Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Portaxe ın yükselişi

Reha Arar


Portaxe ın yükselişi

Quality’nin yayın hayatına başlaması fikrini tartıştığımız günlerdi, bugün gibi hatırlıyorum. Tam 9 yıl evvel...


Bu sayı benim sizlerle 109. beraberliğim. Geçtiğimiz günlerde sevgili Salih’le oturduk konuşuyoruz, geldiğimiz noktayı ve yayınlayacaklarımızı değerlendiriyoruz. Şöyle bir yüzüme baktı. “O günden bugüne en kadim yazarım sensin. 100. sayı dolayısıyla sana bir teşekkür plaketi vereceğim” dediği zaman tek düşüncem galiba artık yaşlandığım oldu. 


Mutluluğum ise sizlerden aldığım mailler, birlikte geçirdiğimiz ve geçireceğimiz yıllar. Bu ay, 9. yıl kutlamasını yaptığımız İstanbul Boğazı’nın en muhteşem noktasında olan Portaxe’tan ve onu yaratan Lütfü Sapmaz’dan bahsedeceğim. Lütfü bizim mesleğin son derece başarılı yöneticilerindendir. Genç yaşta, özellikle davet organizasyonları konusunda İstanbul’un çok yıldızlı otelleri ile yarışmakta, zaman zaman onları geçmektedir. O gece de bize Ramazan dolayısıyla oruç tutan misafirlerimize çorba, iftariyelik ve zeytinyağlı tabağından oluşan nefis bir menü sundular. Ayrıca neredeyse bin kişiye yaklaşan misafirlerimize de başlangıçta bir meyve suyu ve kokteyli, daha sonra kızarmış ekmek üzerinde humus, tartolet ve az ekşili deniz börülcesi, mini mozzarella ve hindi füme ile devam ettiler. O akşam dikkat ettim. Portaxe’ı yöneten, satış yöneticisi Serap Şen ve deneyimli Servis Müdürü Burak Atay neredeyse her davetli ile ayrı ayrı ilgileniyorlardı. Snack atıştırmalık ise hakikaten nefisti. Tatlı ekşi sosla gelen tavuk şiş, sebzeli bulgurlu risotto, İtalyan mozzarellalı sticks, ev yapımı tepsi börek, patates kroket severek yenildi. Fakat çok kısa zamanda tükenen hamburgeri ve sucuk ekmeği unutmamak lazım. Sebzeli noodle, tantuni ve nohutlu pilav ise ilerleyen saatlerde ciddi talep buldu. En son gelen profiterol ve meyveli tartolet damağımızı şenlendirdi. 


Gecenin finali, 9. yıl pastası ile oldu fakat buna sadece pasta demek biraz hatalı olur diye düşünüyorum. Bu aslında ödülün abideleşmiş hali idi. Salondaki misafirlerin arasından seçilen saygın ve Quality’ye hizmet etmiş hanımefendiler ve beyefendiler tarafından kesildi.


Öncelikle bu gecenin kusursuz geçmesini sağlayan aşçı başı Faruk Gezmiş ve şef Burak Atay’a teşekkür etmek istiyorum. Bu işi layıkıyla yapıyor ve en önemlisi de kendilerini devamlı yetiştiriyorlar.

192
11