ManşetSAĞLIK

Esteworld Medikal Direktörü Dr. Burak Tuncer, ‘Fraksiyonel Lazer’ ile ilgili merak edilenleri Quality’e anlattı

‘Fraksiyonel Lazer’ her cilt sorununa çözüm sunuyor!

Sağlıkla parlayan canlı bir cilt herkesin hayalidir. Ancak birçok farklı sebebe bağlı olarak oluşan cilt lekeleri, kırışıklıklar, gözenek problemleri, elastikiyet kaybı gibi sorunlar maalesef
cilt bakımına ve estetik görünümüne dikkat eden kişiler için önemli bir sorun oluyor. Konu cildimiz ise en güvenilir işlemlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Esteworld Medikal Direktörü Dr. Burak Tuncer, tüm cilt sorunlarına çözüm sunabilen ve yaz aylarında da güvenle yapılabilen fraksiyonel lazer uygulamaları konusunda bilgiler verdi.

Cildi gençleştiriyor lekeleri yok ediyor
Fraksiyonel Co2 (karbondioksit) lazerin dünyanın en derin etkili skar, gözenek ve kırışıklık tedavi yöntemi olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Cilt yenileme ve gençleştirme amacıyla uyguladığımız bu fraksiyonel lazer, şu an tüm lazer yöntemleri ile kıyaslandığında oldukça başarılı sonuçlar aldığımız bir işlem. Bu lazer sisteminde çeşitli dalga boyları ve aralıklı atımlar bulunuyor. Cildi en üst katmandan en derine doğru kolonlar şeklinde buharlaştırıyor. Fraksiyonel lazer cildin orta tabakası olan dermisin en derin kısımlarına kadar nüfus ederek cildi germe, yenileme, gençleştirme etkisi gösteriyor; aynı zamanda her türlü skar ve lekelerinin de tedavisini sağlıyor.

Hangi cilt sorunlarına çözüm sunuyor?
Yüz ve boyun bölgesi kırışıklıkları, çizgileri, sarkmalarında sıklıkla tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Yine akne (sivilce) izlerinin ve gözeneklerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Yara ve yanık izleri, cerrahi sonrası izler, kelloid ve nevüslerde ve diğer bening olan cilt sorunlarında da etkilidir. Bunun yanı sıra yüzdeki lekelerin, yaşlılığa ve güneşe bağlı oluşan cilt renk tonu eşitsizliklerini, kilo alıp vermeye bağlı veya gebelikte meydana gelen çatlakları ve vücut kırışıklıklarını da tedavi eder.

Kişiye özel bir protokolle uygulanıyor
Her uygulamamızda olduğu gibi fraksiyonel co2 lazer işleminde de kişinin cilt problemine, uygulanacak bölgeye, kişinin yaşına, cilt kalitesine göre seans ve yoğunluk belirleniyor.
Kısacası tüm bu faktörler dikkate alınarak fraksiyonel co2 lazer sistemini seans sayısı, uygulamanın gücü ve derinlik ayarları belirleniyor. Tedavi edilecek probleme ve tedavi bölgesine göre cihazın gücü ve çalışma prensibi düzenleniyor. Genel olarak hafif-orta derece kırışıklıklar ve izlerde 1-2 seans yeterli olurken; çok derin sivilce izleri ve kırışıklıklarda tedavi 3-5 seans olarak düzenlenebiliyor. Seansların sıklığı uygulama derinliğine göre de değişebiliyor. Tedavi yüzeysel uygulamalarda 1-1,5 ayda bir, derin uygulamalarda ise 2-3 ayda bir tekrarlanabiliyor.

Konforlu ve güvenli bir uygulama
Fraksiyonel co2 lazer işleminde bölge lokal anestezik krem ile uyuşturulduğu için kişi bir acı ya da ağrı hissetmez. Tedavi edilen cildin kalınlığı diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi göz kararı veya tecrübeye dayalı olmaz; yani inilen derinlik kesin olarak bilinir. Güçlü olmasına karşın aralıklı atım (fraksiyonel) özelliği sayesinde uygulama sonrası iyileşme hızı çok yüksektir. Yani iyileşme süresi oldukça kısadır. Sosyal hayata dönüş zamanı kısa ve tedavi sonrası bakım ve koruma ihtiyacı azdır. Tüm bu avantajları ile oldukça konforlu bir işlemdir. Aynı zamanda fraksiyonel özelliği, fraksiyonel diğer lazerlerdeki gibi lensten kaynaklı olmayıp noktasal lazer atışlarının hepsi aynı anda yapılmaz. Her lazer atış noktası mikrosaniyeler içinde ayrı ayrı yapılır. Bu avantajı ile lazerin cilde verebileceği hasarı neredeyse sıfıra düşürür. Bir diğer özelliği de uygulama yapılacak cildin ihtiyacına göre lazer atış noktalarının sayısı, şekli ve sıklığı ayarlanabilmedir. Kısacası noktasal lazer atışları sabit sayıda, sıklıkta ve şekilde değildir. Bu özelliği de tedavide manevra kabiliyetini dolayısıyla başarı oranını artırır.

Yaz aylarında da uygulanabilen bir lazer yöntemi
Fraksiyonel lazer genellikle güneşin daha az olduğu bahar ve kış aylarında yapılır; ancak bu “coolpeel” adı verdiğimiz protokolümüz ile fraksiyonel Co2 lazer tedavisi yaz aylarında da güvenle uygulanabiliyor. Cildi yüzeysel şekilde soyup cilt renk tonu eşitsizliklerini düzenleyen bu yöntem gözenekleri tedavi ediyor ve ince kırışıklıkları yok ederek ciltte bir sıkılaştırma sağlıyor. Her uygulamada olduğu gibi işlem sonrası cildi bir süre güneşten korumak ve koruyucu krem kullanmak cilt sağlığımız için gerekiyor.

 

 

İlgili Mesajlar

1 of 1.148