Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Ljubljana’ya bir bakış

Reha Arar


Ljubljana’ya bir bakış

Eğer yeşili, tarihi, güzel yemek yemeyi seviyorsanız Ljubljana tam size göre bir güzergâh. 2016’da Avrupa Yeşil Başkent Ödülü sahibi de olan bu şehirde önemli olan sakinlik, temizlik ve yavaş akan hayat. Trafik derdi yok, gürültü yok, polis yok, kaldığım üç gün içerisinde neredeyse ambulans sesi bile duymadım. Bir pazartesi günü şehrin ana meydanlarından birinde yürürken düşündüm; nasıl bu kadar cafe mesai saatlerinde dolu olabilir, acaba Slovaklar hiç çalışmıyor mu, diye. Diğer paylaşmak istediğim husus her meydanın, her caddenin adeta müzisyenler arasında paylaşılmış durumda olması. Bir parkta saksafon, bir bulvarda keman, kanal girişinde ise tumba çalınıyor ve hem turisti hem de şehir sakini dakikalarca dinliyor. Restoranların, barların, cafe’lerin, taksilerin fiyatları Avrupa’nın ünlü şehirleriyle ölçülemeyecek seviyede makul. 

İtalyan havası hâkim
Şimdi gelelim tesadüfen gidip, çok beğenip, ertesi gün tekrar ziyaret ettiğimiz Julija’ya… Restoranın içi, dışı, civarındaki kaldırımlar bile her akşam hep dolu. Önceden yaptırdığımız rezervasyon sayesinde bir masaya oturup gelen menüyü incelediğimizde genel olarak bir İtalyan havasının hâkimiyetini hemen hissettim. Başlangıçlarda bir İtalyan klasiği olan burratta taze kuşkonmaz eşliğinde en çok tercih edilen tabak olarak dikkat çekiyor. Arkasından yine bu grupta dana carpaccio ve Slovak mutfağına da girdiğini gördüğüm polentalı (mısır unundan yapılan bir hamur) gulaş ve porcini mantarı ve ricotta peyniri ile doldurulmuş bir cins kaneloni denenmeli. Sıcak başlangıçlarda da menüye yine çizme tatları hâkim. Izgara mantarlı karides, kabak ve patlıcanların kızartılarak domates sosu ve mozzarella peyniri ile sunulan klasikler de denenmeye değer lezzette. Ana yemeklerde ise Alman mutfağından trüfle bezendirilmiş dana bonfile veya jülyen sebzelerin üzerinde ızgara levrek balığı, tercih edenlere ise yine polenta ile servis ettikleri ördek budu da mevcut. 

Tatlısız olmaz
Tatlılarda ise pannacotta ve bademli kek öne çıkmış durumda. Bunlar dışında bir de yerel mutfaktan bir tat denemek isterseniz gibanica isimli Balkan tatlılarına çok benzeyen hamurlu Sırp tatlısı yenilebilir.
143
11