Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 161. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Güneş Tutulması

Başak Bağlı


Güneş Tutulması

Merhaba sevgili Quality dergisi okuyucuları,

Astrolojide bazı terimleri sık sık duyarsınız örneğin retro, tutulma, Venüs, kavuşum gibi. Eminim tüm astroloji sevenler bu terimlere aşinadır. Peki bu terimlerin anlamlarını ne kadar biliyorsunuz? Her ay bir temayı ayrıntılı ve anlaşılır bir dille yazmaya karar verdim. Bu ay sizlere ekim sonunda gerçekleşen, çok konuşulan, etkisini uzun süre yaşayacağımız ve yılın son güneş tutulmasından bahsetmek istiyorum.


Öncelikle Güneş tutulması ne demektir oradan başlayalım. Ayın yörünge hareketi esnasında dünya ve güneşin arasına girip, ayın güneşi kısmen ya da tümüyle örtmesi sebebiyle gözlemlediğimiz doğa olayıdır. Tutulmanın gerçekleşebilmesi için ayın yeni ay evresinde olması ve dünyaya göre güneşle kavuşum halinde olması gereklidir. Her yeni ayda Güneş tutulması yaşamayız. Güneş tutulmasının yaşanabilmesi için dünya, ay ve güneşin aynı yörüngede olması gereklidir. Fakat bir yıl içinde ay dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine rağmen, ay ve dünyanın yörünge düzlemleri arasında 5 derecelik bir açının oluşu sebebiyle ayın her defasında güneşin tam önünden geçmesini mümkün kılmaz ve haliyle bu çakışma her zaman oluşmaz, yılda en az 2 kere meydana gelir. Etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürer, gökyüzündeki en önemli olaylardan biri olup kişisel anlamda da etkisini oldukça yoğun olarak yaşarız.


Ay astrolojik açıdan duygularımız, psikolojimiz, bilinçaltımız ve güvenlik ihtiyacımızı ifade ederken güneş ise kişiliğimiz, kimliğimiz, otoritemiz ve irademizi ifade eder. Güneş tutulmaları daha reel ve gerçek konuları simgeler. Ay tutulmaları ise daha içsel ve duygusal konuları simgeler. Ay tutulmalarında kişiler daha tepkisel olabilirler. Güvendikleri temalar değişime uğrayabilir. Bir görünür olma durumu vardır ve bunu duygusal anlamda yaşarız. Oysa ki Güneş tutulmalarında güneş ve ay kavuşum halindedir ve duygusal anlamda hissettiklerimiz güneş ile birlikte kimliğimiz ve irademizle bir bütün olur, açığa çıkar.


Astrolojide Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü hangi burçta ise tutulmalar o burçlarda meydana gelir. Tutulmalar tam, halkalı veya parçalı güneş tutulması olarak adlandırılır ve hangi tür tutulma olduğunu Kuzey ve Güney Ay Düğümlerinin uzaklığına göre belirleriz. Aynı zamanda ay düğümlerinin burçları tutulmaların temalarını belirler. 


25 Ekim’de 2 derece akrep burcunda kısmi güneş tutulması meydana geldi. Akrep burcu ölmek ve küllerinden yeniden doğmakla ilgilidir. Dolayısıyla kriz ve değişim- dönüşüm temaları söz konusu. Korktuğumuz ama korkularımızdan da güçlendiğimiz bir tutulma yaşıyoruz. Haritalarınızda boğa ve akrebin bulunduğu evlere bakarak sizlerin hangi alanlarda değişim ve dönüşüm yaşayabileceğinizi görebilirsiniz.  Tutulma anında Venüs her ne kadar iyicil gezegenimiz de olsa akrep burcunda ve yanık durumda. Dolayısıyla Venüs’ün temsil ettiği kadınlar, güzellik, ilişkiler, uyum, mutlu olma temaları da biraz sıkıntılı görünüyor. Tutulma Güney Ay Düğümü tarafında meydana geldi. Bu durum zorlu koşulların meydana gelmesine, kayıplara ve vefatlara neden olabilir. Güney Ay Düğümü akrep burcunda olduğu için akrebin gölge yönlerine dikkat etmekte fayda olacaktır. Akrebin gölge yönleri kinci olmak, inatçı olmak, şüpheci olmak, kıskanç olmak, değişime kapalı olmak, statükocu tavırda olmak ve paylaşamamaktır.


Bütünün hayrına olması dileklerimle,tekrar buluşmak üzere

Sevgilerimle

Astrolog Başak Bağlı

10393
19