Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Develi’nin son halkası: Florya

Reha Arar


Develi’nin son halkası: Florya

Anadolu’dan hatta yurt dışından İstanbul’a gelenler programlarına mutlaka belli tarihi klasik Türk ağız tadına uygun restoranları koyarlar. Bunlardan bir tanesi de çoğunlukla “Develi” olur. Bugünkü yazımızın konusu olan Develi’nin tarihi 1900’lerin başına kadar gider. Arif Develi’nin dedesi tarafından Gaziantep’te kurulan ve yıllar sonra 1966’da İstanbul Samatya’da yeşeren mekan, gerçek bir girişimci olan, kendisini tanımakla onur duyduğum Arif Develi tarafından kurulmuştur. Bu güzel tesiste daha çok ayın belli günleri gelen grupları, müdavimleri ve de hayranlıkla etrafı izleyen turistleri görürsünüz. Genellikle Avrupalıların gözü hep yan masalardadır. Arap Yarımadası’ndan gelenlerin gözü ise zengin masalarda. Benim Develi Kebap ile tanışmam rahmetli dostum Hüseyin Öztürk sayesinde olmuştur. Arif’in fıstıklı kebabını tatmam da 1985’li yıllara rastlar. UNESCO’nun bir ödülüne de sahip olan üstada sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.


Bu zincir her geçen gün Türkiye’de büyüyor. Bugün sizlere bayrağı devralan oğul Nuri Develi’nin son yapıtı Florya şubesinden bahis edeceğim. Masanıza oturduğunuz zaman dekorasyona bakıyorsunuz, bir sarayın salonundaymışsınız sanki… Mimar Kaan Çetinkaya hakikaten mesleğinin tüm hünerlerini bu yapıtta göstermiş. Fakat asıl önemli olan masanıza gelen yemek. Bu konuda yılların deneyimli şefi Dinçer Akbaş karşımıza çıkıyor. Ağrılı olan Şef Akbaş, Arif Bey’in ekolü ile yetişti ve 33 yıldır meslekte. Florya’nın mutfağını kuran Dinçer Şef, Arif Develi’den bahsederken “mutfak sanatımın iyi noktalara gelmesinde Arif Baba’nın bilgisi, babacan tavrı ve mesleğe bakış açısı bana üniversite düzeyinde katkı sağladı” diyor.
Menüye geçtiğimiz zaman, başlangıçlarda gözüme çarpan iştah açıcı çiğ köfte, hemen hemen her masayı süslüyor. Mekana özel muammara, yoğurtlama, babaganuş, pancarlı humus, Girit mezesi de tercih edilenlerden. Aslında sizlere  tavsiyem az başlangıç yiyip midenizi birbirinden muhteşem kebaplara ayırın. “Develi 1912 Kebap”, tarihi ile uyumlu karışık kebapları içeriyor. Bunun yanında bir ünlü spesiyal de fıstıklı kebap, masanın olmazsa olmazı. Gaziantep’in vazgeçilmezi Ali Nazik kıymadan, şişten yapılıyor. Bölgesel tercih edenler için bu tadın Kilis çeşidi de mevcut. Klasiklerden tandır, lokum, döner de tadılabilir. Grup yemekleri için beğendili borcam kebabını denemenizi tavsiye ediyorum.


Bu kadar güzel kebapları ağız tadı ile yedikten sonra tatlıya yer kalırsa size çeşit çeşit ev yapımı baklavaları tavsiye edeceğim. Tercih edenler için künefe ve katmer de mevcut. Midenize bir ziyafet, gözlerinize bir şenlik arıyor iseniz sizin için Florya Develi…

10348
11