Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 163. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Samatya’daki Develi’nin lezzetleri…

Reha Arar


Samatya’daki Develi’nin lezzetleri…

İstanbul’da bazı mekânlar vardır Anadolu’nun bağrında doğmuş, kopmuş ve bu şehr-i İstanbul’a gelmiş, orada büyüyüp sınırlarını bile aşmıştır. İşte bunlardan bir tanesi 1912 yılında Arif Develi’nin dedesi tarafından Gaziantep’te kurulan ve daha sonra 1966’da İstanbul Samatya’ya gelen girişimci Arif Bey bu semtte İstanbullulardan gördüğü destekle gelişmiş ve dünyanın 12 yerine yayılmıştır. Şimdilerde artık sadece fikren oğulları Ali ve Nuri Develi’ye destek veren kreatif kişiliğe sahip Arif Bey’i kıymetli dostum rahmetli Hüseyin Öztürk’ün akrabası olarak tanımıştım. Onun buluşu olan ilk fıstıklı kebapla tanışmam 1985’li yıllara rastlar. Unesco’nun bir ödülüne de sahip olan üstada sağlıklar diliyorum. 


Şimdi gelelim Samatya’daki Develi’nin güzel tatlarına; burası aslında dört bitişik binanın birleşiminden oluşan bir kompleks gibi. En keyifli yeri ise tarihi yarımadaya ve Marmara Denizi’ne bakan terası. Bunun yanında grupları ağırlayan farklı popüler salonları da var. En önemlisi bütün bunlar yapılırken de tarih ve doğa korunmuş. Aynı zamanda bir baklavacı yetiştirme eğitim merkezi gibi çalışan baklava tatlı ve börek imalathanesi var ki tüm şubelere hizmet veriyor. Özellikle nisan ve mayıs aylarında orada rezervasyon yapmak güçleşiyor, sebebi bu aylarda çıkan keme mantarıyla yapılan kebabı yemeye gelen müdavimler. Yaz aylarında yenidünya meyvesinden yapılan yenidünya kebabı kış aylarında ise menüyü süsleyen soğan kebabı ve sarımsak kebabı mevsiminde mutlaka denenmeli. Arif Bey’in spesiyalitesi ise fıstıklı kebap onun usulü ile yapılan alinazik, küşleme ve şaşlık kebabı da ayrıca tadılabilir. Yine kışlara özgü beyran ve yuvalama çorbaları hep popüler. Tatlı olarak künefe ve katmer en çok tercih edilenlerden desem kimse şaşırmaz sanırım. 


Burası genelde ailelerin ve önceden rezervasyon yaparak gelen turistlerin yeri, bunun yanında müdavim gecelerini de unutmamak lazım. Servis yapan elemanlar ise yıllardır müdavimlerini artık çok iyi tanımış durumdalar. Sonuç olarak Türk gastronomi kültürünün ana öğelerinden biri olan kebap usulüyle erkânıyla burada şef Kazım Baş tarafından sunuluyor. Samatya şubesinin yıllardır müdürlüğünü yürüten ise bu konunun ehli Emin Yiğit’tir.


10227
11