Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Sardunya’nın yeni mekânı

Reha Arar


Sardunya’nın yeni mekânı

Yeni yıl sonrası dostlarla buluşma yerimiz nerede olsun diye düşünürken aklıma daha evvel gittiğim ve hayran kaldığım Sardunya Gayrettepe geldi. Bu sefer arkadaşlarımın da bu güzel mekânı görmelerini istedim. 

Sardunya’yla tanışma hikâyem ise uzun zaman öncesine dayanıyor aslında. 80’li yıllarda kendini yiyecek içecek sektörüne adamış bir gençti Sedat Zincirkıran. Sardunya markasını kurdu. Başta tabldot yemek sektörü olmak üzere birçok dalda başarılı işler yaptı. Unutamadıklarım arasında sevgili arkadaşım Gülsüm Sami Coşar’ın işletmeciliğini yaptığı Attila Demircioğlu ve gitarını bana sevdiren şansonları ile Saint Joseph yıllarımı hatırlatan Sardunya, daha sonralarda catering şirketi, et rendering tesisleri, Karaköy Deniz Ticaret Odası rıhtımında yıllarca Bülent Özdemir & Hande ikilisinin çıktığı muhteşem yemekleri olan restoran. 

Sedat’la tanıştığımız günden beri hiç kopmadık. Geçtiğimiz aylarda aradı çok değişik bir projeye imza attığını bana göstermek istediğini söyledi.  Adres ise çok enteresandı, yıllar öncesindeki Gayrettepe Sardunya’nın yeni hali. Kuruluşun adı Bosphorus Brewing. 2012 yılından beri faaliyette olan üç katlı bir bira üretim ve sunum tesisi. Uzman kimyager Hüseyin Öztürk ve yardımcısının imal ettiği değişik tat ve renklerde yedi cins bira, Sardunya’nın artık bir ekol olan yiyecek-içeceği ile birleşmiş, bir İngiliz pub yaratılmış. Aslında bana sorarsanız bir pub’dan öte bir restoran oluşmuş, başında da Karaköy Sardunya’dan tanıdığım, ilk kitabımda da bu başarılarını taktir ettiğimden bahsettiğim Çiğdem Alagök Coşkun var. Ama burada hakikaten kendini aşarak çok daha başarılı bir noktaya gelmiş. 

Bana menüyü sorarsanız en çarpıcı tatlar Belçika’dan bira pub deneyimli Erkan Karaduman’ın yönetiminde imal edilen el yapımı sosisler, deniz ürünleri, özel formülü ile kurutulan patates cipsleri, tempura hamuruyla hazırlanan ve derin demir tavada kızartılan sebzeler, değişik mini burger ve sandviçler. Şimdi benim hayran kaldığım, geçen sefer geldiğimde de yediğim ve çocukluğuma tadıyla yolculuk yaptığım lezzet aslında basit ama bir daha gidersem ilk isteyeceğim bir tat: “Annemin ızgara köftesi”. Şiddetle size de tavsiye ederim. 
Son olarak bira yapımı ile ilgili birkaç nokta: Kullanılan şerbetçi otları Almanya, Amerika, Slovenya ve İngiltere’den getirtiliyor. Maltlar ise gene İngiltere’den. Konuşmalarından öğrendiğime göre birada su çok önemli, o da ters ozmos ile arıtma sonunda elde edilip kullanılıyor. Mayalar Belçika ve Fransa menşeli. 

Bira Çeşitleri: Langer Biralar: Aromalı az gevrek içimli bir bira. Ale biralar: Meyvemsi tatları daha fazla hissedebileceğiniz bir bira. Route 333: Üçüncü yıl şerefine Brewer (bira yapım ve tadım uzmanı) Hüseyin Öztürk’ün formülü ile yapılan, acılığı ve aroması dengeli bir biradır. Alkol oranı %5,8. Road toHelle: Damakta enfes doygunluk hissettiren İstanbul tarzı ile imal edilen bir biradır. 

Aslında tadımla ilgili hazırlanmış bir tepside biralar geliyor ve size içmeden evvel küçük bir brifing de veriliyor. Bbakıyorum, İsmail Kalemkuş bu işi adeta hatmetmiş. Barda Selçuk Tiryaki, bira konusunda aldığı eğitimle size bara oturur oturmaz zarif ama kendinden emin bir ifade ile birayı anlatıyor. Menü aslına çok geniş, birkaç güzel tat ile yazımı bitireceğim. Çıtır tavuk kanatları, ev yapımı tavuk ciğer pate özel ekmeği eşliğinde, midye tava tahıl salatası ile, buharda somon salatası, fishandchips, fajita, hamburger, dana şinitzel. Tatlılarda ise karamel sos ile sunulan hurmalı cevizli kek, elmalı crumble, çikolatalı sufle. 

Bosphorus Brewing’in her şeyi Mustafa Aykut, kuruluş müdürü, eski bir Sardunyalı.  Son yıllarda öğrendiğim kadarı ile restaurant bira konsepti kaldırılıyormuş. Halbuki tüm dünyada bu konsept bugün için teşvik ediliyor. Hatta bira bazı ülkelerin bildiğiniz gibi milli içkisi olarak teşvik kapsamında kabul ediliyor. 

İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Telefon:(+90) 0212 274 87 13
Adres: Esentepe Mah., Yıldız Posta Cd, No:I/IA, Gayrettepe, İstanbul, Turkey
105
11