Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 161. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Bilfen Okullarının Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öztürk, Bilfen eğitim kurumlarının başarısının sırrını Quality'e anlattı

02.11.2022

Hayatımızda aileden sonra en önemli yere sahip kişi kim diye sorduğumuzda herkes buna “Öğretmenlerimiz” olarak cevap verecektir. Öğretmen, bilgi birikimiyle kişiyi çıkacağı yola hazırlar. 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Bilfen Okullarının Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öztürk’le çok özel bir röportaj yaptık. 


Fatih Bey, Bilfen Okulları’nın tarihçesini özetler misiniz?

Bilfen bir aile şirketi. Babam Osman Öztürk okulculuk hizmetlerine 1972 yılında Ortaköy’deki Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesini devralarak başlıyor. Kendisi coğrafya öğretmeni. 1987 yılında Türkiye'nin ilk özel Fen Lisesi’ni açıyor. Uzun yıllar boyunca Üsküdar Fen Lisesi, Türkiye’nin en başarılı ilk üç lisesi arasında yer alıyor. 1988 yılında, o dönem kapanan bir okulu devralmasıyla Bilfen Okullarının temellerini atıyor. Özel okullarda aslında önce anaokulu kurulur, ardından ilkokul, ortaokul ve lise kurulur. Biz tam tersini yaptık. Önce liseyi kurduk sonra ortaokulu, ardından ilkokul ve anaokulu geldi. Belki de başarının püf noktası buydu. Bu sene Bilfen Okulları olarak eğitimde 35.yılımız!


Bir okul ile başladığınız eğitim yolculuğuna şu an kaç şehirde kaç okulla devam ediyorsunuz?

Bilfen Okulları bugün; İstanbul, Ankara, Kayseri, Gaziantep, İskenderun, Antalya, İzmir ve Bursa’daki okullarında toplam 31 anaokulu, 21 ilkokul, 20 ortaokul ve 18 lise olmak üzere toplam 90 okulunda eğitim – öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bilfen Okullarını sektördeki diğer özel okullardan ayıran en büyük fark; tüm okullarımızın kendimize ait olmasıdır. Okul binalarımızın yaklaşık yüzde 80’i kendi mülkümüzdür.
İstanbul merkezde kurduğumuz eğitim sistemimizi yeni açılan her okulumuza taşıdığımız gibi mevcut eğitim programımızı da tüm okullarımızda eş zamanlı olarak uyguluyoruz.


Bildiğimiz kadarıyla ikinci bir okul markanız daha var

Evet. Bilnet Okullarını, Bilfen Şirketler Topluluğunun ikinci okul markası olarak altı yıl önce kurduk. Bilnet Okulları tarafında merkez ve akredite okullarımız olmak üzere anaokulundan listeye toplam 78 okulumuz var. Orada da hızla büyümeye devam ediyoruz.
Sınav sistemi değişse de Bilfen Okullarında başarı geleneği değişmez! LGS 2022'de 15 TÜRKİYE BİRİNCİSİ ile yine “Kazananların Okulu” olmaya devam etik Sınava giren 1688  8.sınıf öğrencimizin; %23'ü (385 öğrenci) Türkiye'nin %1'lik diliminde, %34'ü (568 öğrenci) ise Türkiye'nin %2'lik diliminde yerini aldı.


Bilfen Türkiye genelinde akademik başarıları ile tanınan bir okul. Peki nasıl oluyor da Bilfen her sene bu başarı çizgisini koruyor. Bilfen Eğitim Kurumlarının kalıcı başarısının sırrı nedir?

Bilfen Okullarında başarı geleneği tesadüf değil. Her yıl liselere geçiş sınavlarında Türkiye Şampiyonları çıkarıyoruz. Üniversite yerleştirme oranlarımız yine çok yüksek. Son olarak yapılan  2022 Liselere Geçiş Sınavı sonuçlarına göre Bilfen Ortaokullarından mezun olup sınava giren 1688 öğrenci arasından 15 öğrencimiz 500 tam puan alarak Türkiye şampiyonluğuna adlarını yazdırdı. Öğrencilerimizin %23’ü büyük bir başarı göstererek Türkiye’nin %1’lik diliminde yerini aldı.


Bizim liselerimizden mezun öğrencilerimizden çoğu, Türkiye’nin önde gelen devlet ve özel üniversitelerine yerleşiyorlar ve özele gidenlerin de birçoğu burslu olarak yerleşiyor. Liseye geçiş sınavlarında en popüler okul Robert Koleji mesela. Burada okuyan öğrencilerin neredeyse yüzde 45’i Bilfen kökenli. Her sene yaklaşık 80-85 öğrencimizi Robert’e yerleştiriyoruz.
Başarı kitlesel olduğu zaman daha değerli. Biz uyguladığımız eş zamanlı eğitim sistemi ile Türkiye’de olduğumuz her lokasyonda aynı eğitim sistemini uyguluyoruz. Tüm kampüslerimizde aynı gün aynı dersi işliyor, öğrencilerimizi aynı ortak sınavlara sokuyoruz. Bugün İstanbul’da yaşayan bir aile yarın Kayseri’ye taşınsa çocuğu bir gün önce İstanbul’da hangi dersin neresinde kalmışsa Kayseri’de de oradan devam ediyor. 


Okullarımızda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu onaylı ders müfredatları uyguluyoruz. Bu akademik alt yapı Bilfen’e özel uygulanan rehberlik modelleri ve teknoloji ile de birleşince başarı kendiliğinden geliyor tabi…


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

14