Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Bebek’te Chilai rüzgarı

Reha Arar


Bebek’te Chilai rüzgarı

Bebek tarih boyunca İstanbul’un en güzel, mimari yönden değerli binalarına ev sahipliği yapmış, müziğin, eğlencenin mesirenin ön plana çıktığı müstesna bir semttir. Zaman içinde Boğaz’ın Rumeli yakasının en tercih edilen semti olmuş, her geçen gün de popülaritesini artırmayı başarmış bir bölgedir. İstanbul Boğaz’ı sahilleri denince akla ilk Bebek gelir.

 

Chilai, Bebek’in en güzel noktasında yer alan bir müzik, eğlence ve yeme içmenin birleştiği komplekstir. İçerisinde birçok contemporary sanat eserinin bulunduğu eski boyutlarına uygun şekilde yenilenen mimari eserin en alt katında dünya mutfağı, en üst katında ise bir modern meyhane barınmaktadır.


Yeni Nesil Meyhane

Bu mekana girip oturduğunuzda gözünüzü Mısır Başkonsolosluğuna ait konaktan ve Bebek parkı istikametinden iskelelere yanaşmaya çalışan ışıl ışıl yatlardan, tur motorlarının estetiğinden alamıyorsunuz. Karşıya baktığınızda ise daha bakir bir sahil, daha az ışık sizi bekliyor. He ne kadar burada müzik akşamın erken saatlerinde yemek müziğinin üst tonunda başlasa da Bolulu İsmail Durgun şefin hazırladığı birbirinden nefis mezeler sizi tam bir genç nesil meyhaneye götürüyor. Gittiğimiz akşam buranın işletme müdürü Kenan Yalın izinli idi. Bizi alt kattaki dünya mutfağının yöneticisi Murat Keskin karşıladı ve tıpkı evine gelmişiz gibi ağırladı. Anlatımları gerçek bir tur rehberi edasındaydı ve beni çok mutlu etti. İşte gerçek bir profesyonel dedim. Kendisini en kısa zamanda ziyaret edeceğim sözünü de verdim. Bana anlattıkları eminim ki çok ciddi bir gurme hazinesinin başlangıcı.


Şimdi biz dönelim masamıza. Kavun, peynir vazgeçilmez olarak yerini aldı. Domatesli roka salatası, başarılı bulduğum Girit ezmesi, çiğköfte, değişik bir tarzda sunulan köz patlıcan, ev yapımı yaprak sarması, sarımsağı biraz azaltılması gereken geleneksel tarator, son yılların moda mezesi atom, şefin özel formülü ile hazırladığı humus, yine son iki yılda moda olan sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi maş fasülyesi mezesi.


Ara Sıcaklar başarılı

Ana yemek olarak verilen levrek balığı külbastı Cenova usulü yapılan bir deniz ürünü mezesi. Tek kelimeyle gecenin de en nefis tadı. Menüde olan pastırmalı paçanga böreğini ise almadık. İsteyenler terayağlı karides güveç ve kalamar tavayı da tadabiliyor. Ana yemek olarak biz et seçeneği olan dana kaburgayı tercih etmedik. Günün balığı çupra fileto ızgarayı seçtik. Özellikle pişmeden önce yapılan limonlu marinasyonu da çok beğendik. Yemeğin sonu bir mevsim meyvesi tabağı ile noktalanıyor. 


Manzarası, yemekleri ve tarzıyla değişik bir eğlence türü de bu arada ileriki saatlerde sizleri bekliyor. Chilai meyhanenin mutfağının başarısı da burada ciddi bir rol oynuyor diyelim ve yazımızı noktalayalım. 

10327
11