Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 164. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Prof. Dr. Ender Kazazoğlu sağlık turizminde sürdürebilirliği ve sağlıklı bir sosyalleşmede dişlerin önemini dergimiz Quality'e anlattı

02.11.2022

Ağız sağlığınız kötüyse yemekleri çiğnemeyi bırakırsın bu da hazımsızlık ve mide problemleri sonucunda yemek yeme alışkanlığını bitirir ve sorunlar büyür.


Sağlığımız ve kendimize faydalı konularda, bizi açık ve net bir şekilde bilgilendiren doktorlara olan saygımız ve bağlılığımız her geçen gün artıyor. Arkadaş, eş dost tavsiyesi yerine karşımızdaki doktorla doğru bir diyaloğa girip, onun bize uygun işlemleri farklı seçenekler, avantaj ve dezavantajları ile anlatmasını istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, doğru işlemler hem psikolojimizi iyileştirir hem de onları sonradan düzeltmek gerekmediği için daha ucuza mal olur. Prof. Dr. Ender Kazazoğlu ile güzel dişlerin nasıl lavabo fayansı renginden (steril beyaz) ayrılması gerektiğini, sağlık turizminde sürdürebilirliği ve sağlıklı bir sosyalleşmede dişlerin önemi üzerine açıklayıcı ve dostane bir sohbet gerçekleştirdik.


Ender Hocam, bize biraz kendinizden bahseder misiniz? 

1985 Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. İngiltere’de University of London Medical School’da doktoramı yaptım, 1991 senesinde bitirdim. Aynı üniversitede iki sene araştırma görevlisi olarak çalıştım. Sonra Türkiye’ye döndüm, Marmara Ünivesitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladım. 1996’da Yeditepe Üniversitesi açılınca oraya part-time öğretim üyesi olarak başladım. 2003’de tam zamanlı çalışmaya başladım ve o tarihten bugüne Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi’nde çalışıyorum. 1995’de doçent, 2000’de profesör oldum Marmara Üniversitesi’nde. Akademik hayatımı burada, Yeditepe Üniversitesi’nde devam ettirmekteyim. 
Güzel gülümsemek ve insanın kendi vücudu içinde rahat olması onun psikolojisini büyük ölçüde etkiliyor. Ağız sağlığının moral ve motivasyonumuza etkisi nedir? 

Dişleri kötü olan hastalar, bilinçaltının etkisiyle gülümsemiyor. Dişleri sararmış, siyah görünümlü ve çürükleri olan kişiler zaman içinde gerçekten gülümsemeyi unutuyor. Tecrübeyle sabit ki, insanlara dişlerini yenilerini yapınca birdenbire onlara bir hoşluk geliyor, içine kapanmış insanlar dışa açılıyor. Temiz dişlerle ruh halleri de güzel düşünmeye ve hissetmeye hazır oluyor, bambaşka bir insan oluyorlar. Kapıdan gülerek, hayatımı değiştirdin hocam diyerek çıkıyorlar. Ağız sağlığının psikoloji üzerinde çok büyük etkisi var. İnsanlar sadece dişleri ile bile yeni baştan yaratılmış gibi oluyor, inanılmaz moral ve motivasyon sağlıyor. Sosyal hayatlarında daha başarılı, mutlu oluyorlar. Sadece diş bakımları ile evlilikleri, ilişkileri kurtulan hastalarımız oldu.


Yemek yemek bugün sosyalleştiğimiz en büyük aktivitelerden, birçok insanın da gurme bir yönü var. Ağız sağlığı yemek yemeyi, yemekten keyif almayı ne kadar etkiliyor? 

Yemek yemek bir sanattır. Yemeği zevkle yiyebilmemiz gerekir. Ağız sağlığı ve dişlerimiz bunu çok etkiler. Dişlerin kötüyse yemekleri çiğnemeyi bırakırsın, bu o kadar basit! Yemekleri çiğnemeden yutmak bir süre sonra psikolojik bir alışkanlık haline gelir. Her lokmayı iki çiğneyip yutmak hazımsızlık, mide problemleri yapar. Bunun arkasından da yemek yeme alışkanlığın biter. Bir anda, sofrada kendini tek başına bulursun. Kimseyle eşleşmeden, sohbet etmeden, bir tek sen yersin, yutarsın ve biter. Ama yavaş yavaş yerken, çiğnerken, sohbet ederken bu durumda değilsin, eşin dostunla birlikte keyif alırsın o sofradan. Herkes kendini bir kontrol etsin, gözden geçirsin nasıl yemek yediğini. O zaman kendisindeki böyle eksikliklerin farkına varır. Onun için dişlerinizi yaptırın, ihmal etmeyin, bu sosyal hayatınızı mutlaka etkiler. 


Diş taşı dişin en büyük düşmanlarından. Diş taşını hiç oluşmadan önlemenin yolu var mı? 

Dişlerinizi düzenli ve doğru fırçalarsanız, bakımlarınızı düzenli yaparsanız asla, hiçbir zaman dişlerinizde diş taşı ve çürük olmaz, asıl gerçek budur. Temizlenmemiş dişlerde diş plakları yani bakteri olur. Dişin etrafındaki yumuşak sarı lekeler, yumuşaklıklar, işte onlar plaktır, bunlar mikroorganizmadır. Siz, bir de asitli içecek içerseniz bu diş plakları ile birleşip onları süper güçlü hale getirir ve müthiş diş çürüğüne sebep verir. Asitli içecekler diş plaklarını güçlendirir. Mutlaka dişlerinizi temizleyip, o içeceklerden sonra ağzınızı çalkalayıp o asidi atmanız gerek. 


Yurtdışından diş tedavisi, estetik diş uygulamaları için çok sayıda yabancı hasta geliyor. Ülkemizde başlayan sağlık turizmi hakkında neler söylemek istersiniz?

Ülkemizin en büyük sorunlarından, şu anda yavaş yavaş alevlenen sağlık turizmi hikâyesi var. Benim düşünceme göre, birincisi sağlık turizmi diye bir şey olmaz, bu sağlık pazarlaması oluyor. Yabancı hastalar öncelikle ucuz olduğu için geliyor. Biz kendi içimizde gerekli olan tüm düzenlemeleri henüz yapamadık. O yüzden de son zamanlarda özellikle İspanya, İngiltere’den şikayetler var. Ne acıdır ki, şikayet edilen işlemleri diş hekimi olmayan insanlar yapmış. Ben, İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkan Yardımcısıyım ve bu konuda biran evvel gerekli işlemlerin yapıldığını görmek istiyorum. 
Sağlık turizminde başarılı olmak için ilk etapta ne yapılmasını önerirsiniz? 

Sağlık turizmi organizasyonuna devletten teşvik veriliyor; ben yurtdışında mutlaka bir ofis açılması gerektiğini söylüyorum. Çünkü en büyük şikayet noktası, yapılan işlemden sonra hastayı unutmak. Sağlık Bakanlığı, yurtdışında bir ofis kurmalı. Oraya diş hekimini koymalı ve o diş hekimi hastaların -ufak tefek ya da büyük olabilir- şikayetlerini karşılamalı. Şikayet büyükse ve bir zarar verilmişse, hastayı Türkiye’ye gönderip onun dişlerini tekrar yaptırmalı. Sağlık turizminin bu şekilde bir organizasyona ihtiyacı var. Dolayısıyla birinci mottomuz, biz burada iyi servis veriyoruz, iyi iş yapıyoruz olmalı. Ondan sonra, evet daha makul fiyattan yapıyoruz demeliyiz. 


SAĞLIK DOLU RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

16