GÜNCELManşet

Hollywood’a kepenk kapattıran tarihin en uzun süreli oyuncu grevi sona erdi

Hollywood’da 118 gündür devam eden oyuncu grevi imzalanan geçici anlaşmayla sona erdi. Grevin sona ermesiyle birlikte sektörde duran projeler artık kaldığı yerden devam edecek.

Yazarlar ve senaristler sendikasının mayıs ayında başlattığı greve oyuncular sendikası da katılmış, aylardır devam eden grev yüzünden adeta kepenk indiren Hollywood’da tüm dizi ve film projeleri askıya alınmıştı.

Senaristlerin grevi 2 Mayıs’ta başlamış, Ekran Oyuncuları Derneği (SAG – AFTRA) de 13 Temmuz’da greve katılmıştı. Sektörün son 60 yıldır gördüğü en büyük ve uzun toplu eylem olan grev nedeniyle film ve televizyon yapımları büyük ölçüde durmuştu.

Senaristler birliği WGA’nın 11 bin 500 üyesi grevin bitişiyle birlikte ücret artışı ve yapay zekanın sektördeki kullanımına karşı güvenceleri içeren 3 yıllık anlaşmayı imzaladı.

Ancak bu grevin sona ermesine rağmen oyuncular henüz büyük stüdyolarla anlaşamamış ve grevlerini sürdürmüştü. Bu yüzden de yapım aşamasında olan dizi ve filmlerin setlerinde çalışmalar başlamamıştı.

ABD’de eğlence sektörünün en uzun süren grevi, Oyuncular Sendikası ile Hollywood’un dev yapım şirketleri ve dijital platformlar arasında anlaşmanın sağlanmasıyla çarşamba gecesi sonlandırıldı. Artık geriye kalan tek hamle anlaşmanın sendikanın yönetimi ve üyelerinin anlaşmayı oylanması. Bu süreç de günler hatta haftalar sürebilir ancak anlaşmanın imzalanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Mesajlar

1 of 1.662