Yazarlar

‘Çift Diyeti’ ile aşkınızı tazeleyin

Merhabalar, Sevgililer Günü sayısına özel yazımda çiftler için önerilerde bulunmak istiyorum.

Birlikte yapılan aktiviteler çiftleri birbirlerine daha çok yakınlaştırarak paylaşımı artırıyor. Diyet yapmak da bunlardan bir tanesi. Özellikle kadınlar eşleriyle birlikte diyete başladığında daha mutlu oluyor. Benzer şekilde beslendikleri için motivasyon korunuyor ve diyeti bozma ihtimali de azalıyor.
Çiftler veya eşler birlikte diyet yaparken şu noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır:
 Öncelikle doğru beslenmenin uygulanması sağlıklı alışverişten geçer. Diyet programınıza göre bir liste oluşturarak alışveriş yapın.
 Bol bol su için. Kadınlar günde 10 bardak, erkekler 14 bardak su içimine dikkat etmelidir.
 Eğer dışarıda yemek yiyecekseniz ayrı ayrı yemek söylemek yerine tek bir çeşit yemeği paylaşmanız daha iyi bir alternatif olacaktır. Örneğin; 1 orta boy pizza ve 1 kase salata söyleyin ve paylaşın. Böylelikle daha az kalori almış olursunuz.
 Sıvı alımınızı sade maden suyu, ayran, kefir, yeşil çay, bitki çayı gibi sağlıklı içeceklerden yana kullanın.
 Günlük çay ve kahve tüketiminizi kafein miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin 2 bardak çay, 2 fincan kahve tükettiğinizde yeterli kafein almış olursunuz. Fazla kafein, ödem ve selülit oluşumuna sebep olabilir.
 Sebze ve meyve tüketiminizi artırın.
 Haşlanmış, ızgara, fırın veya buharda pişirilmiş yiyecekleri tercih edin.
 Hareket edin. Haftanın belirli günlerinde birlikte yürüyüş veya herhangi sevdiğiniz bir aktiviteyi yapın (haftanın en az 3 günü).
Birlikte uygulayabileceğiniz siz ve eşinize özel sağlıklı diyet programınız hazır.

Kadın:
Kahvaltı: Kartvizit büyüklüğünde 1 dilim beyaz peynir, 1 adet yumurta, 1 dilim esmer ekmek, Çiğ sebzeler ve yeşillikler (isteğe bağlı ceviz veya zeytin eklenebilir.)
Öğle: 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği, 1 dilim esmer ekmek, ½ kase yoğurt (100gr.), Mevsim salatası Ara öğün: 1 adet elma/armut/portakal/muz Akşam: 120 gr. kırmızı et veya 180 gr. tavuk ızgara veya 1 fileto fırında balık, 1 dilim esmer ekmek, Mevsim salatasıGece ara öğünü: 1 avuç çiğ kuruyemiş + 1 çay bardağı sade kefir

Erkek:
Kahvaltı: Kartvizit büyüklüğünde 1 dilim beyaz peynir, 2 dilim esmer ekmek, 1 adet yumurta, Çiğ sebzeler ve yeşillik (isteğe bağlı ceviz veya zeytin eklenebilir.) Öğle: 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği, 2 dilim esmer ekmek , 1 kase yoğurt (200 gr.), mevsim salatasıAra öğün: 1 avuç çiğ kuruyemiş Akşam: 200 gr. kırmızı et veya 250 gr. tavuk ızgara veya orta boy fırında balık, 1 dilim esmer ekmek, mevsim salatası
Gece ara öğünü: 2 porsiyon meyve (elma/armut/portakal) + 1 su bardağı sade kefir

*** İsteğe bağlı olarak tüm salatalara sirke, limon, sızma zeytinyağı, nar taneleri eklenebilir.
*** Öğle ve akşam öğünleri ile ara öğünler birbirleriyle yer değiştirebilir.
*** Bu diyet listeleri örnek olarak hazırlanmıştır. Beslenme programı kişinin yaşına, kilosuna, boyuna, metabolizmasına göre değişiklik gösterebilir.

Sağlıkla kalın. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

İlgili Mesajlar

1 of 62