Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yeniköy’de Sandal sefası

Reha Arar


Yeniköy’de Sandal sefası

Yeniköy’de yaşayan doksan yıllık bir aile. Ticaret, ilk Aygaz Bayiliği, sonunda da dördüncü meslek seçimi balık lokantası işletmeciliği. İstanbul’un ilk alkolsüz halk tipi kaliteli balık gastronomisi mekânı. Düşünebileceğimiz her türlü içecek sağlıklı, taze, size özel bir konsepte uygun. 

Kahramanımız Burak Akın genç, atak, mesleğine hâkim, en önemli özelliklerinden biri; her sabah namazı sonrası hale gitmesi, her şeyini arabasına doldurup, işinin başına en geç saat 09:00’da varması. Gençliğinde ise Galatasaray’da profesyonel futbol oynamış. 2000 yılında köftecilik, daha sonra lokantacılık yapmış, sonunda kararı balık lokantacılığında kılmış. (Eski Sandal Yeniköy). 

2013’te içinde bulunduğumuz binayı alıp beş ay tadil etmiş. Bu arada Bodrum’a, Yunanistan’a ve Çeşme’ye gidip minibüs dolusu eski objeler toplamış. Hayalindeki restoranın resimlerini hazırlamış, düşündüğü dekorasyonu çizip, kartonları duvarlara yapıştırıp ustalara anlatmış ve Sandal’ı dünyaya getirmiş. İlk günden beri en önemli yardımcıları reçelleri, acı mezeleri, en önemlisi mutlaka tatmanız gereken acıko’su ile annesi Fatma Akın. Diğer yardımcısı tatlılar ve en önemlisi tiramisu’suyla eşi. 

Bu mekânda diğer balık lokantalarında olduğu gibi bol bol meze yok. Bunların yerine çok taze her gün Gümüşdere köyünden gelen yeniliklerle yapılan salata, değişik bir tat. Balık simidi, balık kebabı, Murat’ın özel tadı, levrek balığı pizza, balık çökertme, deniz lokumu yiyebiliyorsunuz. Bu tabaklar ilk anda ağız tadınıza ters gelebilir fakat incelediğimizde bir kısmı sağlıklı beslenme için çok doğru lezzetler ayrıca insan hemen de alışıyor. Yemeğinizi bitirip kahveye geçmeden Akın ailesinin ev mutfağında yapıp getirdiği ayva tatlısı, Adapazarı usulü kabak, irmik helvası, son günlerde mutfağımıza giren kraliçe ve armut tatlısını denemek gerek. 

Pazar günleri ise bir değişik oluyor. Sandal’da, sabah yürüyüşlerinden dönen amatör koşucular kaybettikleri kalorileri sıcak köy ekmeği üstüne lavantalı tereyağı sürerek geri alıyorlar. Bu arada Alaçatı’da evinde reçel yapan Ece Hanım’ın muz ve çilekli karışım reçeli, Akhisar’da muhtar lakaplı zeytincinin yetiştirdiği ve hazırladığı portakal kabuklu yeşil iri zeytini unutmamak gerekir. Peynirler ise Altınoluk’lu Gürkan kardeşin mamulü. Kahvaltının ikinci bölümü sıcaklara ayrılmış. Menemen, sahanda omlet, Kıbrıs hellimi, yağda sucuk. Hakikaten hepsi birbirinden nefis. Bir de çay bardakta demleme gelse, termoslar kullanılmasa daha hoş olacak. 

Sandal’ın bir özelliği de personeli adeta birbiriyle artık akraba olmuş. Aşçıbaşı Selami Şimşek altı yıldır mutfağı teslim almış. Salon Şefi Tamer Işıklı ise beş yıldır kartal gözlerle salonu süzüyor, kaliteli bir hizmet veriyor, yönetiyor. Sandal’ın as oyuncusu Taşkın Kaya ise on dört yıldır aile ile beraber tüm koordinasyondan sorumlu. Yemekler kişi başı 50-60 TL. Kahvaltı ise 50 TL.
Sizlere afiyet olsun.

İletişim Bilgileri;
Tel: 0212 262 3643
Adres: Köybaşı Cad. No:143, Yeniköy/Istanbul
E- mail: info@yenikoysandalbalik.com.tr 
85
11