Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yalıkavak’ta kış kahvaltısı

Reha Arar


Yalıkavak’ta kış kahvaltısı

Bodrum’a hep yaz ayları güneş, deniz, eğlence, sanatçı, konser dinleme, boy gösterme için gidilir. Halbuki bir de kışın gidin. Belki de Temmuz ayındaki kadar olmasa da mutlu olacaksınız. Geçtiğimiz haftalarda iki defa yarımadaya kış gezisi yaptım. Uludağ’dan dönermiş gibi memnundum diyebilirim. Son gün gittiğim Panaroma Pasanda’da seyrettiğim dalgalar arasındaki Yalıkavak Marina’yı gördükten, muhteşem bir kahvaltı ettikten sonra gitmek doğrusu biraz zahmetli olsa da, dikkat istese de, gelince bir çölde vaha misali temaşaya da kahvaltıya da doyamıyorsunuz. 

Siz oturur oturmaz masa donatılıyor. Bahçedeki ayva ağacının reçeli, yakın bir köyden her gün gelen kaymak tereyağı, ailenin bahçesinin domatesi, köy biberi, salatalığı, maydanozu, yörenin marine edilmiş siyah ve yeşil zeytini, birisi keçi, birisi köy diğerleri kaşar ve gravyer olan peynirleri, ev yapımı fos fus (domates püresi) tabaklarda bandırmalık acılı zeytinyağı, pekmez, kaşar lorlu ev yapımı domates salçası, çömlekte tereyağında pişmiş köy yumurtası… 

Siz bunları yerken servis elemanımız gelip pişimizi ve otlu böreğimizi hazırlattığını söylüyor, devamında da pişinin yoğurt, un ve sarımsaktan yapılan bir mamül olduğunu, kızartılarak yendiğini, otlu böreği ise komşu bir hanımın yaptığını, bölgede yetişen 7 otla imal edildiğini ilave ediyor. 

Bu güzel tatların gelmesini beklerken duvarlardaki kütüphaneye gözüm takılıyor. Yüzlerce yeni ve eski kitap, her dilde, her türde, rafları ve dolapları süslüyor. Kendimi bir an Milli Eğitim Bakanlığı’nın Halk Kütüphanesi'ndeymişim gibi hissediyorum. Merakımı yenemiyorum. Pasanda’nın yaratıcısı Murat Ulucan’a soruyorum. Hoşsohbet, dost canlısı Murat Ulucan hemen usulü söylüyor: “Herkes, gelen misafirler, öğrenciler, Bodrumlular… Gelir, buradan okumak ve araştırma yapmak için istediği kitabı alır. Kitabı iade ederlerken alma güçleri varsa iki kitap olarak yerine koyarlar. Alamayacak durumdakilere okudukları kitap kütüphanemizin hediyesidir.” İşte kültüre hizmet. 

Yemeklere gelince… En ünlü tat, herkesin bahsettiği Ulucan ailesinin spesiyali; yaprak ciğer tava ve balık simidi. Bunun yanında anında soyulup hazırlanan patatesle yapılan babaanne patatesi. Karides Calzone, uyduruk bonfile güveci, çiğ balık, akya pastırma, saç kavurma. Tüm yemeklerin garnitürü muhteşem bir manzara yaratıyor diyelim ve yazımızı noktalayalım.

Panorama Pasanda
Adres: Eski Okul Sokak No: 80 Geriş Köyü Yalıkavak-Bodrum-Muğla
109
11