Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Farklı tatların adresi: Peyderpey

Reha Arar


Farklı tatların adresi: Peyderpey

Vedat Başaran ismi bizim için uzun yıllardır yiyecek sektöründe yüksek kalite, başarılı hizmet ile bütünleşmiştir. Son dönemde Çırağan Palace Ottoman Restaurant, Ortaköy Feriye Lokantası, Eminönü Surplus bunlardan birkaçı. Türk Hava Yolları’na verdiği danışmanlık çalışmalarını da unutmayalım. Uzun zamandır sessiz sedasızdı, ben bunun arkasından gelecek fırtınayı bekliyordum ki Peyderpey İstanbul’da patladı. 

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin en güzel restore edilmiş, turizme kazandırılmış bir binasında yer alıyor. Menüsü yine enteresan tatlarla dolu. 

Başlangıçlarda öne çıkan; kılıç, ahtapot, levrek ve karides el dövmesinden oluşan balık marinataları, deniz börülcesi salatası, misket limon kabuğu ve mayhoş sos ile, somon ve orkinos balığı lakerdası, arapsaçı salatası ve tarama sos ile, asma yaprağında pastırma, sıcak humus, kavrulmuş çam fıstığı ve isot yağı ile… Favorilerimden tekir, hamsi ve istavrit lalangası, kabak çiçeği zencefilli tarator ve seyhan yağı değişik bir tat, taze enginar çanağında baharatlı peynir karışımı da öyle…

Tavuk sevenler için ana yemeklerde Türkiye mantarları üzüm pekmezinde çektirilmiş organik domates, ıspanak kökü ve Çerkez sosu ile sunulan tavuk sarması yer alıyor. Bu kervanın tattığım geceninki favorisi obruk peynirli taze baharatlı kaçamak ve mantar, yaban mersini incir sos ile sunulan ağır ateşte pişmiş ördek. Vedat’ın spesiyali olan kuzu tarak tandır, mürdüm eriği sosunda, nar ekşisinde fırınlanmış ayva ve firik pilavı ile. Yine değişik orijinal bir tat kebap sevenler için süt dana kemiğinde kuzu kebap. Közleme patlıcan üzerinde sıcak gavurdağı, firik pilavı ile. Doğrusunu söylemem gerekirse ben sıcak gavurdağı salatasını bu tabağa ilave etmem. 

Tatlılar ise hakikaten farklı: Kestane unuyla hazırlanıp keçi boynuzu pekmezi ile sunulan Revan-ı Hünkâr. Badem gevreğinde kırmızı gelincik sos ve yaban mersini ile sunulan yoğurt donması. Nar suyunda ve akide şekerinde çektirilmiş armut tatlısı, incir uyutması. 

Benim sizlere tavsiyem ana yemek ve tatlı almak isterseniz başlangıçlara çok yer vermeyin yemek sonrası mutlaka en azından Taksim’e kadar yaya yürüyün. Afiyet olsun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Telefon: 0212 243 09 99 – 0212 243 04 34
E-mail: info@peyderpey.com 
Adres: İstiklal Cad. No: 227 Hotel Rİchmond 6. Kat Beyoğlu / İSTANBUL
77
11