Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Duygu Sancaklı Dandin, çiçek düzenlemesinde dünya markası olma hedefiyle çıktığı yolda hayallerini Quality of Magazine için anlattı

02.01.2023

Dünyadaki her ülkenin çiçekçisini araştırdım. Her ülkenin çiçekçisine baktım, yapılış şekline baktım. Araştırmamı tamamladıktan sonra da kendi vizyonumu ortaya koydum.


Bir otel lobisinden içeri girdiğimizde ya da bir restoranın kapısını açtığımızda, bizleri en güzel halleriyle, rengarenk çeşitleriyle mükemmel çiçekler karşılar. Her zaman taze, diri ve canlı şekilde olan bu çiçekler için ‘Acaba hiç solmuyorlar mı, gerçekler mi?’ diye içimizden geçiririz. Bir de bu durumun arka planı var. Her zaman taze olan bu çiçeklerin, günde 3 kez kontrol edilmesi, solanların yerine yenisinin eklenmesi ve sürekli değiştirilerek konsepte uygun hale getirilmesi önemli bir emek istiyor.


Kuruçeşme’de bulunan ve Duygu Sancaklı Dandin’in kurucusu olduğu Lys L’art Floral, İstanbul’un en önemli otellerinden Mandarin Oriental Bosphorus ile Swissôtel Bosphorus’un çiçek düzenlemesini gerçekleştiriyor. Hollanda, Kenya ve Ekvador’dan getirdiği çiçeklerle, otellerin lobisinden odalarına, restoranlarından barlarına dek her alanına dokunan Duygu Sancaklı Dandin, sergilediği görsel şovun insanlarda bıraktığı mutluluk etkisiyle işine aşkla bağlı bir iş insanı. Kocaeli Milletvekili ve eski milli futbolcu Saffet Sancaklı’nın kızı olan 1 çocuk annesi Duygu Sancaklı Dandin, çiçek düzenlemesinde dünya markası olma hedefiyle çıktığı bu yolda hayallerini Quality of Magazine için anlattı.
Nasıl bir çocukluk geçirdiniz?

Mükemmel bir çocukluk geçirdim. Çok şanslıydım ki hem annem hem babam başımdaydı ve bize bütün olanakları sağladılar. İstediğimiz her şeyi yaptık ve mükemmel imkanlara sahiptik. Harika bir çocukluk geçirdim diye bilirdim.


Notre Dame De Sion Fransız Lisesi ve ardından Koç Üniversitesi’nde Ekonomi Lisansı eğitimi gördünüz. Ticarete atılmanın altyapısı buradan mı geliyor?

Ekonomi okuyup ticarete atıldı. Hayatım boyunca kendi işim olmasını istiyordum. Kendi isim olmasını istediğim için de bu sektöre çok ilgi duyuyordum. Birçok sektörü inceledim ama ilgi burayaydı. Bu sektörün daha açık ve olası olduğunu gördüm.


Çiçek merakı nereden geliyor?

Aslında çocukluğumdan bu yana çiçeklere pek bir merakım yoktu ama 20’li yaşlarımın başında ithal çiçekleri fark ettikten sonra ilgi duymaya başladım. Dekorasyon işlerini çok seviyordum. Aslında annem çok meraklıydı bu işlere. Annemin sunumları, masa kurmaları beni heveslendirdi. Sonrasında ithal çiçeklerle buluştum ve sonrasında da 2-3 sene bu işi düşündük. Sonrasında da başladık.
Bunun bir eğitimi oldu mu? Çünkü çiçek bir sanattır?

Kesinlikle büyük bir sanat. Canlı bir bitkiyle görsele hitap etmek büyük bir şey. Bunun dünyada çok okulu yok. New York ve Londra’da okulları var. Ben bunun okulunu okumadım ama dünyadaki her ülkenin çiçekçisini araştırdım. Her ülkenin çiçekçisine baktım, yapılış şekline baktım. Araştırmamı tamamladıktan sonra da kendi vizyonumu ortaya koydum.


Buranın isminin bir hikayesi var mı?

Aslında isim koymadan önce çok düşündük. Latince ya da başka bir dilde çiçek ismi koyalım dedik. Başta Fransız kökenli bir isimdi markamın adı ama sonra kısalttık. Lys aslında beyaz zambak çiçeğini ve saflığı niteleyen bir sembol. Yıllar sonra bu karşıma çıktı. Bosna’da yaşanan Srebrenitsa katliamında da bu sembolün kullanıldığı ve Boşnakları temsil eden bir çiçek olduğunu öğrendim. Benim de kökenim Boşnak. Bu tamamen temizliği, saflığı ifade eden beyaz zambak çiçeğinin ismi.


Çiçeklerin renkleri ve dili var mı?

Bu çok tartışılan bir konu. İnsanlar bizi arayıp ‘Kırmızı çiçek göndermek istiyorum, anlamı nedir’ gibi sorular sorabiliyor. Ben buna çok inanmıyorum aslında. Hangi renkte ve manada olursa olsun, çiçekler insanları çok mutlu ediyor. İnsanları mutlu etmeyi çok seviyorum. İşim, aracı olarak insanları mutlu ediyor. 5 yılda binlerce insanı çiçeklerimizle mutlu ettik diyebilirim. O yüzden bu işi çok seviyorum.
Sadece insanları değil, otelleri de mutlu ediyorsunuz. Otellere de süsleme yapıyorsunuz doğru mu?

Evet 19 aydır bunu yapıyoruz. Neredeyse 2 sene olacak. İlk otelimiz Mandarin Oriental Bosphorus oldu. Orada kendimizi güzel şekilde kanıtladığımız için diğer otellerle de görüşmeye başladık. Şu anda hem Swissôtel hem de Mandarin Oriental Bosphorus’un resmi çiçekçisiyiz. İçeride gördüğünüz tüm çiçekler, odalar, restoranlar dahil olmak üzere tüm çiçekler bize ait. Restoranlarla da anlaşmalarımız var. Mandarin Oriental Bosphorus’ta Novikov, Olea Bosphorus & The Bar, Swissôtel’de Madhu’s, 16 ROOF, Gabbro, Sabrosa’ya hizmetimizi veriyoruz.


Otel çiçekçiliğiyle Türkiye’nin çok önemli 2 marka otelinin çiçek düzenlemesini sen yapıyorsun. Bu sektör daha önce var mıydı?

Bu yıllardır yapılan bir şey. Çok detaylı bir iş. Her çiçeğin hava akımlarında yaşam sürelerini bilmek lazım, dünya trendlerini bilmek lazım. Her otelin farklı bir müşteri kitlesi var. Bu kitleleri birbirinden ayırt edip doğru hitap etmek gerekiyor. Takibi çok zor. Her gün 3 kez geziyoruz biz otellerin çiçeklerini. İnanılmaz bir takip inanılmaz bir yaratıcı kafa ve ekip işi. Otel çiçekçiliğinden önce 4-5 kişiydik biz burada ve şu anda 15 kişiyiz. İnanın bir 15 kişi daha olsa yardıma ihtiyacımız var. İnşallah yeni zincirler eklenince olacak. Ben bu işi dünya çapında yapmak istiyorum, farklı ülkelere dağılmak istiyorum. Şu anda çalıştığım otel zincirlerinden birisini değil 33 otelini de yapmak istiyorum. Ben aslında kreatiflik olarak ilerleyen zamanlarda bir anlamda danışman firmaya dönüşmek istiyorum.


Çiçek temini zor mu? Bazı çiçekler mevsimsel oluyor, temini zor olmuyor mu?

Çiçeklerin tamamı yurt dışından geliyor. Yarısı Amsterdam’dan yarısı Ekvador ve Kenya’dan geliyor. Ne yazık ki güzel ve nadide ülkemizde bu işin gelişmişliği maalesef yok. Bu ülkelerde yapılan çiçekler uzun ömürlü ve kalite olarak büyük oluyorlar. Gül konusunda Kenya ve Ekvador zaten dünyada 1 numara. Bu bizim ülkemizle ilgili bir şey de değil. Adamlar çiçekçiliği çok iyi biliyorlar, bu çok başka bir iş. Bizim ülkemizde tarım çok gelişmiş diye çiçekçilikte de mükemmel olmamız gerekmiyor. Bu çok spesifik bir iş aslında. O yüzden yurt dışından getiriyoruz, ithal çiçeklerin kalitesi bambaşka oluyor.
Severek yapılan iş daha başarılı olur. Sizin bakış açınız nedir?

Severek yapılan iş kesinlikle çok farklı ve başarılı oluyor. 4 yıldan fazla süre oldu ben burayı kuralı. Tam işe başladığım dönemde hamile olduğumu öğrendim. Hem çocuğumu büyüttüm hem de çocuğum dediğim işimi büyüttüm. Annelik tabii ki çok zor bir süreç ilk başlarda. Ama doğumdan 3 gün sonra bile işe gidecek gücü kendimde buldum. Bunun da temeli işimi çok seviyor olmam.


Hem anne hem ev kadını hem iş kadını... Hepsini bir arada yapmak nasıl bir duygu?

Hem kardeşimin annesi hem babamın en yakın arkadaşı... Evet bunu yapmak bir meziyet tabii ki ama ben mükemmel ve çok zeki birisi olduğum için bunu yaptım değil, işimi çok seviyorum, çocuk büyütmeyi seviyorum. Hepsine bir şekilde zamanımı ayırmaya çalıştım ve inşallah başarıyorumdur.


ÇİÇEK KOKAN RÖPORTAJIN TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

14