GÜNCELManşet

Döviz ve altında büyük yükseliş

Dolar kurunda seçim sonrası hızlanan artış bu sabah günlük yüzde 7’yi aştı. Dün günü 21,50 seviyesinden kapatan dolar/TL bu sabah 23,15’i aştı.

Seçim öncesinde hükümetin rezervleri kullanarak yükselmesini önlediği döviz kurları, bu sabah adeta patladı.

Seçim sonrası yükselişe geçen dolar/TL’de bu sabah artış hızlandı.
Dün günü 21,50 seviyesinden kapatan dolar/TL bu sabah 23,16 seviyesini gördü. Kurda günlük yükseliş yüzde 7’yi aştı.

Dün günü 23 seviyesinden kapatan Euro/TL’de de bu sabah 24,93 seviyesi görüldü.

Dolar kuru, seçimlerin ilk turunun olduğu 14 Mayıs’ta 19,60 seviyesindeydi. O günden bu güne kurda artış, yüzde 18 oldu.

Döviz kurlarında bu sabahki seviyede sert hareketler en son Aralık 2021’de görülmüştü.

KURLARDA NORMALLEŞME!
Dolar/TL kamu kontrollü bir yapı ile seçim öncesindeki dar bantta işlem gördüğü yatay seyirden tamamen uzaklaşırken, TL bugün dolar karşısında güne yüzde 6’ya yakın değer kaybı ile başladı.

Bankacılar, kamunun yön belirleyici olduğu ve rezervler ile seçim öncesi olması gerekenden daha değerli tutulan TL’nin normalleşme sinyalleri ile değer kaybettiğini, değer kayıplarının devam edebileceğini belirtiyorlar.

Kamunun yön belirleyici olmadığı ülkenin risk priminde ise TL’deki “normalleşme sinyalleri içeren” değer kayıplarına rağmen belirgin düşüşler yaşanıyor. Piyasalar önce ekonomi kadroları atamalarını ardından ise uygulanacak politikaların netleşmesi süreçlerini bekliyorlar.

AKP kadrolarında uzun yıllar ekonomi yönetiminde görev alan Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması uluslararası yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

İlgili Mesajlar

1 of 1.468