Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 157. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Reyting canavarı

İLYAS HAYRİ


Reyting canavarı

Çabuk harcamayı seviyoruz

Millet olarak her şeyi bir anda tüketmeyi, harcamayı ve yok etmeyi çok mu seviyoruz yoksa bize zorla mı harcatıyorlar.

Reyting canavarının trafik canavarını solladığı günümüzde diziler, emekler bir anda uçuşup gidebiliyor. Trafik canavarı bu kadar kurban vermezken, reyting sisteminin kurbanı olan diziler emekçileriyle, çalışanlarıyla, oyuncularıyla daha çok kurban veriyor maalesef.

Tabi bu yoğun kaldır indir trafiğinde biz izleyiciler de kurban oluyoruz zaman zaman. Tam keyifle oturup bir diziyi izlemeye başlıyoruz hooop daha üçüncü bölümü izleyemeden dizi yok oluyor. Eeee ne oldu izleyiciye saygı, sevgi? 

Birkaç yıl önce olsaydı anlardım belki ama şimdi anlamıyorum bu çabucak verilen idam kararlarını. Önceden bir tek tekel haline gelen AGB'den alınıyordu ölçümler (nerede olduğu belli olmayan cihazlardan) ve reklam verenler ona göre dilimliyorlardı pastayı. Ama AGB'nin foyası ortaya çıktı ve resmi bir ölçüm kaynağı kalmadı ortada. Zaten benim aklım almıyor bu ölçümleri. Artık insanlar internetten, uydudan, DigiTürk'ten, D-Smart'tan, kabloludan, kablosuzdan bir çok kaynaktan izliyorlar yayınları. Nasıl bir ölçüm aletiyle kalkılabilir ki bu işin altından. Nasıl net olabilir ki? Pastanın dilimlerine kim karar veriyor şu an çok merak ediyorum. Herkesin evine bir cihaz takmak gerek onun için. 

Bu hızlı tüketim bizi de alıştırdı sanırım hızlı tüketmeye. O kadar diziye aç hale geldik ki, hayatımızın yarısını diziler kaplamasa rahat edemiyoruz. Bizim bu tüketim isteği belki de dizilerin kaderini belirliyor. Kanalların çoğalması, yapımcıların artması belki de çoğalttı bu isteği. 

Neden tam olarak nedir bilemiyorum ama bildiğim şey sadece bu sezon onlarca dizinin ve binlerce çalışanın umutları tek celsede yok edildi ve o idamlar hatırlanmasın diye yerine yine onlarca dizi ve binlerce çalışan getirildi.

Dizi sektörünün de, kanalların da, reklamverenlerin de, izleyicinin de ortak bir paydada buluşmasını sağlayan adil bir kurum oluşturulmalı bence.

NOT: sosyette.com'da uzun zamandır köşe yazmayı planlıyordum bugüne nasipmiş 

Sevgiyle kalın
22
9