha görünür olmasını ve özellikle gençlerin bu spora çok daha fazla ilgi göstermesini istediklerini belirterek, “Çok hareketli ve seyirci sayısı çok yüksek olan Mogul Kayağının bunun için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla çok küçük yaşlardan beri bu spora gönül veren ve çok önemli başarılara imza atan genç sporcumuz Deniz Paçacı’yı destekleyerek hem Olimpiyatlar yolunda onun yanında olmayı hem de ülkemizde bu farkındalığın oluşmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Hedefi, Olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil etmek…
Henüz 4 yaşındayken Sarıkamış’ta kayak sporuna başlayan Deniz Paçacı, ilerleyen yıllarda Fransa’da kayak için tüm kademeleri tamamladı. 2014 yılında Fransa’nın önemli kayak merkezlerinden Megeve’de yaşamaya başladı. İlkokula giderken elde ettiği Bölge Birincilikleri, Kayak Merkezinin Kayak Kulübüne girmesini sağladı. Böylece Efsane Fransız Kayakçısı Emile Allais’nin adını taşıyan ortaokulda Özel Kayak Sınıfına dahil oldu. Megeve Kayak Kulübündeki çalışmalarda, 9 yaşındaki çocuklar arasında kayakla ilk salto yapabilen çocuk olma başarısını gösteren Deniz, böylece kardeşi Derin ile Mogul Kayağı takımında çalışmaya başladı. Bu branşta önemli başarıları bulunan 18 yaşındaki sporcu, halen Fransa’daki kayak sporcularının tercihi olan Grenoble Alp Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi birinci sınıfta Elit Sporcu Kategorisinde eğitimine devam ediyor.

Mogul Kayağı nedir?
Mogul Kayağı, dik ve engebelerden oluşan bir pistte, kurallarla belirlenmiş teknik dönüşler ve havada manevralardan oluşan serbest stil kayak yarışmasıdır. Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) serbest stil ana yarışma kategorisinin alt branşıdır. Mogul stilinde, mogul adı verilen küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağıya doğru kayarken iki rampanın da üzerinden atlamak gereklidir.

İlgili Mesajlar

1 of 1.961