Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

'Elif Ana' fiilmi Avrupa'da seyircisiyle buluştu

28.11.2022

9 Aralık'ta Türkiye'de Sinema severlerle buluşacak olan "Elif Ana "filmi Avrupa'da ilk kez Fransa Paris'te sinema severlerle buluştu.Gala öncesi yapımcılar Ökkeş Sevimli ,Kazım Çarman yönetmen Semir Aslanyürek oyuncular Ali'ye Uzunatağ ,Ali Sürmeli , Necmettin Çobanoğlu gibi oyuncular gala öncesi Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in Paris'te bulunan kabirlerni ziyaret ettiler. 


Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Pulyan köyünde dünyaya gelen ve “İyilik İyiliktir” mottosuyla beyaz perdeye aktarılan, Alevi inancı ve kültürü açısından önemli bir figür olan Elif Sugan’ın hayatını konu alan Elif Ana filmi Paris’te sinemaseverlerle buluştu.
Türkiyeli ve Avrupalı sinema, edebiyat, sanat, basın camiaları ve halkın yoğun bir ilgi gösterdiği gala öncesinde  bir de resepsiyon verildi. Resepsiyonda filmin yapımcılarından Ökkeş Sevimli, Kazım Carman, yönetmen Kazım Öz ve Semir Aslanyürek, oyunculardan Orhan Aydın, İlyas Salman, Aliye Uzunatağan, Sermiyan Midyat, Ali Sürmeli, Necmettin Çobanoşlu, Levent Üzümcü de hazır bulundular.


Filmin yapımcılarından Ökkeş Sevimli, yaptığı açıklamada, bu filmin çok zor şartlarda ve hiç bir sponsorlu ve devlet desteği alınmadan, sadece öz kaynaklarla çekildiğini vurguladı. Dünyada ezilen halkların ve baskı altındaki inançların anlatılmasının sadece politik ve diplomatik çalışmalarla olmadığını, bunun en etkili yönteminin ise kültür sanat ve edebiyatla olabileceğini belirten Sevimli, bunun en iyi örneğinin de Yahudi Soykırımı’nın anlatıldığı filmler olduğunu örnek verdi. Sevimli konuşmasının devamında, bu filmin bir ilk olduğu ve halkın desteğinin çok önemli olduğundan hareketle, bundan sonra da çok önemli sinema projelerinin hayata geçirileceği belirtti.

2