Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Sunset’ten mekan kısıtlamasına ‘Suşi’ çözümü

Reha Arar


Sunset’ten mekan kısıtlamasına ‘Suşi’ çözümü

İstanbul’da yıllardır değişmeyen kalitesi, birbirine benzer, müdavim kitlesi ve gastronomi kitaplarından Sunset’ i okuyarak gelen yabancı tutkunlar, Boğaz manzaralı bu mekanın misafir kitlesini oluşturur. 

26 yıldır öyle müdavimler vardır ki neredeyse hep aynı masalarda yemek yer, yılların eskitemediği dinamizmini hiç kaybetmemiş bir yönetici olan Gazi Akyol ile sohbet ederler. Sunset sadece yemekleriyle değil, içkileriyle de çok özel bir yere sahiptir. 


Şimdi bu muhteşem mekânın, içinde bulunduğumuz şartlarda yarattığı yeni konseptlere göz atmadan önce, menünün altındaki imzalardan bahsetmek istiyorum. Tabi ki liste başı Sunset’in yaratıcı mutfak direktörü sevgili dostum Fabrice Canelle.


Fabrice Canelle 1960 yılında Fransa’da doğdu. Geleneksel yaklaşımla gastronomiyi modernize etmesiyle ünlenen başarılı şef, daha 20’li yaşlarda Michelin yıldızlı ünlü restoran-lardan La Tour d’Argent, Louis XIV ve Maxim’s’de çalışmış. Paris’ten sıkılan ve altı aylığına Amerika’ya gidip 17 yıl New York, Los Angeles, Dallas ve Şikago’da ünlü restoranlarda çalışan şefin yer aldığı mekanlardan en önemli iki tanesiyse; San Francisco’daki Moose’s ve Monte Carlo’daki Alain Ducasse. 2015’ten beri de Sunset’in yaratıcı mutfak direktörlüğünü sürdürüyor.
Ve Japon spesiyallerin kahramanı ünlü Japon şef Hiroki TAKEMURA 

Bugün İstanbul’daki en iyi Sushi adreslerinden biri olan restoran, ilk misafir şef olarak Japon şef Hiroki Takemura’yı alarak 2006 ve 2007 yıllarında üçer ay süreyle Sunset’ te ağırladı. Takemura, 2008 yılında Barış Tanseverin ricasını kırmayarak kadroya katılmış ve Sunset menüsünü Japon mutfağında zenginleştirmiştir. Böylece Uzak Doğu mutfağına hızlı bir geçiş yapılmıştı. Tabi bu arada da artık bizden biri olan Srisak Natsot’un elinin lezzetini unutmamak gerek.


Geçen sene 26. yılını kutlayan Sunset, haziran ayında mekânların açılmasıyla birlikte misafirlerine güvenli hizmet sunmak adına gerçekleştirdiği birçok çalışmanın yanı sıra ‘Tekrar kapanma olması durumunda neler yapabiliriz, paket servis için hangi ürünlerimizi kaliteden ödün vermeden misafirlerimizin evlerine gönderebiliriz’ diyerek birçok çalışma yaptı. 


Sunset’ten yasağa “Suşi” ile çözüm 

Tüm bu çalışmaların sonunda en iyi dayanıklılık gösteren, kaliteden en az kayıp yaşayacaklarını düşündükleri sushide karar kıldılar. Ürüne karar verdikten sonra hemen paketleme çalışmalarına başlayıp, paketlerinin gıda güvenliğine uygun olması, ürünü en iyi şekilde koruması konusunda çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar Sunset kalitesini ve farklılığını da yansıtmalıydı.

Duran Ofset’in sahibi Sunset ve Reha dostu Oktay Duran ekibiyle kutuların dizaynını çalıştı. Görsel tasarımları içinse Onur Berberoğlu bir proje hazırladı. Çeşitli kutu örnekleri ve tasarımlarını uygulamalı gördükten sonra, şu anki taşıma sırasında ezilip bozulmadan ve içindeki Sushilere zarar vermeden adrese ulaşacak mukavva kutular hayata geçirildi. Bunların yanında paket servislerinde Sunset’in bir imzası olması gerekiyordu, Sunset’in sushisi kadar müziği de efsaneydi, bu düşünceden yola çıkarak özel kartlar bastırıp, bu kartlarda Dj Evren Katırcıoğlu’nun Spotify'da hazırladığı özel listelere ulaşan QR kodunu koydular. Sushi yerken minik bir Sunset ortamını kendinize yaratabilecektiniz. Böylece misafirleri evlerinde Sushilerini yerken Sunset’in müziğini de dinleyebilecek ve kendilerini Sunset’te hissedebileceklerdi.


Paket servis ile kapalı oldukları bu dönemde misafirlerine dokunmaya devam ettiler ve onlarla 26 yılda oluşturdukları özel bağı koparmadılar...  

10298
11