Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 162. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Farklı tatlar, sağlıklı tabaklar…

Reha Arar


Farklı tatlar, sağlıklı tabaklar…

Merit Royal Oteli inşa edildiği günden bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin üst segment otelcilik alanında gerçek bir abidesidir. Özellikle zengin turistlere hizmet vermek üzere bir apartman dairesi kadar büyük bölümleri, a la carte hizmette zirveye ulaşan yiyecek-içecek kalitesi, olağanüstü lüks spa merkezi, Bali’den gelen özel eğitimli terapistleri ile çok ciddi bir farklılık yaratmıştır. Bu arada içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını tabii ki Merit Royal’in hizmetlerinde büyük değişikliklere sebep olmuştur. 


Bu yazımda size son zamanlarda herkesin çok dikkat etmeye başladığını gözlemlediğim yiyecek-içecek tercihleri ile ilgili değişimlerden bahsedeceğim. Eskiden misafirler açık büfeye gider, daha çok karbonhidratlı gıdalar başta olmak üzere tabaklarına sağlık yönünden fakir mide zevki bakımından zengin gıdalar koyarlardı. Şimdilerde herkes tazeliğinden, sağlıklı pişirilmesinden ve kalorisinden yola çıkarak yemek seçimi yapıyor. Merit Royal Otel’in Genel Müdürü Aybars Kutluba bu nüansı adada ilk tespit eden ve buna göre restoranlarında çok ciddi değişiklikler yapan bir yönetici. 


Öğle yemeği için masama oturduğumda yanıma gelen ve kendisini diyet uzmanı olarak tanıtan Büşra Leman Zorşahin’in konuşmaları beni bu yazıyı yazmaya itti. “Bugünkü öğle yemeğinizin kaç kalorilik olmasını istersiniz?” Aslında bu ilk defa karşılaştığım ve biraz da şaşırdığım bir soruydu. Oysa ben hanım kızımız yanıma yaklaşırken kendisini içinde bulunduğumuz kritik günlerde uymam gereken sağlık kurallarını anlatacak bir tıbbi personel zannetmiştim. 


Şimdi gelelim ilk gün yediğim 493 kalorilik öğle yemeği menüsüne. Başlangıç olarak havuçlu karnabahar çorbası aldım. Ana yemekte fırında beluga mercimekli tavuk köftesi, buharda karabuğday pilavı, probiyotik dereotlu yoğurt ve garnitür olarak ızgara çeri domates, kabak ve havuç vardı. Tatlı olarak ise hindistan cevizli vegan makaron. Merit Royal’in “Huzurlu Konaklama ve Sağlıklı Yemek” olarak adlandırdığı bu konseptte bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendiren yiyecek ve içecekler, günlük, taze ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak kişiye özel olarak hazırlanıyor. Benim öğle yemeği menümde diyet uzmanları, karnabaharda bulunan kükürtlü bileşiklerin, enfeksiyonlara karşı anti-bakteriyel etki gösterdiğine; karabuğdayın gluten içermeyen bitkisel protein, magnezyum ve lif yönünden zengin olduğuna; hindistan cevizinin ise kemik sağlığı açısından önemli bir besin olduğuna zarif bir şekilde dikkatimi çektiler. 

Bunun yanında her gün öğle ve akşam değişik, kalorisi düşük, tadı zengin, önce gözünüze sonra midenize hitap eden yemekler servis ediliyor. Üçüncü gün mideniz alışıyor; fırın makarnadan, etli pideden vazgeçiyorsunuz ve en önemlisi doğru yolu buluyorsunuz. 
Kahvaltıya gelince

Aslında iple çektiğim öğün Royal’in terasında kahvaltı etmek dersem sizinle gerçeği paylaşmış olurum. Lise yıllarındaki kimya dersimi hatırlatan bir deney tüpü içerisindeki detoks içeceği ayrı bir ritüelle getiriliyor. İçmenin sizdeki zevki de artıyor. Sonra zarifçe yanıma yaklaşan bir diğer diyet uzmanı Merve Koç: “Müsaade ederseniz bu sabah kahvaltınızı ben hazırlamak istiyorum.” Tabii  bu sözleri dinlerken gözüm muhteşem açık büfe ve anında menemen, omlet yapan şefte….


Bu teklif pek de geri çevrilebilecek gibi değildi, bizim yaş ortalamamız için. Etrafıma baktığımda da herkes bu isteğe uyuyordu. Sağlıklı kahvaltı birkaç dakika içerisinde benimle buluştu. Gelelim içeriğine… Alkali ve metabolizma hızlandırıcı detoks içeceğimin içinde salatalık, zencefil, limon ve avokado yağı kullanılmıştı. Omega-3 ve Omega-6 ile desteklenen yulaf kâsesinde ise neler yok ki: yaban mersini, frenk üzümü, keten ve kenevir tohumu, kabak çekirdeği ve muz. Güne enerjik başlamak için tam bir vitamin deposu. Otelin Mutfaklar Direktörü Şef Onur Karaçay ve Yiyecek-İçecek Müdürü Yiğit Avcı da kartal gözleriyle salonun iki ayrı noktasında an be an olayı izliyorlar. Pandemiden sonra gönlüm bu hizmetin devam etmesinden yana.


Yazıma son verirken siz değerli okuyucularımın yeni yılını kutluyor; 2021 yılının geçtiğimiz yıl yaşadığımız tüm olumsuzlukları unutturacak güzellikte, sağlıklı, aşı dilemmasının çözüldüğü ve ağız tadımızın her daim farklı lezzetlerle şenleneceği günler getirmesini temenni ediyorum.


10293
11