Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

 Bella Merit’te harikalar diyarı

Reha Arar


Bella Merit’te harikalar diyarı

Kuzey Kıbrıs’ta turizme adını altın harflerle yazdıran Merit Grubu’nun gözbebeği Merit Royal Otel, yeni tesisi Merit Royal Imperial’in açılışı için yoğun hazırlıklarına devam ederken bir yandan da gastronomi anlamında vazgeçilmez noktalarından biri olan Bella Merit İtalyan Restoranı’na yenilikler katmayı sürdürüyor. Bu güzide restorana, kısa bir süre önce, Avrupa’nın gastronomi alanında zengin ülkelerinin Michelin yıldızlı mekanlarında çeşitli kademelerde görev yapan ve öğrenimini de mesleki konuda gören Şef Gianluca Branca getirildi.


Yabancı bir şefin İtalyan restoranının başına geldiğini duyduğumda yaşlı başlı, saçları hafif ağarmış, klasik bir şef tipiyle karşılaşacağımı hayal ediyordum. Fakat karşımda 1977 doğumlu, genç, gözleri pırıl pırıl ışıldayan, mütevazı ve kendinden emin bir şef buldum. Özgeçmişini inceledikten sonra kendisine hayranlığım daha da arttı. 30 yıldır mesleğinin her kademesinde bulunmuş bir kişi olması da beni ayrıca mutlu etti. Kendisiyle İtalyan yemek kültürü konusunda sohbet ettik. 


Yenilenen menüye gelince

Her yeni şefin geldiğinin ikinci haftası menüye ilaveler yapması meslekte çok olağandır. Gianluca Şef de Bella Merit’in menüsüne otantik İtalyan reçetelerine dayanarak yeni ilaveler yapmış. Bunlar içerisinde benim favori bulduğum “Merluzzo alla Catanese”, yani Morina Balığı (Black Cod, Siyah Morina da denir). Pişirilmesi alışılagelmişin biraz dışında. Önce marine edilip sonra çok hafif tütsülenerek ve kısa bir süre sosu ile birlikte fırına verilerek pişirilen balığın tadı ve suyu içinde kalmış. Yatak olarak da sebze değil kremalı patates püresi kullanılmış. Pürenin içindeki aroma, black cod’un tadıyla da çok uyumlu. 


Diğer bir imza tabağı olan Osso Buco ise, İtalyanların en önemli klasiklerinden bir tanesi olup dana incik yemeğinin İtalya’daki bazı baharat ve otlarla fırınlanarak taze patates eşliğinde sunulmasıdır. Bu yemeğin taze Kıbrıs patatesi ile buluşmasıyla ortaya çıkacak eşsiz uyumu merak etmemek mümkün değil. Avrupa’daki ünlü restoranlar en az bir gün öncesinden rezervasyon alarak Osso Buco’yu misafirlerine sunabilirler. Eğer gerçek taze şekli ile istiyorlarsa. Bazı bölgelerde ise Osso Buco’da yatak olarak et suyu ile yapılmış rizotto da kullanılır.


Tatlılar ayrı güzel

Bugün İtalya’daki en basit pastane ya da restorana dahi gitseniz Baba Al Rum tatlısı vardır. Bu tadın en önemli özelliği içindeki romun verdiği rayihadır. Hangi seviyede olursa olsun İtalyan lokantalarının bir diğer imza lezzeti ise Tiramisu’dur. Her şef kendine özgü tarzda bu muhteşem tatlıyı yapar. Pişiriliş tekniği ve içerisine konulan alkol cinsi bölgelere, hatta restorandan restorana göre bile değişir. Gianluca Branca, Bella Merit’te hem Baba Al Rum, hem de Tiramisu konusunda kendine özgü bir tat ve sunumu yaratmış.


Sonuç olarak Mutfak Direktörü Hüseyin Hummadioğlu’nun yönetiminde son derece başarılı bir ivme kazanan Bella Merit Restoranı’nın, ünlü şef Gianluca Branca ile İtalyan mutfağı severlerin Kuzey Kıbrıs’taki daimi mekânı olacağına hiç şüphem yok.

10373
11