Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Boğaz’da balık tadı

Reha Arar


Boğaz’da balık tadı

Reina’da yıllar önce çok başarılı bir Yunan tavernacısı olarak çalışan daha sonralarda ise nedense popülaritesini kaybeden bir bölüm vardır. Manzarası en muhteşem, çıkması inmesi zor, rahat, sıkış sıkış olmayan, her noktaya kuş bakışı bakan… İşte orası şimdilerde sevgili Ali Ünal’ın sihirli eli sayesinde şık, meze ve balıkları başarılı bir deniz mahsülleri lokantası haline gelmiş, zaten bugünden gurubun bu konuda en etkili mekânı olacağı işaretini veriyor: Balık Ortaköy.
Reina artık bir dünya markası oldu. Metropol literatürüne girdi. Şimdi biz masamızda oturup, sipariş vermek için menü beklemekte iken, servis elemanı nazik bir şekilde masaya ipad’i bırakıp ayrılıyor. İçimden “Artık biz de Avrupalı olduk” diye bir his geçiriyorum. Sağıma soluma bakıyorum, tam mutfağın önünde gördüğüm kalabalık, esnaf lokantası misali bir dolaptan meze seçiyor, ben de kervana katılıp deniz börülcesini son zamanların modası kaya koruyu, Osmanlı usulü patlıcan salatasını, hakiki deniz levreğinden natürel tarzda yapılmış levrek marineyi seçip, yerime oturuyorum. Bu arada masaya nar ekşili, otlu, Kıbrıs usulü kesilmiş cakıtez zeytini, nar gibi kızarmış köy ekmeği eşliğinde gelmiş. Soğuk mezelerle birlikte çok uzun yıllar Garaj Restoran’da çalışmış Mahmut Özçelik’in gönderdiği güveçte sıcak Rum usulü atom fasulyenin tadına doyulmaz olduğunu itiraf etmeliyim. 

Sıcaklarda mostradan seçtiğimiz gözleri parlayan sardalyeler asma yaprağında ızgara olarak başarılı, yandaki masaya giden kalamar tavada ise gözüm kaldı desem doğruyu paylaşmış olurum. Ayrıca sıcak ot tabağı, ahtapot ızgara, güveç, çeşitli tipte karides gibi klasikler de mevcut. Şef Rüstem Akdeniz ise yılların deneyimi ile orkestra şefi gibi yönetiyor salonu. O da Mahmut Usta gibi Tarabya’da 21 yıl çalışmış, sonra da Ortaköy’e göç etmiş. Ayrılırken düşündüm, Reina artık turiste hizmet eden; Ortadoğuludan Amerikalıya kadar yedi düvelin geldiği bir kompleks. 

Elinize sağlık Mehmet Koçaslan.
Elinize sağlık Ali Ünal.

İletişim bilgileri
Balık Ortaköy-Reina
Muallim Naci Cad. No: 44 Ortaköy/İstanbul
Tel: 0 212 259 59 19
92
11