Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

La Petite Maison lezzetleri

Reha Arar


La Petite Maison lezzetleri

La Petite Maison tebdil-i mekân ettiğinden beri çok değişti, bunda hem mekânın yeni yerinin hem de yönetiminin payı büyük. İstinyePark’ta eski Armani Cafe’nin yeri ciddi anlamda bir tadilat geçirdi, Paris’teki ünlü kulüplerin orkestra locası tarzında bir bölüm ilave edildi, iç dış mekânlar, pastane, kafe ve bar bölümleriyle bir kompleks oluştu. Bu arada La Petite Maison’un kurucusu olan Nicole Rubi’nin Nice’deki çiçek pazarında açtığı ilk restoranında kullandığı güzel saksılar içerisindeki çiçeklere bu yeni adreste fazla yer verilmemiş, belki de barda içkilerin içine taze taze konan otların yetiştirildiği saksıların bunun yerini tuttuğu düşünülmüş. Bu detayın kokteyl meraklısı müdavimlerin çok hoşuna gittiğini söyleyebilirim. 

Kuruluşun genel müdürü Orhan Çiftçi ve ekibini bu gidişimde daha profesyonel ve mekâna daha da alışmış buldum. Dikkatimi çeken bir diğer husus da misafirlerin de mekânı gayet benimsemiş olmasıydı. Personel de onları son derece iyi tanır hale gelmiş olduğundan herkesin mutlu ve ahenk içinde olduğu hemen belli oluyordu. 

Menü klasiklerle başlıyor. Nice’deki La Petite Maison’un meşhur zeytin ve taze bademli enginar ezmesi, sevenler için ayva marmelatlı kaz ciğeri parfe hâlâ menüde, yeni tatlara gelince çok beğendiğim ızgara patlıcan salatası ve kinoa salatasını hemen sayabilirim. Şef Moreno Polverini İtalyan oluşu nedeniyle bu yılki iki yenilik kiraz domates ve fesleğenli buratta ve karidesli pesto sos ile gelen ızgara patlıcan olmuş. Ana yemeklerde ise tuz yatağında servis edilen kaya levreği filetoyu son zamanlarda yediğim en iddialı balık tabağı olarak belirtmeden geçemem. Gerek garnitürü, gerek yatağı gerekse pişirilme tekniği ile muhteşemdi. Bir dahaki gidişimde ise kendi yağında pişen portakallı ördek butu tercih edeceğim. Et yemek isteyenlere ise tavsiyem ağır ateşte pişirilmiş, soğan püresi ile servis edilen kuzu kaburgayı denemeleri olacak. Garnitür olarak yanına ızgara kabak ya da buharda ıspanak istenebilir. 

Servis elemanlarının yanında Orhan çok genç ve başarılı bir sommelier (şarap konusunda uzman servis elemanı) ekibi de oluşturmuş. Başlarında 2015 Türkiye Genç Sommelier yarışması birincisi Nebiye Kaya var, hem Türkiye’den hem de Avustralya’dan ödüllü Marmara Üniversitesi mezunu hakikaten bu unvanı hak eden bir genç. Gittiğimiz akşam hafta sonu idi. Şansımıza sahnede çok başarılı sohbete mani olmayan ve zevkle dinlenen bir jazz orkestrası olan Ata Marin vardı. Bu arada servisimizi yapan Sezer Keçeci’ye de hayran kaldım özellikle son olarak tatlı şefi Duygu Akay’ın yaptığı enfes dondurmalı fıstıklı profiterol ve bu tatlı hakkında kendisine yönelttiğim sorulara cevaplarına da hayran kaldım.
La Petite Maison eski durumuna nazaran yeni yerinde çağ atlamış, bunda eminim ki lokasyonun önemi büyük ancak asıl önemli olan bu operasyonu başarıyla yöneten Genel Müdür Orhan Çiftçi ve başarısı. Tebrikler sevgili Orhan…
166
11