Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

İleri evre kanser hastaları için ‘Sıcak Kemoterapi’ yeni umut mu?

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri


İleri evre kanser hastaları için ‘Sıcak Kemoterapi’ yeni umut mu?

Sıcak Kemoterapi, karın içi kanserlerin tedavisinde kullanıldığında, 4'üncü evre hastaların da yaşam süresini uzatabiliyor. Önemli bilgiler veren Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Orman “Eskiden 4'üncü evre kanserlerde 6-12 aylık bir yaşam süresi öngörülürken, Sıcak Kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40'a kadar çıktı” dedi.


Halk arasında ‘Sıcak Kemoterapi’ olarak bilinen, Hipertermik Intraperitoneal Kemoterapi (HİPEK) hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Süleyman Orman, işlemin normal kemoterapiden farklı olduğuna dikkat çekerek “Sıcak Kemoterapi ameliyat esnasında uygulanan bir prosedür. Genellikle yumurtalık, kalın bağırsak, karın içi zarı, apendiks ve mide kanserlerinde uyguluyoruz. Sıcak Kemoterapi’de uygun hastaya 45 dakika ile 2 saat süresince ilaç veriyoruz. Normal kemoterapiden farklı bir yaklaşım. Normal kemoterapi damardan uygulanan bir kemoterapi şeklidir” dedi. 
Gözle görülemeyecek küçüklükteki tümörleri yok etmeyi hedefliyoruz


, normal kemoterapinin, genelde hastalara ameliyat olduktan ve yaraları iyileştikten sonra uygulandığını belirterek, “Sıcak Kemoterapi’de durum öyle değil. Hastaya, tümörleri aldığımız ameliyattayken uyguluyoruz. Gözle görülemeyecek küçüklükteki tümörleri de yok etmek için Sıcak Kemoterapi’yi karın içerisine veriyoruz. Karın içerisini yıkıyoruz. 2 milimetreden küçük tümörlere nüfuz ederek onları yok etmeyi hedefliyoruz. Hastaların genel durumunun, ameliyatı ve bu kemoterapiyi kaldıracak iyilikte olması önemli bir kriter” dedi.Doç. Dr. Süleyman Orman


Yaşam süresi uzuyor

‘Sıcak Kemoterapi’ ile birlikte, tedavi sonrası yaşam süresinin uzadığını da belirten Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Orman şöyle devam etti: “4'üncü evre kanserlerde eskiden 6-12 aylık bir yaşam süresi öngörülürken, ‘Sıcak Kemoterapi’ ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40'a kadar çıktı. Apendiks tümörlerinde bu oran 5 yıllık yaşam için yüzde 90'a çıktı. Yumurtalık kanserlerinde ise yüzde 80'e çıktı.”


10292
17