Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Merit ailesi büyüyor…

Reha Arar


Merit ailesi büyüyor…

Kuzey Kıbrıs’ın hizmet kalitesi ve misafir memnuniyeti en yüksek otellerinden biri hiç şüphesiz ki Merit Royal’dir. Şu anda bu tesiste büyük bir heyecan yaşanıyor. Merit Royal’e Merit Premium’dan sonra bir kardeş daha geliyor. Gruba yeni katılacak otelin ismi Merit Royal Imperial…


Bu otelde de diğerlerinde olduğu gibi tüm yönetim ekibi konuklarına hizmet edebilmek için çok ciddi bir kalite yarışındalar. Grubun en iddialı olduğu konuların başında her zaman yeme-içme geliyor. Merit Royal Grubun Executive Chef’i Hüseyin Hummadi yönetimindeki dev mutfak kadrosu, her gün yeni bir spesyali misafirlerin beğenisine sunuyor ve yorumlara göre yeni tatlar yaratıyor.


Hüseyin Şef, 1984 Kilis doğumlu ve 20 yılı aşkın süredir fiilen mutfakta. Merit Grubu’na 2015 yılında katılıp beş yıl Merit Park’ın mutfağını yönetmesinin ardından şimdilerde tüm bilgi birikimi ve tecrübelerini Royal’de sergiliyor. 
Yeni bir kompleks

Oteller bir yandan büyümeye devam ederken restoranların da yeni bir konsepte geçtiğini öğreniyorum.'Chef’s Selection Corner' olarak adlandırdıkları yeni bir tarz olduğunu öğreniyorum. Bu tarzda fine dining ve moleküler mutfaktan eşsiz sunumlar hazırlanıyor. Bu gelişimde çok farklı bir tabak tasarımına sahip Diego Assado isimli tabak ile karşılandım. Korlanmış tandır ateşinde altı saat süreyle pişirilen dana kaburga, baklava hamuru ile işlenmiş çıtır risotto, Asya tarzı parizyen sebzeler ve ılık sos eşliğinde servis ediliyor.


Bahçe Koordinatörü Alpay Arslan yönetimindeki ekip, mutfak için özel üretimler yapıyor. Özellikle açık büfe restoranında kullanılmak üzere mevsimine uygun gerçek ata tohumlarından sebzeler, tabak dekorlarında kullanılan mikro yeşillikler yetiştiriliyor. Sebzeler en taze haliyle misafire ulaşıyor. Mutfakta kendi yetiştirdikleri sebzeleri kullanmaları ile benden bir artı puan daha alıyorlar zira bütün dünya artık bu akıma doğru eğiliyor.


Moleküler mutfakta neler oluyor?

Tatlılara geçmeden önce moleküler mutfak ve moleküler gastronomi kavramlarına bir bakalım istiyorum. Moleküler gastronomi; bir bilim dalı olarak yemekler pişirilirken oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonları ele alıyor. Moleküler mutfakta ise şef bu reaksiyonlara dikkat ederek ve laboratuvar araçlarını kullanarak yemek yapıyor. 


Moleküler mutfak denilince akla gelen ilk isim Şef Ferran Adria’nın dünyaca ünlü El Bulli Restoranı’dır. Burası yılın altı ayı hizmet verip kalan süreci yaratıcı yemek tarifleri için araştırma ve geliştirmeye ayırırdı. 1987’de açılan restoran 24 yılın sonunda farklı bir kimliğe büründü. Günümüzde El Bulli Yemek Akademisi olarak hizmet veriyor.


Moleküler mutfakta yemeklerdeki sunum şekilleri dikkat çekicidir. Bu yeni mutfak ile birlikte köpük şeklinde cacık, spagetti şeklinde meyve suları, jöle şeklinde içecek gibi pek çok yenilikle tanışmış olduk. 
Kuzey Kıbrıs’ta da bunun örneklerinin sunulduğu Merit Royal’deki Broceliande'u özellikle vurgulamadan geçemeyeceğim. Adını Fransa’daki Broceliande Ormanı’ndan alan bu tatlı, Belçika çikolatası ile yapılmış bir mousse ve arasında frambuazlı krema kullanılarak yapılıyor. Lezzetiyle de sunumuyla da enfes bir tadımdı. 


Sonbahara girdiğimiz bu günlerde Kıbrıs ziyaretime tatlı bir dokunuş ile son veriyorum. 30 yıl önce ilk kez Swiss Otel’de tanıştığım ve birlikte çalışmaktan onur duyduğum, turizm sektörünün deneyimli ve başarılı ismi Merit Royal Otelleri Genel Müdürü Aybars Kutluba’nın misafirperverliği her zamanki gibi çok zarifti. Merit Royal Imperial de açıldığında aynen diğer oteller gibi değişik mutfaklar ve tarzlar konusunda ve özellikle a la carte restoranları, toplantı salonları ve SPA merkeziyle fark yaratmaya hazırlanıyor.


Kuzey Kıbrıs mutfağı geçmişten bu yana Anadolu’nun devamı olarak görünse de etkileşim içerisinde kaldığı diğer kültürlerin de etkisi ile kendine özgü bir Akdeniz mutfağı kültürü oluşturmuştur. Akdeniz ve Türk mutfağının bir sentezini yansıtan Kıbrıs mutfağının kendine has yöresel yemekleri ve çok çeşitli mezeleri bulunmaktadır. Ülkenin sıcak iklimi, iklime uygun yetişen ürünlerden zeytin ve limonun bol olması sebebi ile yemeklerde de zeytinyağı ve limon kullanımı ağırlıklıdır. Ot çeşitleri ise pek çok yemeğe ilham kaynağı olmuştur. Bugün sizlerle Türk mutfağındaki mantının Kuzey Kıbrıs’taki versiyonu olan pirohuyu paylaşmak istiyorum. Bizim kullandığımız kıymalı iç harcı yerine Kıbrıs’a özgü nor peyniri ve kuru nane ile doldurulan mantılar haşlandıktan sonra üzerine serpilen hellim rendesi ile servis ediliyor. Lezzetli bir hamurişi alternatifi olarak denenebilir. 

10334
11