Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Masumiyet-SA

SALİH KEÇECİ


Masumiyet-SA

Reyting rekorları kıran 'Masumiyet' dizisinde Ilgaz Ailesi'nin ikamet ettiği yalı nerede ve kimin? Tüm bu soruların cevabı Salih Keçeci'nin yeni köşe yazısında


Ilgaz Ailesi'nin ikamet ettiği yalı nerede ve kimin?Biliyorum başlığı görünce hepiniz bu ne dediniz.  Anlatayım o zaman ne olduğunu.


Bildiğiniz gibi Hülya Avşar, yıllar sonra Fox TV’de başlayan Masumiyet dizisi ile birlikte setlere döndü.


Yapımını Gold Film, yapımcılığını Faruk Turgut’un üstlendiği, yönetmen koltuğunda Ömür Atay’ın oturduğu, öykü ve senaryosunu Sırma Yanık’ın kaleme aldığı “Masumiyet” şu sıralar çok gündemde… 

Başrollerini Hülya Avşar, Mehmet Aslantuğ, Deniz Çakır, Ertuğrul Postoğlu gibi birbirinden değerli ve sevilen oyuncuların paylaştığı dizide Avşar Kızı, Hale Ilgaz karakterini canlandırıyor. Eşi İsmail Ilgaz’a ise Tiyatro-Dizi ve seslendirme sanatçısı Ertuğrul Postoğlu can veriyor.


Kısaca başlığın özü, dizideki Ilgaz Ailesinin ikamet ettiği bu yalı nerede ve kimin, yalısı?..


  

 

Gelelim asıl konumuz Masumiyet-SA başlığına

 

Ne yalan söyleyeyim, ben de diziyi izlerken; “Bu giriş, salon, hiç de bana yabancı gelmiyor, neresiydi diye düşünmeye başlamıştım. Birinci derece güvenilir haber kaynağımdan aldığım bilgi sonunda Ilgaz Ailesi’nin Yalısının rahmetli Sakıp Sabancı’nın Beylerbeyi’ndeki yalısı olduğunu öğrendim. 


Beylerbeyi’nin en gösterişli yalılarından biri olan Hasip Paşa Yalısı, uzun yıllar Nazım Kalkavan’ın ikametgâhı olarak kullanıldığından Kalkavan Yalısı olarak da anılır.


Sakın ola ki, “Sabancı Ailesi’nin paraya mı ihtiyacı var da yalısını kiraya vermiş” diye düşünmeyin, yaygara koparmayın…
Sakıp Ağa rahmetli olduktan sonra sevgili eşi Türkan Hanım, oğlu Metin ile birlikte Rumeli Hisar’daki müze olan Atlı Köşk’te yaşamaya başladı. 


Tabi ki paraya ihtiyacı yok. Ancak rahmetli Sakıp Sabacı sanata ve sanatçıya her zaman değer vermiş bir insandı. Türkan Hanım da böyle bir teklif gelince “Hayır” dememiş. Ayrıca Türkan Sabancı, tüm kira gelirini Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları’na bağışlamış. 
İşte bu yüzden ben de yazımın başlığına Sabancı Ailesinin hoşgörüsüne sığınarak Masumiyet-Sa dedim…

 

 

Salih Keçeci 

 


Önemli Not: 


Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları

Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın öncülüğünde ilk adımı atılan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) başta Cerebral Palsy olmak üzere farklı engel gruplarına yönelik eğitim, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti sağlıyor. 


Metin Sabancı Okullarını da bünyesinde bulunduran Vakıf; engelli bebek, çocuk ve erişkinlerin yaşam boyu ihtiyaç duydukları hizmetlere ücretsiz kavuşabilmeleri ve sosyal hayata karışabilmeleri için kaynak destekli hizmet sağlamaktadır.


10302
1