Yazarlar

Sağlık iksiri: Süt

Merhabalar değerli okuyucular; 21 Mayıs günü ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanıyor. Ben de bu sayıdaki yazımda size çok tartışılan bir konu olan süt ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Süt ve süt ürünleri, beslenmemizde sağlık açısından gerekli olan en az 10 temel besin öğesini sağlamaktadır. Bunlar; yüksek kaliteli proteinler, karbonhidratlar, A, D, B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko gibi minerallerdir. Sütün içerisinde bulunan protein referans protein olarak gösterilecek kadar kalitelidir ve özellikle kas dokusunun oluşması ve onarılmasında etkilidir. Kalsiyum vücutta %99 oranında kullanımı en yüksek olan mineraldir.

Sütün faydaları nelerdir?
 Hamilelik ve emzirme döneminde bebeğin kemik gelişimi için annenin kalsiyum depolarına olan ihtiyaç ile sütün önemi artmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda olası osteoporoz riskini de azaltmak için kalsiyum gereklidir.
 Harvard Halk Sağlığı Akademisi (HSPH) uzmanları bir çalışma yaparak süt yağında bulunan doğal bir maddenin tip 2 diyabet riskini önemli oranda düşürdüğünü ortaya koymuştur.
 Süt ürünleri tüketimi ile diyabet arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma, süt ürünlerinin düzenli tüketilmesi halinde diyabeti % 12 oranında azaltabileceğini ortaya koymuştur.
 Sütün sağlıklı yaşama olan katkılarını gösteren çalışmalar da mevcuttur. 450 yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışmada; yağdan fakir, sebze-meyve ve sütten zengin bir diyet tüketimi ile 2 hafta içinde kan basıncının önemli düzeyde düştüğü bildirilmiştir.
Süt kilo verdiriyor mu?
 Sütün kilo vermeye olan etkisi üzerine yapılmış birçok çalışma vardır. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmaya göre süt içen bireylerin, diyetlerinden sütü çıkaranlara göre daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre; günde yaklaşık 2 bardak süt ve ürünleri tüketen katılımcıların 5,5 kg kilo kaybettikleri görülürken, tüketmeyen bireylerde bu rakamın 3 kg ile sınırlı kaldığı görülmüştür.
 Aynı dergide yapılan başka bir araştırmanın verilerine göre; Günlük yeterli kalsiyum alınmadığında yağ hücresi üretimini arttıran kalsitrol hormonunun salgılanmasını tetikler. Vücudunuzda daha az yağ hücresi olması için, yeterli miktarda kalsiyum almalısınız ki yağ hücreleriniz parçalansın ve kilo verin. Kalsiyumun en iyi kaynağı da süt ve ürünleri olduğu için günlük düzenli tüketim önemlidir.
 Yapılan diğer çalışmalarda; süt ve süt ürünlerinin en iyi D vitamini kaynaklarından biri olması sebebiyle; D vitamini düzeylerinin kilo verme üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.
Ne kadar süt tüketmelisiniz?
Özellikle kadınlar, çocuklar ve adolesanlar için süt önemli bir besin maddesidir. Ayrıca Türk toplumu laktoz intoleransına yatkındır. Laktoz intoleransı olanlar için laktozsuz süt tüketimi, vücut için gerekli tüm faydaları sağlayacaktır.

Günlük Süt Tüketimi:

Bebekler……………………… 750 ml
Çocuklar……………………… 300 – 350 ml
Gençler (Adolesanlar)……… 350 – 500 ml
Yetişkinler & Yaşlılar……….. 250 – 400 ml
Hamile & Emziren Kadınlar…500 – 750 ml

Nasıl tüketebilirsiniz?
• Süt; tam yağlı, yağsız, yarım yağlı, laktozsuz olmak üzere çeşitlere ayrılmaktadır. Tam yağlı süt %3-3,5 oranında; yarım yağlı %1,5 oranında, yağsız süt %0,3-0,5 oranında, laktozsuz süt ise %1-1,5 oranında süt yağı içerir. Sütün yağ oranı düştükçe kalorisi azalır ve kalsiyum oranı yükselir.

• Sütü sade içmeyi sevmiyorsanız; taze veya kuru meyvelerle; badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişlerle; yulaf ezmesi, chia tohumu, tarçın, kahve, kakao gibi besinlerle birlikte tüketebilirsiniz.
• İnek sütüne alerjiniz var veya sevmiyor iseniz; keçi sütü, badem sütü, soya sütü, yulaf sütü, hindistan cevizi sütü gibi bitkisel seçenekleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle sütün besleyici özelliklerinden eksik kalmamış olursunuz.

Sağlıkla kalın. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

 

İlgili Mesajlar

1 of 64