DAVETManşet

Erdoğan Zümrütoğlu’nun ‘Herkes ve Hiç Kimse’ sergisi DG Art Gallery’de

Erdoğan Zümrütoğlu’nun kişisel sergisi “Herkes ve Hiç Kimse”, 30 Kasım 2023 – 3 Ocak 2024 tarihleri arasında DG Art Gallery & Projects’te gerçekleşiyor.

Erdoğan Zümrütoğlu

Zarif bir ikilik vurgusu üzerinden gelişen çalışmalarla bu sergi, sanatçının sanatsal yolculuğundaki ara duraklardan biri olma özelliği taşıyor. Sanatçı, isminde bir ikili karşıtlığın izini süren sergisinde, çok sevdiği figüratif soyutlama tekniklerini kullanarak resim ve heykelde birbirine zıt insani duyguları keşfetmeye devam ediyor. Tuval yüzeyinde derinleşerek anlam katmanları oluşturan dünyasını aktarırken ise, doğal ve anlık olarak gelişen içgüdüsel kompozisyonlarla, önceden tasarlanmayan akıcı ve dönüşlü jestler yaratıyor. Bu resimler destansı boyutları ve oluşturulan formlar itibarıyla anıtsal olmalarının yanı sıra, sanatçının eserlerindeki akıcı teatralliğin de temelini oluşturuyor.

Arzu Gündoğdu
Arzu Gündoğdu, Av. Tolga Aydın, Murat Tosyalı, Burcu Perçin

Sergi adından da anlaşılacağı gibi, geçmişten bugüne devam eden sanatsal bir rest çekmenin yanı sıra izleyiciye “yeni” bir şey sunmanın vaadiyle öne çıkan Zümrütoğlu, resimlerinde boyayla kurduğu rastlantısal ilişkinin alanını genişletiyor ve geliştiriyor. Bu ayrıksı teknik resimlerle birlikte heykellere de taşınırken iki boyuttan üç boyuta evrilen yeni bir gramer de yaratıyor. Önceki sergilerinden de bildiğimiz gibi sanatçı, her seferinde verili bir görsel dili bozarak yeni bir gramer oluşturma yolunda ustalıkla ilerliyor. David Bellingham’ın isabetle belirtiği üzere; “Çocuksu ve duygusal tepkilerden görsellikle ilişkilenen tenselliğe ve en sonunda akla varan bu ilerleme, Zümrütoğlu’nun dünyasını keşfetmenin tek yoludur.” Çünkü ressam, Bellingham’ın onunla yaptığı söyleşide çarpıcı biçimde tarif etmiştir izleyiciyle olan yolculuğunu: “İlk önce yumuşak karnından, sonra kalbinden ve sonra da beyninden” etkilemek istiyor bakanı.

Fatih, Zeynep-Osman Öztürk
Gökhan Gürsoy, Pınar Gündoğdu, Fulya-Gökhan Elçin, Dursun Gündoğdu

İnsan doğasının tarih boyunca süregelen şüpheci doğasını farklı şekillerde ele alan Zümrütoğlu, aynı zamanda çeşitli felsefi yaklaşımlardan sanat tarihsel referanslara, edebiyattan şiire ve müziğe uzanan geniş bir alanda gezinerek iç dünyasının zenginliğini de ortaya koyuyor. *Sergi, 30 Kasım 2023 – 3 Ocak 2024 tarihlerinde, DG Art Gallery & Projects’te ziyarete edilebilecek. Sanatçı Hakkında: Erdoğan Zümrütoğlu (Konya, 1970) Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki eğitiminden sonra sanatsal çalışmalar yürütmek üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yaşadı ve araştırmalar yaptı. Türkiye’ye geri döndükten sonra atölyesinde çalışmalarına devam eden sanatçı, birçok kişisel serginin yanı sıra karma sergilere de katıldı. Seçilmiş kişisel sergileri arasında “Tuz Zamanı”, PİLEVNELİ Mecidiyeköy (İstanbul, 2019); “Eyewitness” Kunstlerhaus Bethanien (Berlin, 2018); “Kutsal Pazarlık”, PİLEVNELİ (İstanbul, 2018); “Mirror of Darkness”, JD Malat Gallery (Londra, 2018); “Für Alle un Keinen”, Tammen & Partner Galerie (Berlin, 2016) yer alıyor. Soyut dışavurumcu bir ifadeyle varoluşçu kaygıların izini süren sanatçının eserleri, dünyanın önemli galerilerinde, koleksiyonlarında yer alıyor. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Gökhan Gürsoy, Pınar Gündoğdu, Fulya-Gökhan Elçin, Dursun Gündoğdu
Semra Gündoğdu, Gülhan Ertan, Şule Alkan, Gamze Demirel, Yasemin Topçu

İlgili Mesajlar

1 of 987