Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Bir Kapalıçarşı klasiği: Arslan Restaurant

Reha Arar


Bir Kapalıçarşı klasiği: Arslan Restaurant

Kızımın Kapalıçarşı’da takı-tasarım atölyesi açması beni yıllar sonra tekrar Nuruosmaniye ’ye götürdü, hem de sık sık. Baktım Aylin’i en iyi görme, sohbet etme yeri o bölge. Bu arada bir gün beni Arslan Restaurant’a götürdü, zar zor bir masa bulup oturduk. Baktım, her müşteriye ismiyle hitap ediyorlar, adeta herkesin neyi nasıl yediğini biliyorlar.

Masa üzerinde menü yok. Önce masanızın servis elemanı sizi vitrine davet ediyor, sulu yemeklerini sayıyor, siparişinizi kayıt ediyor. Üç ile dört çeşit sıcak etsiz sebze her gün bulunuyor. Vejetaryenlar için bunun yanında mevsim sebzelerinden dört çeşit zeytinyağlı, ARSLAN lugatında “kıymadan” diye geçen sarma dolma, sulu köfteler, musakka her zaman münavebeli olarak mevcut. İki çeşit dana, iki çeşit kuzu, iki çeşit de tavuk etinden yemek günlük olarak yapılmakta ve en geç 13.30’da bitmekte. Ondan sonra yine o sabah aşçıbaşı İsmail Erişir’in balık pazarından beğenerek aldığı balıklar makul ücretlerle tava ızgara ve buğulama olarak servis ediliyor. Konseptin en önemli kısmı ağırlıklı olarak sulu Anadolu yemeklerinden oluşmuş. En çok tercih edilenler ise Tas kebap, Hünkârbeğendi, Karnıyarık, İmambayıldı. Herkes yerli, yabancı burada kendine göre bir tat buluyor ve mutlu ayrılıyor. Döner ise en çok tercih edilen yemek, hakikaten çok başarılı ve standart. 


Ünal Yılmaz şef, 15 yıldır aralıksız her gün sadece döner yapıyor, kesiyor ve servis ediyor. Kendine has üslubuyla, mesleki İngilizcesi ve engin halkla ilişkileri ile mutfak, otuz yıllık Şef İsmail Erişir’e teslim. Şef garson Fikri Namlı ise 25 yıldır aynı yerde hizmet veriyor ve bütün daimi müşterileri isimleri ile tek tek tanıyor. Hatta sipariş verirken “Ahmet Bey’in kahvesi” şeklinde talimat veriyor. Zira hazırlık yapan yardımcı Şef Selahattin Güremin de yirmi yıldır mutfakta başarıyla hizmet ediyor. Orkestra Şefi üç nesildir aşçı olan bir aileden gelen İsmail Erişir yönetiminde her siparişi en geç üç dakika içerisinde yerine ulaştırıyor. En güzeli de tüm servis elemanları beyaz ceketli. 

Bu mekânın sahibi Arslan Karakuş hem 1986’dan beri bu işi başarıyla götürüyor hem de bu kadar personeli tutabiliyor. Şimdi bayrağı oğlu Fatih aldı, eminim ki o daha da başarılı olacak. Nuruosmaniye Kapalıçarşı’ya yolunuz düşerse mutlaka bir saatinizi Arslan’a ayırın.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Vezirhan Cad. No: 66 Çemberlitaş Fatih / İSTANBUL
E- Mail: aslanrestaurant@hotmail.com 
Telefon: 0212 513 76 10

78
11