Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 161. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Quality of magazine'den çok özel 'Öğretmenler Günü' dosyası

24.11.2022

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye'de ise her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gündür. Bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşti ve Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.


Atatürk’ün öğretmenliğin önemini "Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir!" sözleriyle ifade ettiği 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü saygı ve sevgi ile kutluyoruz.


Biz de Quality Kasım sayımızda bu kutsal mesleği icra eden önemli insanları ağırladık. İşte öğretmenlerimizden 'Öğretmenler Günü' mesajları;


Prof. Dr. Arzu Kunt
İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı 
Ana Bilim Dalı Başkanı

Dost davetlerinin ve cemiyet hayatının sevilen isimlerinden biri olan Arzu Kunt, pozitif enerjisiyle de çevresine neşe saçan değerli bir insandır. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı olan Arzu Kunt, Öğretmenler Günü için duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Bilgiyi arayan, bilgiyi doğru kullanabilen bilinçli nesiller yetiştirmek üzere her daim çalışan öğretmenler kuşkusuz toplumun en önemli yapı taşlarından biridir. Aklın ve bilimin ışığında yarınlarımızın mimarı çocukları ve gençleri yetiştiren tüm özverili meslektaşlarımın “24 Kasım Öğretmenler Günü’nü” kutlarım.” 


Prof. Dr. Ümit Özekici 
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Ana Bilim Dalı Başkanı   
  
Profesör Dr. Ümit Özekici ülkemizin önde gelen Kadın Doğum hekimlerinden biri olmakla birlikte, Pakize Tarzı Kliniği, Kuzey Kıbrıs JFK Hospital, 29 Mayıs Hastanesi ve Çevre Hastanesi Tüp Bebek Merkezlerini kuran çok önemli bir tıp insanıdır. Prof. Dr. Ümit Özekici, halen Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı olarak öğrenci yetiştiriyor. Prof. Dr. Meral Özekici ile 22 yıllık evli ve çiftin yurt dışında tıp eğitimi gören Mustafa Veysel adında bir oğulları var. 
Ümit Özekici, Öğretmenler Günü için; Türkiye Cumhuriyetinin ilk başöğretmeni Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük bir gayret ve başarı ile gerçekleştirdiği eğitim seferberliğinin yılmaz bekçileri olan öğretmenlerimizin bu anlamlı günleri kutlu olsun. Ulusça geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı yetiştiren eli öpülesi öğretmenlerimizin inşallah her yönüyle Atatürk döneminde kendilerine verilen değere yeniden kavuşurlar. 


Prof. Dr. Berrin Pehlivan Onkolog - BP Klinik KurucusuBahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Üyesi
 
 
Bir eğitimci olarak İnsani tatmin ve haz yaşıyorum
Ülkemizin değerli tıp insanlarından biri olan Onkoloji Profesörü Berrin Pehlivan, birkaç yıl önce geldiği İstanbul’da kısa zamanda gönüllerde taht kurdu. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Berrin Pehlivan, onkoloji hastalarının yanı sıra, Levent’te kurduğu BP Klinikte sağlıklı yaşam hizmeti de veriyor. 
Prof. Dr. Berrin Pehlivan Öğretmenler Günü’ için; Ailede başlayan eğitim okulda devam ediyor ve geleceğimizin yöneticileri, iş, sanat ve bilim insanlarını yetiştirmenin ağır yükü, ebeveynlerden öğretmenlerimize düşüyor. Bu da biz öğretmenler ve tüm eğitimciler için yüksek bir insani tatmin ve haz yaratıyor. Daha adil ve insani şartlar altında çalışmaları dileği ile Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anarak tüm öğretmenlerimizin Öğretmenle Günü’nü kutlarım.” Dedi…


Dr. Hülya Kalyoncu; İstanbul Topkapı Üniversitesi, Dr. Öğretim üyesi

Cemiyet hayatı ve özel davetlerin en zarif hanımlarından biri olan Hülya Kalyoncu, iş insanı Cem Kalyoncu ile mutlu evliliğini iki kız evlat ile taçlandırmış bir annedir.  Dr.Hülya Kalyoncu, aynı zamanda, İstanbul Topkapı Üniversitesi’nde Sanat Tarihi Öğretim üyesi olan bir akademisyen… 

Dr.Hülya Kalyoncu, Öğretmenler Günü için; “Doktorluk ve öğretmenlik en kutsal meslek gruplarıdır. Doktorlarımız insanları iyileştiriyor, öğretmenlerimiz ise ülkemizin geleceği çocuklarımızı yetiştiriyorlar. 24 Kasım'da Öğretmenler gününün kutlanmasının nedeni; ‘Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihinin ‘24 Kasım günü’ olması.   Ben de bir akademisyen ve eğitimci olarak, öncelikle Başöğretmenimiz ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyor ve Ata’mızın izinde çağdaş nesiller yetiştirmeyi ilke edinmiş tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Gününü’ kutluyorum. Sizlere de bu konudaki hassasiyetiniz için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi…


Prof. Dr. Sedefhan Oğuz 
Yeditepe Üniversitesi Başkan Danışmanı 

İyi ki diyorum…

Prof. Dr. Sedefhan Oğuz’u anlatmaya hiç gerek yok, O Yeditepe Üniversitesi’nin değil, tüm okullarımızın en sosyal öğretmenlerinden biridir. Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Şimdilerde Yeditepe Üniversitesi Başkanı Danışmanı olarak görev yapıyor. 
Sedefhan hocamız, Öğretmenler Günü için;  İyi ki “hoca” olmuşum. Hayatımda verdiğim en doğru karar. Küçük bir kız çocuğu iken, büyüyünce babamın asistanı olacağım hayaliyle başlayan bu süreç gerçekleşti. Babam rahmetli Prof.Dr. Orhan Oğuz’un değil ama Marmara Üniversitesi’nde asistan oldum. 39 yılda Marmara ve Yeditepe Üniversitesi’nde görev yaptığım sürece bu kararımdan asla pişmanlık duymadım. Ulu Önder Atatürk’ün vizyonuyla gençlerle aynı yolda yürümek en büyük gurur kaynağım. Gençlerle bir arada olmak, hayatlarına olumlu dokunuşlarda bulunabilmek eşsiz bir mutluluk. İnsana neden yaşadığını hatırlatıyor. Biriktirdiğim dostlukları, onlarla buluşturmak, bu buluşmaların iki tarafı da memnun ettiğini görmek,  mezun olduktan sonra arayıp sorarak sevgilerini belli etmeleri paha biçilmez ve bana “İYİ Kİ HOCA OLMUŞUM” dedirtiyor. Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun.


Prof.Dr. Ozan Bahar
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
İBBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi


Mutluluk her daim yeşerecek bir yer bulur

 
Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

Askerlik mesleğinde büyük başarılara imza atan, 96 yılında yaşadığı vahim bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve çok sevdiği mesleğinden malulen emekli olmak zorunda olan ruhu büyük, azmi büyük bir adam. Her şeye rağmen hayata tutunan, sürekli çalışan, başarılarını eğitim alanında devam ettiren, Doktorluk, Doçentlik ve Profesörlük basamaklarını emin adımlarla tırmanan Prof.Dr. Ozan Bahar, Vazgeçme isimli kitabından sonra, ikinci kitabı “Nasıl Mutlu Olurum” ile karşımızda. Ozan Bahar; “Bu kitap; küllerinden yeniden doğan Emekli Jandarma Yüzbaşı Ozan Bahar’ın yaşadığı trafik kazası sonucunda belden aşağısının felç olmasına ve pek çok kaybına rağmen mutluluğu tekrar nasıl yakaladığını, benzer durumlarda mutlu yaşayabilmek için neler yapılması gerektiğini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatmaktadır.” Diyor.


Prof.Dr. Ozan Bahar;“ Benim yolum, vazgeçmemekten mutluluğa uzanan çetrefilli, acılı, mücadele dolu ama harika bir yoldur. Herhangi bir engeli olmayıp sağlıklı, iyi bir yaşam süren ve değişik imkânlara sahip olan insanlar acaba nasıl ve neden mutsuz olabiliyorlar? Bu duygu durumunu nasıl tersine çevirebiliriz?  Bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtını bu kitapta bulabileceğinizi ümit ediyorum” diyor.
  Ögretmenler Günü için duyularını ise ; “Eğitimci kişiliğim açısından hem eski bir Türk Subayı olarak hem de şu anki akademisyen kimliğimle açıkça ifade etmek isterim ki, bir insanın hayatına dokunabilmek, kişisel ve beşeri gelişimine katkı sağlayabilmek, onda kalıcı etki-eserler bırakabilmek adına öğretmenlik tarifi mümkün olmayan bir duygudur. Bu bağlamda, gençlerimiz geleceğimiz ve de gözümüzün nurudurlar. Onların en iyi şekilde yetişmesinde öğretmenlerimizin yaptığı özverili görevler, her türlü takdirin ve taltifin üstündedir. Onlar, bir kandil misali kendilerini tüketerek sevgili öğrencilerine ve sonuçta ülkenin geleceğine ışık olmaktadırlar. Başöğretmenimiz ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır. Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.” Dolayısıyla, bu kutsal görevi en fedakâr şekilde büyük bir onurla ve gayretle yapmaya çalışan başta şehit olanlar olmak üzere bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.” Dedi.

3