DAVET

‘ANKA – Yemek Birleştirir’ kitabı özel tariflerle yemek severlerle buluştu

‘ANKA – Yemek Birleştirir’ tarif kitabının lansmanı, Aydan Üstkanat ve ekibinin kitaptaki tariflerden hazırladığı özel lezzetler eşliğinde yapıldı.

Aydan Üstkanat’ın liderliğinde Food Online dergisi ekibinin hazırladığı ANKA – Yemek Birleştirir 6 Şubat kitabında Adana’dan Şanlıurfa’ya uzanan lezzet yolculuğundan özel tarifler, bölgesel çeşitliliğin unutulmaması için bir araya getirildi. 6 Şubat Depremleri sonrası hazırlanan 400 sayfalık tarif kitabı ile bölgedeki 10 ilden özel reçeteler gün yüzüne çıkıyor. Bu yönüyle bölgenin tıpkı Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğması destekleniyor.

ANKA – Yemek Birleştirir tarif kitabının Aydan Üstkanat ve Jumbo’nun ev sahipliğinde gerçekleşen lansmanında, gazeteciler ve influencer’lara kitaptan yörelere özgü lezzetler ikram edildi.

Davetin açılış konuşmasını yapan Aydan Üstkanat, bu özel kitabın lansmanının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne de vurgu yapmasının çok anlamlı olduğunu belirtti ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Deprem oradaki kentleri yok ederken uzakta olan bizlerin ruhlarımızı yıkıp geçmişti. O günlerde Food Online dergimizin sayfalarını 10 ilimize ayırdık. Amacımız Türkiye ekonomisi için bölge tarımı ne ifade ediyor, tarım arazilerinde ne, ne kadar ekilip biçiliyor, onu görmekti. İşte o sayı, bize bu kitabın temelini attırmış oldu. O sırada gördük ki şehirlerin resmi web sitelerinde mutfaklarını temsil eden fotoğraflar yetersizdi. Ayrıca tarif meselesi çok karışıktı. Bu sorunların cevabını bulmak için sağlam bir çalışma yaptık. Kitabın referans niteliğinde olması amacıyla yola çıktık; denedik, pişirdik, tabakladık ve fotoğrafladık. Yemek kültürünün hepimizi birleştirici ve sağaltıcı bir yönü de var. Amacımız herkesi bu sofraya davet etmek ve karınları doyurmak kadar ruhları da beslemek. Umuyoruz ki bu büyük sofrada bizim de bir tutam tuzumuz olur.”

İlgili Mesajlar

1 of 358