Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Kahvenin iyisi: Grandpa

Reha Arar


Kahvenin iyisi: Grandpa

Geçtiğimiz yıl bir vesile ile gidip çok beğendiğim Teşvikiye’nin ekmek ve unlu mamuller imalatı ve sunumu ile iddialı mekânlarından birisi de Grandma’dır. Bu defa da Bebek’te yürüyüş sonrası tam taksiye binmek üzereyken gözüme Grandpa isimli bir kafe çarptı. Acaba bizim mahallenin Grandma’sıyla bir ilişkisi var mıdır diye sorduğumda karşıma bu konuda bir fabrika ve ardından bu güzel kafeleri kuran Ceyda Kösem çıktı. Bu sefer tarz biraz daha değişmiş, ekip uzmanlarla güçlenmişti. Kimler diye sorarsanız önce Bebek’teki kafenin müdürü Divan Oteli’nden yetişme daha sonra da ciddi bir baristalık (kahve yapma uzmanlığı) eğitimi almış olan Barış Elüstün ve uzun yıllardır sektörün iyi tanıdığı bu şirketin koordinatörü Halit Elüstün, hâsılı ağabey kardeş koşturuyorlar. 

Aslında Grandpa kahve severler için gerçek bir buluşma noktası olarak dizayn edilmiş. Arkadaki avlusu da doğrusu çok şirin olmuş. Kahvenin inceliklerine gelince; Etiyopya ve Kolombiya’dan gelen  “single origin” denen son derece kaliteli kahve çekirdekleri kullanıyorlar ve hasat zamanına göre bu çekirdeklerin türünü değiştirerek hep en iyi kahveyi servis etme şansına sahip oluyorlar. 

Ne zaman, kimler geliyor derseniz, sorunun cevabı sabah saatlerinde sporunu Bebek Parkı ve sahil yolunda yapan bir kesimi işaret edebilirim zira sporcular için protein ağırlıklı kahvaltı mevcut. Dolayısıyla poşe yumurta, avokadolu mini yeşil salata veya taze meyvelerle servis edilen granola ve tabii ki çeşitli detox içecekleri gün boyu sunuluyor. Daha kapsamlı kahvaltı isteyenler için de birçok yumurta alternatifi, omlet, bagel çeşitleri ve kahvaltı tabağı da var. Genellikle öğleden sonraki konuklar tezgâh üzerinde duran günlük hatta yarım günlük yapılan glütensiz tatlıları tercih ediyorlar. En popüleri ise fındık unundan yapılan ve Belçika çikolatası ile kaplanan Alpha keki tattığımda çok lezzetli ve hafif buldum. 
Yemeklere gelince değişik bir usulde sunuluyor. Her gün bir çorba ve üç değişik salata yapılıyor ve tek fiyat karşılığında sunuluyor. Gittiğimiz gün nohut salatası, avokadolu salata ve otlu tulum peynirli salata mevcuttu. Bunlar dışında tek sıcak yemek taze domates sosu ve ekşi Anadolu kaşarı ile yapılan top köfte. Gittiğim gün smoothie istediğimde aldığım cevap çok profesyoneldi; “Şu anda smoothie yapamıyoruz çünkü gerçek tadında meyve bulamıyoruz”. 

Bebek’in bu çok yeni mekânı eminim ki en çok gençler ve genç kalmak, sağlıklı yaşamak isteyenler tarafından sevilecek zira Grandpa ve Grandma İstanbul’da bu misafir grubuna hizmet edecek yeni şubeleri açma yolunda…
147
11