İŞ DÜNYASIManşet

Genç iş insanı Efe Bezci, inşaat sektöründeki gelişmeleri ve Bodrum’daki büyük projeleri The Bo Viera’yı Quality’e anlattı

The Bo Viera Projemiz bünyesinde ki Hilton Otel ve diğer mekânlar bölgeye şimdiden renk kattı. Bir yandan da inşaat çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Çocukluğu, hatta yaz tatilleri bile inşaatlarda geçmiş, kepçenin içinde oturduğu günler hala dün gibi hafızasında. Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, ailesinin de yönlendirmesi ile iç mimarlık ve çevre tasarımı eğitimi almış, stajını da New York’ta yaparak iş hayatına başlamış ikinci kuşak genç ve başarılı bir iş insanı.

Türkiye Genç İş Adamları Derneği’nin (TÜGİAD) 21 yaşında en genç üyesi olarak bir ilke imza atan Bezci, 31 yaşında ise Beşiktaş Spor Kulübü’nün en genç yöneticisi olmuştu. Efe Bezci halen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği delegesi, Ankara Ticaret Odası meclis üyesi ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bodrum’da yaşam başlayan ancak halen inşaatı devam edan The Bo Viera Projesi’nde Efe Bey ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Gelin inşaat sektörünü ve The Bo Viera ile bilgileri bir de Besa Holding Yönetim Kurulu Üyesi genç iş insanı Efe Bezci’den dinleyelim…

Efe Bey Ağırlıklı olarak İnşaat, Enerji, Turizm ve Bilişim sektöründe faaliyet gösteren BESA Holding Yönetim Kurulu üyesi olarak 2023 yılı inşaat sektörünü değerlendirir misiniz?
Son 3-4 yılda pandemi ve ardından gelen büyük deprem, ülkemize yoğun dış göçler, hammadde tedarikinde sorunlar, kalifiye eleman sıkıntısı gibi nedenler inşaat sektöründe tarihinin belki de en yoğun günlerini yaşamamıza neden oldu. Arz son derece azalırken talepte adeta patlama yaşanıyor. Ev ofis fiyatlarının yanı sıra bu durum ne yazık ki kiralara da yansıdı. Şimdi biz inşaat duayeni şirketlerin temsilcileri olarak bu olumsuz tabloyu yeniden olumluya çevirmeliyiz. Yeni yatırımlar için gece gündüz çalışıyoruz. Özellikle Ankara ve Bodrum başta olmak üzere bazı turizm yörelerinde büyük yatırımlara imza atacağız. İnsanlar doğal olarak bu süreçte 50 yılı aşkın güven ortamı oluşturan BESA Holding gibi firmaların çalışmalarını bekliyor. Kısa sürede yeni duyurular yapacağız.

Fiyat artışları nedeni ile inşaat maliyetleri de çok arttı. Bu artışlar sizi nasıl etkiledi ve nasıl bir yol haritası çizdiniz?
Bir ekonomik kuruluşsanız, artı bir de BESA Holding gibi binlerce kişiye istihdam sağlayan bir kuruluşsanız, bir işe başlamadan önce çok iyi fizibilite çalışması yapmanız gerekiyor. Gereken altyapıyı kurmadan projelere imza atamazsınız. Bu dönemde tedarik noktasındaki sıkıntılar bizi oldukça zorladı. Ancak güçlü mali yapı ve olumsuzlukları olumlu çevirmeyi bilen güçlü ekibimizle bunların üstesinden gelmeyi başardık.

Bodrum’daki The Bo Viera projenizde yaşam başladı ancak tam olarak bitmedi sanırım. Son durumu özetler misiniz?
Yaşadığımız süreç bazı gecikmelere yol açtı ancak bunlar normal ve anlayışla karşılanacak türden gecikmeler. Projemizde yaşam başladı. Proje içindeki Hilton Otel ve diğer mekânlar bölgeye şimdiden renk kattı. Bir yandan inşaat çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kısa sürede The Bo Viera tamamlanıp 1.2 km sahil şeridi, panoramik deniz manzarası, muhteşem peyzaji, eğlence mekanları, kalitesi, seçkin konukları ile Bodrum’un en prestijli projesi olacak.

Mimarlık eğitiminiz var, inşaatlarınıza mimari katkınız var mı?
Elbette. Ama benim en büyük hocam Mimar babam Salih Bezci. Ondan her gün o kadar çok şey öğreniyorum ki benim kadar şanslı başka kişi yoktur. El ele verip her yıl daha güzele ulaşmanın onurunu yaşıyoruz. Yurt dışında seçkin projeler de bizim en önemli ilham kaynaklarımız. Gelişmiş ülkelerde ne varsa daha iyisini ülkemize kazandırmak için verimli bir işbirliği içinde çalışmalarımız devam ediyor.

Babanız Salih Bezci ile iş ilişkiniz nasıl? Mutlaka aranızda kuşak farkından fikir ayrılıkları oluyordur. Böyle durumlarda krizi nasıl yönetiyorsunuz?
Babamın en sevdiğim yanlarından biri yenilikçi olması. Bu sadece bugün değil, her zaman dünya gündemini takip eder, fuarları kaçırmaz, uluslararası işbirliklerine önem verir. Yenilikçi kimliği şu an yeni jenerasyonda bile yok diyebilirim.

İyi bir Beşiktaşlı olarak geçtiğimiz dönem yönetime de girmiştiniz. Bu size ne kazandırdı ne götürdü? Zor mu kulüp yöneticiliği?
Elbette çok zor. En başta o kadar büyük sorumluluk alıyorsunuz ki bunu anlatmak bile tarif edilecek türden değil. Çok büyük bir camiaya en genç yönetim kurulu üyesi sıfatını aldığım Beşiktaş’ımızda yönetici olmak, milyonların sevincine, üzüntüsüne ortak olmak, bu büyük camiayı daha iyi noktalara taşımak çok büyük sorumluluktu. Bir sezonda 4 kupa getirerek bunun üstesinden geldiğimize inanıyorum.

 

RÖPORTAJIN DEVAMI VE DERGİMİZİ ONLINE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

İlgili Mesajlar

1 of 1.160