Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Böbrek nakli oldu, kalp yetmezliğinden de kurtuldu!

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri


Böbrek nakli oldu, kalp yetmezliğinden de kurtuldu!

46 yaşındaki Nevzat Orman’a 2,5 yıl önce, böbrek yetmezliği tanısı konmasının ardından hayatı tamamen değişti. Diyaliz tedavisi sırasında gelişen kalp yetmezliği nedeniyle hem nakil yapılamaz dendi, hem de hayatı tehlikeye girdi. Nevzat Orman’ın bu zor ameliyatı Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Organ Nakli Merkezi Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu tarafından gerçekleştirildi. Oğlundan alınan böbrek nakledildi.


Hayatını esnaflık yaparak geçiren Nevzat Orman’ın böbrekleriyle ilgili hiçbir sıkıntısı yoktu. Yaklaşık 2,5 yıl önce göğüs ağrısı şikâyetiyle hekime gittiğinde yapılan incelemeler sonrasında hiç tahmin etmediği haberi aldı. Böbrekleri iflas etmişti ve acilen nakil gerekiyordu. Nevzat Orman’ın zorlu hayat mücadelesi asıl bu tanıdan sonra başladı. Önce diyalize girmeye başladı. Bir süre sonra da kalp yetmezliği tanısıyla hastaneye yatırıldı. Burada acilen kalbine pil takılması gerektiği ancak pil takılırsa böbrek nakli olamayacağını duyan Nevzat Orman yaşadıklarını şu cümlelerle anlattı;
“Böbrek nakli beklerken bu haberi duymak tüm ailemle birlikte beni de yıktı. Çünkü bana, kalp ve böbrek naklinin bir arada yapılması gerekebileceği söylendi. Kabul etmedim, hastaneden çıktım. Hem kalp hem de böbrek yetmezliğiyle yaşamaya başladım. Bu süreçte bir yandan diyalize giriyor bir yandan da böbrek nakli için farklı merkezlere başvuruyordum. Ancak riskin yüksek olduğu gerekçesiyle kimse kabul etmiyordu. Ben de umutsuz şekilde yaşamaya devam ederken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden nakil uygunluğu ve ayrıntılı değerlendirme için çağırdılar.”

 

Kalp yetmezliğinin nedeni böbrek yetmezliği

Nevzat Orman gibi kronik böbrek yetmezliğinden kaynaklı kalp yetmezliği olan hastanın, sadece böbrek nakli ile sağlığına kavuşabildiğine işaret eden Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu şu bilgileri verdi:

“Hasta bize geldiğinde, kardiyolojinin değerlendirmesi “kalp hareketlerinde ciddi bozulma olduğu, kalbin neredeyse kasılamadığı” oldu. Çünkü kalbinde ejeksiyon fraksiyonu (kalbin içine dolan kanı pompalama yüzdesi) yüzde 15 olarak tespit edildi. Kalp yetmezliği aslında böbrek yetmezliğinden kaynaklanıyordu. Ancak, bu tip hastaların değerlendirmesinde güçlükler olabiliyor ve önce kalp nakli yapılması gerektiği düşünülebiliyor. Aslında kalpteki sorunun kaynağı böbrekler olduğundan, böbrekteki sorun çözüldüğünde otomatik olarak kalp de düzeliyor. Bu ayrımın yapılabilmesi deneyim gerektiriyor.”


 Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu

 

“Böbrek nakli olunca kalp yetmezliği de ortadan kalktı”

Kardiyolojik değerlendirmelere bakıldığında hastaya dair çok trajik rakamların olduğunu belirten Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu,  “Bu durum 1,5-2 yıl içinde yavaş yavaş geliştiği için vücut adapte olmaya başlamış ama sınırlarına da gelmişti. Hastaya müdahale etmeseydik kalbi bir yerden sonra bu durumu tolere edemeyeceği için hayati tehlike ortaya çıkacaktı. Nevzat Bey örneğindeki bir hastanın önümüzdeki bir yıl içinde sağ kalma olasılığı yüzde 50’nin altındadır. Bu nedenle riskli ve zor bir operasyondu” diye konuştu.


“Kalbi bu kadar yorulan bir hastayı ameliyat ederken vücudu zorladığınız için ne yanıt alacaklarını bilemediklerini hatırlatan Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Nakledilen böbreğin iyi fonksiyon göstermesi kalbin performansıyla ilişkilidir. Nevzat Bey örneğinde olduğu gibi, böbrek kalbe yardımcı oldu, kalp de böbreğe. Biz de ameliyat öncesinde hastaya ardışık diyaliz uygulayarak vücudundaki fazla sıvıyı çektik. Ardından yaptığımız ekokardiyografide kalbinde düzelme olduğunu gördük. Bir anlamda böbrek naklinin simüle etmiş olduk. Sonuçta kalpteki düzelme bize doğru yolda olduğumuz gösterdi. Oğlundan aldığımız böbrekle nakli gerçekleştirdik.”

 

Diyalize uyumsuzluk kalp yetmezliği ile sonuçlanabiliyor

Kronik böbrek yetmezliği yaşayan hastaların bir grubunda Nevzat Orman’da olduğu gibi, diyalize başladıktan sonra kalpte çok ciddi bir fonksiyon kaybı yaşanabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu,  “Bu durum, diyaliz hastaları arasında küçük bir grubu oluşturmasına rağmen özellikle genç erkek hastalar bu durumdan etkilenebiliyor. Kreatinin değerinin yükselmesi ardından hastanın diyalize uyum gösterememesi, idrar çıkışı olmamasına rağmen çok su içilmesi gibi nedenlerle bir grup hastada çok ciddi kalp yetmezliği tablosu gelişiyor. Ancak asıl önemli olan nokta, tedavi edildiğinde bu kişilerin yeni bir böbrek kazanmalarının yanında kalbinin de iyileşmesi, dolayısıyla iş hayatına geri dönebilmesi.”

 

Artık bir hayatım ve hayallerim var!

Ameliyattan bir hafta sonra taburcu olan ve bugün son derece sağlıklı olduğunu söyleyen Nevzat Orman nakilden önce ölüm korkusuyla geleceğe dair hayal bile kuramadan yaşadığını ama artık bir hayatının ve hayallerinin olduğunu söyledi.


10234
17