Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Genç psikolog Melis Gökhan, hedeflerini, hayallerini ve ideallerini Quality'e anlattı

02.01.2023

Her sağlıklı insanın psikoloğa ihtiyacı var. Hatta psikologlar da psikoloğa giderler. Bunun çok faydasını gördüm.


Yaptığı Televizyon programları ile adından sıkça söz ettiren ünlü diş hekimi Sonay Öztan Gökhan’ın 24 yaşındaki güzel kızı Melis Gökhan, eğitimini tamamladı ve çiçeği burnunda bir psikolog oldu. Geçtiğimiz aylarda Nişantaşı’nda ofisini açtı ve danışanlarına hizmet vermeye başladı. Özellikle çift terapisi üzerine uzmanlaşmayı hedefleyen ve bu anlamda Türkiye’nin en iyisi olmak istediğini söyleyen genç psikologla, hedeflerini, hayallerini ve ideallerini anlattı.


Ofisiniz hayırlı olsun Melis Hanım. Neden psikoloji eğitimi aldınız ve Danışanlarınıza hangi konularda psikolojik destek veriyorsunuz?  

Her zaman insanlara yardım etmek istiyordum. İnsanlara nasıl yardım edeceğimi düşündüm. Bu süreç sonunda psikolojiyi yöneldim. Özellikle çocuklarla çalışmak için bu alanı tercih etmiştim ama okul döneminde fikrim değişti ve yetişkinlerle çalışmaya karar verdim. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra birçok terapi ve eğitimlere katıldım. 6 ay süren cinsel terapi eğitimi en ilgimi çeken alan oldu. 3 ay oldu ofisimi açalı. Şu anda da çift cinsel terapi alanında çalışıyorum. Ayrıca aynı zamanda çocuk ve ergenlerle de çalışıyorum. Oyun terapisi, Travma odaklı terapiler yapıyorum.  
Nasıl bir çocukluk dönemi geçirdiniz? Sizi psikoloji okumaya iten dönem de ergenlik dönemi olabilir mi?

Çok güzel bir çocukluk geçirdim. Annem de babam da sevgi dolu insanlar. Her zaman benim yanımda oldular. Ancak Annem çalıştığı için ilköğretim döneminde psikoloğa gönderildiğim dönem oldu. Bunun da çok faydasını gördüm.  terapistim örnek aldığım bir insandı ve sanırım psikoloji eğitimi almamda etikisi oldu.


Üniversite eğitimi dışında aldığınız mesleki eğitimler oldu mu?

Birçok sertifika programına katıldım. Oyun terapisi, cinsel terapi, çift terapisi, boşanma terapisi, kısa süreli çözüm odaklı terapi, bilişsel davranışçı terapi gibi programların hepsinin eğitimlerine katıldım,  sertifikalarını aldım. Bu saydıklarımın dışında da birçok eğitim programlarına katıldım ve sertifikalarını aldım. 


Her sağlıklı insanın dahi bir psikoloğa ihtiyacı var diyebilir miyiz? 

Kesinlikle haklısınız. Sağlıklı da olsanız kesinlikle herkesin bir psikoloğu olması gerekir. Ben bunun çok faydasını gördüm. Çalışan anne ve babaların çocukları, anne ve babaya karşı bir bağlanma problemi yaşayabiliyor. Bu dönemde çocuk terapi alırsa ergenlik dönemine daha sağlıklı bir geçiş yapar. Hayatın her dönemi sorun çözmekle doğru orantılı. İşin içinden çıkamayınca insanların ruh sağlığı bozuluyor. Bu nedenle bırakın sağlıklı da olsanız psikoloğunuzun olmasını,  psikoloğun da psikoloğa ihtiyacı olur.


Türkiye’de çift terapistine ihtiyaç mı var. Neden özellikle bu konuda uzmanlaşmak istediniz?

Çift terapisi istememin nedeni çocuklarla ilgili. ‘Anlaşamayan çiftler çocuk yapmamalı’ diyerek başladığım bir konu bu. Sağlıklı ilişkilerin öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çiftler birbirlerini anlayamıyorlar ve çoğu zaman destek almaları gerekiyor. Yeterli desteği almadıkları için de ilişkiyi düzeltebilecekken ayrılığa gidiyorlar. Farkında mısınız, özellikle son yıllarda ilişkiler de evlilikler de çok kısa bir süre içinde bitiyor. O nedenle çift terapisine çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çift terapisinde cinsel terapi de işin içinde. Biz duygusal egzersizler veriyoruz çiftlere ve birbirlerine yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Eksik olan duygusal özlemi gidermeye çalışıyoruz. 
Mesleki hedefiniz, hayalleriniz nedir ve örnek aldığın isimler var mı?

Tabi ki şimdi daha çok yeni bir psikoloğum ancak tabi ki hedefim, hayallerim var. Çok iyi bir çift terapisti olup Türkiye’de isim yapmak şu andaki en büyük hedefim. Meslki idollerim var tabi ki, bunlardan biri Esra Ezmeci diğeri ise Selin Karacehennem. Bunlar benim idollerim.


Sizi cıvıl cıvıl renkli kıyafetlerle gördük. Modayla aranız nasıl? Hobileriniz var mı?

Bayılıyorum modaya. Çok seviyorum renkli giyinmeyi. Alışveriş bağımlısıyım diyebilirim ve be de bundan dolayı terapiye başlayacağım! Haftanın 4 günü fitness yapıyorum. Bunun dışında zumba ve yoga yapıyorum.  

Ancak vazgeçilmezim ise akşamları mutlaka filtre kahve eşliğinde arkadaşlarımla sohbet etmek. Bu da bana çok iyi geliyor ve günün stresini atıyorum.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz Melis Hanım, sayenizde biz de stresimizi attık…Ben de size teşekkür ederim, sohbetimiz bana da çok iyi geldi…  

16