Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 137. sayısı 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Zıtlıkların güzelliği SixSenses Kocataş Mansion

Reha Arar


Zıtlıkların güzelliği SixSenses Kocataş Mansion

Boğaziçi’nin Rumeli yakası cumhuriyetin ilk yıllarında butik otellerin misafirlerini ağırladığı bir semtti. Hatta bazı siyasi kararların buralarda alındığı rivayet edilirdi. Bunlardan en büyüğü Sait Halim Paşa yalısınında içine dâhil olduğu Carlton Oteli idi. 


Zaman içinde bu otellerin sayısında ciddi bir azalma yaşandı, birkaç istisna haricinde neredeyse hiç yeni otel yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde SixSenses Kocataş Mansion‘in restoranı Toro Latin Gastro barın açılışı nedeniyle bu tesisten haberdar oldum. Gittiğimde ise karşıma çıkan muhteşem restorasyon, olağanüstü hizmet bana üst segment turistlerinin burada konaklayacaklarını düşündürdü.


Bu yazımda sizlere önce Kocataş ve Sait Paşa yalılarının tarihinden bahsedeceğim. 

Osmanlı döneminin Adalet Bakanı ve bir dönemin sadrazam vekili Necmettin Molla Kocataş 1928 yılında yalıyı alıp restore etmesiyle yalının kaderi değişmiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Fethi Okyar, Nuri Conker, Celal Bayar, Yahya Kemal Bayatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Halit Ziya Uşaklıgil gibi ünlü edebiyat, devlet ve bilim adamları burada konuk olmuş ve söyleşiler yapmışlardır.


31 Temmuz 1930 tarihinde Atatürk onuruna büyük bir akşam yemeği daveti veriliyor. Ertuğrul yatı ile Sarıyer iskelesine yanaşarak Kocataş yalısına gelen Mustafa Kemal Atatürk yemeğini yerken Sarıyer halkı yalının önünde toplanarak tezahüratta bulunuyor. Vatandaşların tezahüratlarına karşılık yalının balkonuna çıkan Atatürk şu tarihi sözleri sarf ediyor. “Benim için zahmet ediyorsunuz. Bundan mahcup oluyorum. Beni görmek demek behemahal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.”
Bu arada Kocataş Yalısı’nın bahçesindeki bulunan kaynak suyunu keşfeden Necmettin Molla Kocataş ailesi ileriki zamanlarda bu suyu şişelemiş ve Kocataş suyu ismiyle pazara sunmuş. Ardından Kocataş gazozu ve Türkiye’nin ilk kolası olan Kocataş kolayı da burada imal etmiş.


1997 yılında geçirdiği yangın sonrası kullanılamaz hale gelen Kocataş yalısı özgün mimarisi korunarak EMR Mimarlık tarafından yenilenmiş ve SixSenses’in modern dokunuşlarıyla DAR Design tarafından iç mekânlar da yeniden hayat bulmuş.


Tesisin Özellikleri…

Otelin mimarisinde ana konsept zıtlıkların güzelliği olarak belirlenmiş. Doğal fakat şehrin parçası, modern fakat tarihten izler taşıyan, ışıltılı fakat minimalist… 28.000 metrekare bir alan üzerine kurulmuş ve içerisinde 4 farklı bina kalıntısı mevcut ki biri Mehmet Gürs’ün yarattığı konseptle finedining bir restoran olarak açılacak. Bir tanesi ise spa olarak tasarlanmış zaten SixSenses markasını duyunca spa olmazsa olmaz bir özellik oluyor. Geçtiğimiz hafta mal sahibi şirket Alfardan Group’un temsilcisi Atilla Kuruçayırlı ile yeni restore edilen bir hamamın spa’ya dönüşmüş halini açılmadan gezme imkânı buldum. Böyle geniş kapsamlı bir projenin başında bir Türk gencini görmek göğsümü kabarttı. İsviçre’de Le Rosey’de liseyi bitirip Dünya’nın en prestijli otelcilik okullarından biri olan Glion’da üniversite eğitimini tamamlayan Atilla Kuruçayırlı tüm zamanını bu projeye ayırmış.  Projede açık ve kapalı olarak 1250 metrekare spa alanı düşünülmüş buna masaj bungalovları ve diğer açık alan faaliyetler dâhil değil. 


Şimdi gelelim etkinlik alanlarına… 

5500 metrekarelik açık, 500 metrekarelik kapalı düğün alanlarının özellikle Boğaz’ı yakın ve yüksek mesafeden görmesi çok önemli bir ayrıntı. Bu eğimli arazide misafirlerin aktivite alanlarına rahat ulaşımı için bir de finiküler yapılması uygun görülmüş. Bir de tesiste “countryclub” konsepti düşünülmüş. Çocukların aileleri ile birlikte organik tarım yapıp güzel zaman geçirip eğlenebilecekleri alanlar düşünülmüş. 

Otelin genel konseptini planlarken “şehir oteliyle İstanbul’un en mutena tatil beldesinin buluştuğu yer” olarak belirlemişler. 

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim bir özellik de bu tesisin sahibi olan Katarlı şirket Alfardan Group’un CEO’su Hussein Alfardan’ın sahibi bulunduğu antika araba müzesi. Böyle bir müzeyi yakın tarihte Amman’da ziyaret edip hayran kalmıştım. Bu müzeden de bazı parçaların ileride SixSenses Kocataş Mansion’da sergileneceğini duydum. 

Osmanlı zamanından kalan bir sarnıcın içerisinde yemek yeme keyfi sunun Defne Restoran şu an hizmette ve son derece sağlıklı alternatifleri olan bir menüyle hizmet veriyor.

10275
11