Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Palm Terrace’ın yükselişi

Reha Arar


Palm Terrace’ın yükselişi

Etiler’deki yüksek beton yığınları arasında bir koru tıpkı çöldeki vaha gibi, insan içine girince o ahşap mobilyalara oturup da etrafına bakınca caminin ikişer şerefiyeli minarelerini görüyor. Önünüzde yemyeşil iki tenis kortu, günbatımı ise bir başka güzel oluyordur ve eminim kahvaltı da keyiflidir. 


Bu bahsedeceğim mekânın yani Etiler Alkent’deki Palm Terrace’ın sahibesi Ülkü Alikoç, aslında biz bu ismi sektörden gayet iyi tanıyoruz. Genç yaşta Los Angeles’ta yiyecek içecek eğitim almış. Mutfak ve servis konusunda Bebek’deki Happily Ever After’da çalışmış ve La Boom’da kendini kabul ettirmiş bir yönetici. Böyle olunca da sohbetimizin kalitesi bir başka oluyor. Genel Yayın Yönetmeni kardeşim Salih Keçeci ile bir ara göz göze geldim. Bizim sektörel sohbetimizi hayranlık ve ilgiyle izliyordu. Sağ olsun son zamanlarda herhalde artık dergide 100. yazıya ulaştığımız için beni hiç yalnız bırakmıyor. Ben de bu tip tadımlarda onunla birlikte olmaktan büyük keyif alıyorum. 


Şimdi dönelim Palm Terrace’a, aslında burası bir kompleks ve iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm olan sağlık kulübünün kardiyo yapılan bölümündeki sağlıklı yaşam büfesinde sunulan başta şerbetçi otu ile kaynatılıp hazırlanan buzlu bitki çayı, kışları bir gün önceden sipariş edilerek hazırlanan doğal kemik iliği suyu ve mutlaka bir bazen iki çeşit çorba var. Bu lezzetleri üye olmayanlar bile gelip alıyorlarmış. Bunların yanında şef Hacı Bardak misafirlere her gün farklı unsuz şekersiz sürprizler de sunuyor. 


Menüyü incelediğinizde sağlığını korumak isteyen metropol insanları için her şey düşünülmüş. Fırın mücver, yufkasız pırasa böreği, unsuz ve ıspanaklı kiş, mercimek köftesi ve bilumum taze sıkılmış meyve ve sebze suları yiyip içebilmek mümkün. Bana tadım esnasında sundukları çalı fasulyesinin tadı hala damağımda diyebilirim. Bu bölümde gün sabah 07.00’de kahvaltı ile başlıyor ve gece saat 22.00’a kadar yemek, atıştırmalık ve paket servisi ile devam ediyor. 


Ülkü Hanım’ı dinledikçe Karadenizli biraz despot ama çok iyi yemek yapan bir annesi olduğunu öğreniyorum. Ardından sektörde tanınan bir başka isim olan Ayşe Kucuroğlu’nun da kardeşi olduğunu dolayısıyla daha fakülteyi bitirmeden bu işlere girmiş olduğunu öğreniyorum. Workshop’ların, aile toplantılarının ve temalı yemeklerin yapıldığı alan terasın kapalı kısmı, burası dışardan bakıldığı zaman bir kafe gibi görünüyor. İçeri girince ciddi bir yemek ve içki menüsüne sahip. Başlangıçlarda gelen kinoalı yoğurt çorbası daha sonra gelen hindi burger ve yine kinoa ile yapılan farklı hamburgerler ve mantarlı kremalı taglietelli şef Tuncay Başaran’ın spesiyalleri arasından birkaç tanesiydi. Eğer saf protein yemek isterseniz fırında veya buharda balık da et de yapabiliyorlar. Bu bölümden de 7 gün 24 saat sorumlu olan kişi Ülkü Hanım’ın kardeşi Sinem Hanım. 


Gittiğiniz zaman size tavsiyem şahane bir lezzet olan anne köftesi ile piyazını ve mekânın müdavimlerinden olan Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can’ın reçetesiyle yapılan hindi köftesini tatmanız olacak.


Sonuç olarak Palm Terrace ve sağlıklı yemekleri uzun yıllarını bu sektöre adayıp bu sektörde eğitim almış yetenekli genç hanımların elinde diyebilirim. Gözlemim şu ki bu işi o kadar zevkle ve mutlulukla yapıyorlar ki misafirler de kendilerini evlerinde hissediyor, zaten herkes müdavim olmuş bile, yolları açık olsun. 

185
11