Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yunan adalarından bir esinti…

Reha Arar


Yunan adalarından bir esinti…

Gün, ay geçmiyor ki İzzet ÇAPA ve ekibi İstanbul’un eğlence hayatına yeni bir tesis, yeni bir mekan kazandırmıyor. Son yaptıkları Cahide Salonika sonunda Cahide’yi bir marka yaptı. Korkum İstanbul’dan sonra şehirleri, memleketleri gezecek efsaneleşecek.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kıbrıs’tan gelen basın mensubu dostlarımla gittik, aramızda basının üstadı gazeteci Hasan HASTÜRER ve eşi de vardı. Genellikle bu tip mekanlarda müzik eğlence başarılı ise yemek ikinci planda kalır. Bir nevi sıra savma gibi olur. Benim müzikle iyi yemek yediğim iki mekan tarihte Bebek Maksim, yakın geçmişte ise Longtable’dır. Son günlerdeyse Cahide Salonika bunlara eklendi. Dekorasyonun detaylarını incelediğim zaman objeler sıradan özellikle yakın geçmişte kullandığımız cisimler tek özellikleri yerleşimlerinin ustaca yapılmış olması. Sorduğumda ise altındaki imzanın İzzet ÇAPA tedarikçinin ise kadim dostum Sabih TOTAH olduğunu öğreniyorum. Yemeklere gelince siz masaya oturur oturmaz kaliteli bir beyaz peynir,  tavuklu humus (bence keşke klasik şekliyle bırakılsaydı veya ana vatanında olduğu gibi pastırmalı olsaydı) çok başarılı ve değişik tat ihtiva eden levrek balığı dolması, ev yapımı tarama, kısır, ithal uskumru balığı, pilaki, köpoğlu Yunan usulü cacık.  Domates soğan salatası, ben olsam klasik beyaz peyniri kekikli grek salata yapardım. Ara sıcaklarda tam kıvamında dana yaprak ciğer, sebzeli börek, kalamar, Japonya’dan gelen bir tat patlıcan tempura. Ana yemek olarak üç seçeneğimiz var. Hepsini sizler için denedim. Dana madalyon tavuk sciliana ve levrek buğulama içerisinde en beğendiğim tat kağıtta yapılmış ve değişik sebzelerle bezenmiş levrek balığı. Diğer bana enteresan gelen tüm grupların isteğine göre sıcakların hazırlanıp servis edilmesi. Son olarak masaya arz-ı endam eden tatlılar arasında özel kabı içerisinde gelen karamelli muhallebi. Muz chocolate, lokma ve meyve mevcut. Benim menünün tarzı konusundaki fikrimi sevgili Çapa ve Barış kardeşim sorarsa biraz daha konsepte ve müziğe adapte etmek gerekir derim. Zaten genel koordinatör Sabih TOTAH bir yunan adaları uzmanıdır. 


Bu arada ellerine sağlık mutfak şefi Erhan İLDEŞ, sana büyük bir alkış. Sahne ise çok değerli iki müzisyene teslim. 79 yaşında olmasını rağmen ruhu ve fiziği genç Ali POYRAZOĞLU ve Derya ULUĞ. Özel günler için hoş bir mekan.

Adres: Süleyman Seba Caddesi No:42/46 Akaretler Beşiktaş / İstanbul
Tel: 0212 219 65 30
Web: www.capamarka.com.tr
E-Posta: info@capamarka.com.tr

81
11