Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Hanım ellerin eseri: Küçük Meyhane

Reha Arar


Hanım ellerin eseri: Küçük Meyhane

Beyoğlu’nda her gün yeni, güzel bir hareketlilik yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta yolum Tomtom Sokağı’na düştü. O bölgelerin imarı yeniden 1950’lerin Beyoğlu’suna kavuşması insanı mutlu ediyor, Tarlabaşı’nın o sefil halinden kurtuluşu ise bu halkaların belki de son noktası olacak. 

Evet, şimdi gelelim biz mekânımız Küçük Meyhane’ye.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği okuyup mesleği dışında birçok işte başarılı olmuş, iyi yemek yemeyi seven, mesai bitiminden sonra hep yeni bir lokantayı deneyen Niyaz Arığ ile mutfaktaki ilk eğitimini annesinden alan, daha sonra hep yemek pişirme ile ilgili çalışmalar yapan Elif Tekir ortaklaşa bu minik, şirin, kendine özgü 
mekânı kurmuşlar. Hatırı sayılır müdavim kitlesi oluşan mekân, tertemiz, bembeyaz masa örtüleri, duvarlarda tarihteki rakı ile ilgili resimleri ile kendinizi evinizde hissetmenizi sağlıyor. 

O gün Elif pazardan, çarşıdan, şarküteriden ne aldıysa onu getiriyor önümüze ve o akşam hepsi bitiyor. Tatlardan anlaşılıyor ki hanım elleri her yere değiyor. Gittiğimiz akşam 
bizim şansımız Anadolu spesiyallerinden açıldı. Mezelerimizden bazıları; hakiki el yapımı pastırma, Antakya ezmesi, cevizli nar ve bir Yunan mezesi olan trefkari. Ara sıcaklara gelince mekânda herkesin mutlaka tercihi olan Elif usulü ciğer, mevisiminde günlük çıtır hamsi, güveçte peynir gratineli mevsim balığı, çok özel soslarla bezendirilmiş ızgara kalamar, ıspanak topu, deniz mahsulleri güveç. Ana yemeklerde ise günün sipesiyalleri, mini ızgara köfte, mevsiminde hamsili pilav. 

Bu güzel yemekleri yiyip içkinizi yudumlarken cuma ve cumartesi geceleri sizi muhteşem bir müzik şöleni bekliyor. Bahçeşehir Üniversitesi Türk Sanat Müziği Bölümü’nde okuyan ve de 100 tam burslu öğrenci arasında olan Aslıhan Tatar ud ile kendisine eşlik eden Yaşar Kurtaran ile beraber sizler için söylüyor. 
Rock barlarının sokağa taşan müziklerinden kurtulup eski İstanbul evlerinin avluları misali Küçük Meyhane’ye girince kulaklarınız dinleniyor.

Küçük Meyhane – İletişim Bilgileri
Adres: Tomtom Mahallesi Tosbağa Sok. No:14/A Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon: (0212) 293 22 38
70
11